jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Gx10-fatalny balans bieli na światło żarowe
Mój problem polega na tym,że przy ustawieniu balansu bieli na "światlo żarowe" wychodzą wstrętne,zaniebieszczone zdjęcia.Nie pomaga regulacja ręczna temp. barwnej-cały czas jest ta niebieska barwa.Na innych nastawach(automatyka,słońce,itp) wszystko jest w porządku.Czy spotkaliście się z takim problemem?Czy zmiana softu może coś zmienić(powrót do nzszej wersji)?Mam zainstalowany soft 1.30,niestety,nie wiem,czy przed zainstalowaniem tej 1.30 też był taki sam problem.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jurekg, - prosze wstawic zdjecia i okreslic dokladnie przy jakim swietle robione byly zdjecia - tak to mozemy sobie pi...yc do upadlego czy ktos mial podobne doswiadczenia....Z twojego postu rownie dobrze moze wynikac ze robiles foty przy swietle dziennym ale nastawiles na 3200K imasz pretensje ze jest niebiesko - co jest oczywistym idiotyzmem, ale poniewaz ostatnio wiele dziwnych pytan slysze to nie wykluczam takze i takiej mozliwosc
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Fafniak napisał/a:
jurekg, - prosze wstawic zdjecia i okreslic dokladnie przy jakim swietle robione byly zdjecia - tak to mozemy sobie pi...yc do upadlego czy ktos mial podobne doswiadczenia....Z twojego postu rownie dobrze moze wynikac ze robiles foty przy swietle dziennym ale nastawiles na 3200K imasz pretensje ze jest niebiesko - co jest oczywistym idiotyzmem, ale poniewaz ostatnio wiele dziwnych pytan slysze to nie wykluczam takze i takiej mozliwosc


jawohl,herr lagerkomendant ;-) idę zrobić fotkę w pokoju z włączonym oświetleniem zarowym i zasłoniętymi zasłonami.

[ Dodano: 2008-10-05, 09:48 ]
Łazienka,okna zasłoniete,włączone światło żarowe-dla obydwu fotografii.Na pierwszej fotce-balans na światło zarowe,na drugiej-AWB:

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jakbyś wkleił jedynie pomniejszone tak aby się zachował EXIF to można by coś powiedzieć. W tych co wkleiłeś EXIF jest wycięty przez PS-a.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Szkoda, że skasowałeś dane EXIF przy obróbce...
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
www.whibal.com
i po problemie
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Mam oryginalne,zaraz zapodam
Dla zdjęcia z balansem na światło żarowe:
czas naświetlania-1/50
przesłona-2,8
program-priorytet przesłony
czułość-250
kompensacja naswietllenia-0
pomiar światła-punktowy
bez błysku
długość ogniskowej-30
tryb naswietlania-automatyczny
balans bieli-reczny(1)
długość ogniskowej(35mm)-45
rodzaj sceny-standardowa(0)
kontrast-duży(2)
nasycenie-wysokie(2)
ostrość-duża(2)
zakres odległości tematu-widok bliski(2)
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
jurekg, a jakie konkretnie masz tam oświetlenie ? Jakie żarówki ?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Hmmm...
A jakie masz "żarówki" w tej łazience. Bo z mojego doświadczenia wynika, że AWB nie schodzi poniżej 4000K, więc pewnie te żarówki to nie tradycyjne żarowe.
A jeszcze lepiej - zrób rawa i wrzuć go w PPL i tam kroplomierzem ustaw WB i zobacz jaką temp. dobrał ci PPL.

Albo umieść tego rawa z łazienki na www.wyslijto.pl i daj tu linka.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mozesz wstawic zdjecie z exifem?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
mozesz wstawic zdjecie z exifem?

Co ci da exif? Będziesz wiedział tylko jakie WB było ustawione (co zresztą widać po zdjęciu, przecież światło dzienne lub cień nie dawałyby takiego zaniebieszczenia). Istotniejsze jest - jakie oświetlenie ma w łazience.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawelek-79, wolalbym zobaczyc jednak oryginalny exif - a tak naprawde to plik RAW
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Oświetlenie mam następujące:w kinkietach przy lustrze są zwykłe żarówki w mlecznej oprawie,natomiast w suficie zwykłe żarówki reflektorowe,mleczne.Żadnych świateł halogenowych.
Jeśli ktoś będzie tak uprzejmy i poda swój adres,to wyślę tę fotkę w rawie-próbowałem konwerterować z raw na jpg za pomocą programu picasa i xn view,i za kazdym razem traciłem exif.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
No i się wyjaśniło - temp. światła była ok. 4200K. Tylko co to za żarówki?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a czym zaslaniales okno ?jurekg,
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Fafniak, pogadaliśmy sobie prywatnie z Jurkiem i sprawa wyjaśniona. Przy wywoływaniu w PPL i doborze balansu bieli po wskazaniu białego obszaru na zdjęciu, PPL ustawił temp. barwową światła na ok. 4200K.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
jurekg, halogeny to są właśnie prawdziwe żarowe żarówki, aczkolwiek dają światło chyba chłodniejsze od "normalnych" żarówek. Pytaniem jest tak naprawdę, czy nie masz tam czasem "żarówek" energooszczędnych. Te są świetlówkami i one właśnie mogą Ci nieźle mieszać.
Ale tak naprawdę to Fafniak może Ci ten temat bardziej zbliżyć; fachowiec to fachowiec.
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Fafniak napisał/a:
a czym zaslaniales okno ?jurekg,


Fafniak,z Ciebie to prawdziwy Scherlock Holmes ;-)
Doszliśmy z pawełek-79 do konkluzji,że jednak na temperaturę barwową w łazience mogło mieć wpływ oświetlenie zza okien,które były zasłonięte jedynie cienkimi zasłonkami.Mam zamiar zrobić fotkę teraz,gdy będę pewien,że udział ma tylko swiatło z zarówek.Dziękuję wszystkim za pomoc :->
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Myślisz, że te troszeczkę światła zza zasłonek, przy kilku świecących żarówkach mogło tak wpłynąć na Kelwiny? :-/
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Raczej tak,bo pózniej zrobiłem fotkę na tych samych ustawieniach WB w nocy,gdy udział swiatła dziennego mogłem wykluczyc w 100%.I kolory wyszły poprawnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach