sowtus  Dołączył: 21 Sie 2008
Shake reduction - przełącznik
Witam

Mam problem z shake reduction w moim K10D. Ułamał mi się przełącznik niestety dla mnie w pozycji OFF i nie mogę włączyć SR. Zanim cokolwiek z tym zrobię chciałbym się zapytać, czy jest możliwość włączenia SR w jakiś inny sposób.

Pozdrawiam
Maciek
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
sowtus napisał/a:
niestety dla mnie w pozycji OFF

dlaczego niestety?

jakby się w pozycji ON ułamał, to byłby kłopot - musiałbyś bujać statywem w trakcie wykonywnia przy jego pomocy zdjęć

 

meehaw  Dołączył: 21 Paź 2007
opiszon napisał/a:
sowtus napisał/a:
niestety dla mnie w pozycji OFF

dlaczego niestety?

jakby się w pozycji ON ułamał, to byłby kłopot - musiałbyś bujać statywem w trakcie przy jego pomocy zdjęć



Okey, powoli.

Wg mnie właśnie w pozycji off jest kłopot bo nie używając statywu przy ogniskowej >80 (i określonych warunkach świetlnych) widać 'poruszone' zdjęcia.

Ułamanie się przycisku w pozycji ON jest wg mnie bez problemu, bo nawet przy użyciu statywu (nie ma ruchów aparatu) SR nie jest aktywowany. Polecam lekturę o Pentax SR .


Cytat
How does the SR system control hand shake?
By calculating a correction value from the amount of shake detected through the gyro sensor, the system shifts the image sensor at high speed, by magnetic force, to vertically or horizontally compensate for the shake.


A więc jak nie ma drgań, to korekcja wynosi zero :)


Ale to było off-topic.


Generalnie ja nie wiem jak Ci sowtus pomóc.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
meehaw, może teoria sobie, a praktyka sobie ?

robiłeś kiedyś zdjęcia w nocy ze statywu z włączonym SRem ?

ja tak, nawet z włączonym SRem i MBSZ widać różnicę na niekorzyść tych robionych z włączonym SR
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
sowtus, serwis?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
meehaw napisał/a:
przy ogniskowej >80 (i określonych warunkach świetlnych) widać 'poruszone' zdjęcia.

przy takiej ogniskowej i tych konkretych warunkach oświetleniowych (czyli ciemno jak mniemam), to ani stalowy nadgarstek, ani SR nie pomoże, jak nie ma statywu
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
chodzi o to, że instrukcja zaleca wyłączenie SR dla długich czasów naświetlania i statywu, teoretycznie ten system działa tak jak cytujesz, w praktyce sam może poruszyć Ci matrycą aparatu unieruchominonego na statywie korygując "urojone" drgania
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
właśnie chciałem o instrukcji napisać

ja to widzę jeszcze w ten sposób

sam układ pomiarowy, może wprowadzić aparat w drgania, które nie zostaną prawidłowo skompensowane

Cytat
The SR system is based around a set of movement detectors and an oscillating plate driven by linear motors which carries the sensor.
 

meehaw  Dołączył: 21 Paź 2007
Oczywiście opiszon masz racje. Jak jest ciemno to "nawet stalowa ręka nie pomoże", ale akurat miałem na myśli sztuczne oświetlenie w biurze w którym aktualnie siedzę (i nie jest ciemno).

Poza tym... zdjęcia nocą... też masz rację, nawet w tym pdfie jest napisane o długich czasach naświetlania.

Jednakże z Twojego pierwszego postu nie można było zbyt wiele informacji wyciagnąć, dlatego tak odpowiedziałem. :)

Pozdro,
Michał
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
meehaw napisał/a:
Jednakże z Twojego pierwszego postu nie można było zbyt wiele informacji wyciagnąć, dlatego tak odpowiedziałem. :)

:?: :?:

opisałem sytuację ogólną, a nie szczególną, jak w twoim przypadku :-)

MSZ jeżeli mamy (teoretycznie) 10 sytuacji w których SR pomaga i 3 sytuacje w których ewidentnie przeszkadza, to wolę nie mieć SR (bo zawsze mogę wyćwiczyć nadgarstek, użyć statywu, albo jaśniejszego szkiełka jak robię w tym biurze), niż mieć go na stałe włączonego i nie mieć możliwości poprawienia tego babola który psuje mi kilka zdjęć

[ Dodano: 2008-10-06, 14:57 ]
meehaw napisał/a:
miałem na myśli sztuczne oświetlenie w biurze w którym aktualnie siedzę (i nie jest ciemno).

to lampa w sufit - będzie jaśniej ;-)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
sowtus, ogólnie rzecz biorąc nie ma innej możliwości jak ten przełącznik. Tak jak pisał YellowLabel, czeka Cię wizyta w serwisie. A z ciekawości jak to się stało? Wziąl się i ułamał?
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Ja zawsze mam SR ON. Gdy robię zdjęcia ze statywu właczam praktycznie ZAWSZE 2 sekundowe podniesienie lustra. Zaś przy tej opcji aktywnej puszka sama wyłącza stabilizację i jest si.

Zresztą Pentax ma kilka podobnych myków (z góry sorki za ot). Np wiele czytałem o tym jak wkurza "stroboskop" (wspomaganie AF-a przez wbudowaną lampę). Ustawcie AF w tryb AF.C. Wtedy co prawda puszka pozwala na zrobienie zdjęcia bez potwierdzonej ostrości (odada wciskanie "spustu" do końca - trzeba z wyczuciem i cierpliwością) jednak niezależnie od warunków lampa nie bedzie wspomagać AF-a (a wiec nie bedzie spawary). Lampa błyśnie dopiero do zdjęcia...
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
RiddlerPL napisał/a:
przy tej opcji aktywnej puszka sama wyłącza stabilizację
O! To nie wiedziałem... Prawdę mówisz?
Bo z tą lampą to wiedziałem.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
I pomyśleć, że w moim ukochanym Zenicie TTL nie było żadnego SR... Kurcze, jak mi się udawało zrobić zdjęcia? :shock:
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Kiwak napisał/a:
RiddlerPL napisał/a:
przy tej opcji aktywnej puszka sama wyłącza stabilizację
O! To nie wiedziałem... Prawdę mówisz?
Bo z tą lampą to wiedziałem.


Instrukcja, strona 68, koło dymku "Caution". Warto czytać czasami. ;D
 
sowtus  Dołączył: 21 Sie 2008
No wziął się i ułamał. Zauważyłem jak wyciągnąłem aparat z torby.

Niestety będę kiedyś musiał go oddać do serwisu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach