jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
dziwne 50/f1.4
Witam, niedawno przyleciał do mnie ze stanów nowy Pentax FA 50/f1.4 no i coś nie umiem go chyba obsłużyc...
Sprawa polega na tym, że jak podłącze go do aparatu (k20) to nie moge w żaden sposób kontrolować przysłony - ani przez tryb Av ani pierścieniem.
natomiast jak odłącze szkło od puszki to te "płatki" reagują na ruch pierścienia oraz tego haczyka.
Zabardzo nie wiem co teraz zrobić, bo szkiełko fajne ale cały czas na 1.4 nie da rady lecieć....
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
A przysłonę ustawiłeś na A?
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
jorge.martinez napisał/a:
A przysłonę ustawiłeś na A?


Tak

Zapomnialem dodać, że w trybie Auto (zielony tryb + "A" na obiektywie) przesłona wyraża chęć współpracy.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
może jakiś styk nie kontaktuje
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
asklop, moze miec racje- przeczyść styki w body i w obiektywie. Może być izopropanolem.
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Mialem podobny problem, z tym, że z 50/1.7. Po podłączeniu nie widzial ze jestem w "A" i robil zdjecia na max otwartym. Przeczyscilem styki i wszystko smiga.
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
asklop napisał/a:
może jakiś styk nie kontaktuje


dzięki chłopaki za radę. jak tylko jutro aparat wróci z terenu, to biore sie za ściereczkę i będe raportował. :-B

P.S. a czy to normalne, że gwint nowego obiektywu jest posmarowany ? (czy mam go usunąć w całości ;) ?)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
jaczes napisał/a:
czy to normalne, że gwint nowego obiektywu jest posmarowany ?

Chodzi o gwint na końcu czy o bagnet?
Niezależnie o co chodzi to musi być czyste - żaden smar nie może być widoczny. Dotyczy to szczególnie styków, które nie mogą być zatłuszczone.
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
sporo tych fa 50/1.4 ze stanów przeszło przez moje ręce i nigdy nie było na bagnecie żadnego smaru. hmmm. jedyne co mi przychodzi do głowy to może kupiłeś nie fabrycznie nowy ale poserwisowy egz. . często w BH są takie opcje zakupu. tyle że tam jest wyraźnie napisane że to poserwisowe egzemplarze. być może stąd jakieś slady zabrudzeń na bagnecie
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
jaczes napisał/a:
a czy to normalne, że gwint nowego obiektywu jest posmarowany ? (czy mam go usunąć w całości ;) ?)
_________________


ale to smar, czy może delikatna cieniutka warstwa oleju. Spotkałem sie z czyms takim, że zwilżają bagnet olejem żeby nie rdzewiał
 
Żart  Dołączył: 28 Wrz 2008
W menu / ustawienia niestandardowe / punkt 36 / użycie pierścienia przysłony - przełącz na dozwolone :roll:
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Zdecydowanie wyczyść bagnet. Jesli jest to smar, to zapewne jest on rowniez na stykach. Po wyczyszczeniu stykow na sucho, przeczysc patyczkiem zwilzonym w spirytusie.
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
Dziękóweczka chłopaki! Przeczyściłem styki i wydaje się być w porządku :) :-B :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach