pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
[lampa] lampa AF-540FGZ, brak błysku wstępnego
Problem jak w temacie, ustawiony tryb P-TTL. Zgodnie z instrukcją obsługi, przed błyskiem głównym powinien zostać wyzwolony błysk wstępny.
W praktyce nic takiego nie zauważyłem. Przed błyskiem zapala się tylko czerwone światło wspomagania automatyki ostrości.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
ustaw czas 0,5-1 sek i naciśnij spust. Zobaczysz dwa błyski. Oczywiście ustaw także błysk na drugą kurtynę.
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Nie widać tego nawet przy czasie 1s. Dwa błyski są tylko w jednym przypadku, gdy w body ustawie tryb błysku na: błysk+redukcja czerwonych oczu.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja też nie widziałem dwóch błysków. Dopiero jak obejrzałem film ze ślubu koleżanki, gdzie byłem za fotografa, to wtedy się ujawnił. ;-)
 

kale  Dołączył: 02 Lip 2008
tez mialem podobny problem, ze nie widzialem i myslelem ze popsute...
zrob jak mowi argawen tylko pamietaj 2 kurtyna
zeby sprawdzic czy jest blysk kontrolny zagladnij przez wizjer czy widzisz blysk
jesli tak to w pozadku bo wlasciwego blysku w wizjerze nie zobaczysz...
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Okej, gdy ustawie błysk na drugą kurtynę to faktycznie widać ten przedbłysk.
Jest zauważalny dla oka nawet dla czasu 1/20s dla dłuższych oczywiście też.
Czy jest możliwa taka opcja, że przedbłysk wykonywany jest tylko przy opcji błysk na drugą kurtynę ?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
pancurski napisał/a:
Czy jest możliwa taka opcja, że przedbłysk wykonywany jest tylko przy opcji błysk na drugą kurtynę ?
Błysk jest zawsze. Tylko trudno go zobaczyć.
Wielokrotnie było o tym pisane, udowadniane i sprawdzane na naszym forum.
Uwierz.

[ Dodano: 2008-10-03, 20:19 ]
Zrób próbę, jak napisał kale, wytłuszczonym drukiem.
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
argawen napisał/a:
Błysk jest zawsze. Tylko trudno go zobaczyć.
Wielokrotnie było o tym pisane, udowadniane i sprawdzane na naszym forum.
Uwierz.

Tak trudno jest wierzyć :-/
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
pancurski napisał/a:
Tak trudno jest wierzyć :-/
Prócz mojej małej zgryźliwości :-P , dostałeś przecież porady.
 

kale  Dołączył: 02 Lip 2008
ja sie dzis o to rano pytalem, bo mialem analogicna watpliwosc...
uwierzylem dopiero jak zobaczylem blysk w wizjerze, a upewnily mnie efekty w postaci kilkudziesieciu [malo powiedziane ] testowych strzalow i bieeganie po calym mieszkaniu to z lampa w reku, to krecac glowica na wszystkie strony
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
argawen dzięki za rady i zgryźliwość :-B
pozostałym też dziękuje, jutro będe miał więcej czasu na szukanie dowodów by....uwierzyć :mrgreen:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
o ja ludzie co wy macie z tym zobaczeniem błysku pomiaru ?

co za różnica, widać, nie widać, ważne że działa. A tu co jakiś czas jakiś zmyślny pisze że u niego nie błyska pomiarowo i co ma z tym zrobić. ajj
 
rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Z instrukcji lampy:

"Tryb błysku x-TTL są ulepszonymi trybami TTL. Przed właściwym błyskiem wyzwalana jest seria niewidocznych błysków kontrolnych w celu dostosowania właściwego błysku do panującej sytuacji fotograficznej."
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zbyt dosłownie bym wszystkich zapisów z instrukcji nie brał bo zdarzają się często ewidentne błędy.
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
Łatwo jest uwierzyć, ustawiając obok żarówkę błyskową z fotocelą.
Wyniki są magiczne - żarówka błyskowa (taka najprostsza, bez ustawiania liczby przedbłysków) jest wyzwalana za pomocą pierwszego błysku pTTL, system mierzy światło, wychodzi mu że jest jaaasno, drugi błysk z lampy jest słaby i zdjęcie wychodzi niedoświetlone.
Ze 2 minuty nie kminiłem dlaczego.... ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach