gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
  podatki dla fotografa
Nie wiem jak sformułować pytanie, bo podatki to dla mnie czarna magia, ale postaram się to dobrze opisać.

Mam teraz działalność gospodarczą, świadczę usługi marketingowe, płacę co miesiąc ZUS, podatek dochodowy i VAT. To rozumiem i jest dla mnie ok.

Teraz pytanie:

Czy świadcząc usługi fotograficzne, też trzeba płacić VAT i podatek dochodowy?

Czy da się tak zrobić, jak mają artyści, że ma się duże koszty uzyskania przychodu i nie płacą VATu? (wydaje mi się, że tak jest, pewności nie mam)

Co trzeba zrobić? Czy trzeba mieć działalność? Czy załatwia się to inaczej?

Jeśli ktoś życzliwy mógłby opisać to krok po kroku, będę wdzięczny.

z góry dzięki
gilby
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
gilby napisał/a:
Czy da się tak zrobić, jak mają artyści, że ma się duże koszty uzyskania przychodu i nie płacą VATu? (wydaje mi się, że tak jest, pewności nie mam)

chodzi ci o umowę o dzieło, i koszt uzyskania dochodu na poziomie 50% (tak jest przy przeniesieniu praw autorskich do dzieła z "dziełotwórcy" na "dziełobiorcę" ;-) )
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Jak już masz działalność i masz VAT, to nie możesz mieć jako artysta "bezvatowiec".

Natomiast możesz podpisać umowę o dzieło, pod warunkiem że przedmiot dzieła nie leży w zakresie Twojej działalności - popatrz w swój wpis do ewidencji.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
w działalności mam fotografie wpisaną - wpisałem przy okazji.

Czyli czysto teoretycznie musiał bym:

1. Zamknąć działalność
2. Podpisywać umowy o dzieło - wykonanie fotografii

Czy tak?

Co wtedy z ZUSem?

Jeśli podpiszę umowę o wykonanie zdjęć na kwotę np. 2000 zł, to dobrze rozumiem, że będę miał do zapłacenia tylko podatek dochodowy od 1000 zł? Żadnego VATu?

gilby

[ Dodano: 2008-10-07, 11:32 ]
aha - co z tym przeniesieniem praw autorskich? Czy w umowie muszę mieć oprócz wykonania zdjęć także przeniesienie praw majątkowych do wykonanej pracy?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
gilby napisał/a:
1. Zamknąć działalność

moze lepiej wykreslic "fotografie" :-)

gilby napisał/a:
Co wtedy z ZUSem?

no wlasnie chyba dlatego lepiej jednak miec firme.

gilby napisał/a:
Jeśli podpiszę umowę o wykonanie zdjęć na kwotę np. 2000 zł, to dobrze rozumiem, że będę miał do zapłacenia tylko podatek dochodowy od 1000 zł?

pod warunkiem, ze uodowodnisz te podwyzszone koszty uzyskania przychodu (studio, sprzet, auto)

gilby napisał/a:
co z tym przeniesieniem praw autorskich?

powinno byc zapisane w umowie - mozesz przeciez sprzedawac jako dziela odbitki.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
gilby, Wszystko zależy od tego jaki jest Twój główny rodzaj działalności gospodarczej wg PKD bo to jest ważne dla US, jeśli jesteś usługodawcą, i świadczysz usługi również fotograficzne płacisz VAT, zapoznaj się dokładniej z PKD jest tam rodzaj działalności " Artystyczna i literacka gdzie indziej nie sklasyfikowana " (np 92.31.G - wg starego PKD) ale chyba wg PKD 2007 jest samo "działalność artystyczna" i jest trochę inny nr (zobacz 9003Z) i mając taką działalność główną nie jesteś wówczas płatnikiem VAT, chyba podobnie jest z 090 - działalnością twórczą związaną z kulturą i rozrywką, ale samą fotografię (usługi) raczej nie można pod to podciągnąć. Można wybrać jako dodatkową działalność fotograficzną, którąś tam z koleii jak wybierasz nr PKD ale jak wówczas z VAT to nie wiem. Usług fotograficznych są zaklasyfikowane do innej kategorii. (działalność fotograficzna 7420Z)
http://www.kody-pkd.pl/index.php
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Moment, bo pojawiło się totalne pomieszanie kilku spraw, sugerując jakby każda była związana z drugą, a tak nie jest
Zatem po kolei:

1. Zakładam, że płatnikiem VAT Gilby jest, wspomniał o tym. Jeśli tak, powinien mieć VAT-7, czyli pisemko stwierdzające, że takim płatnikiem jest. Rozumiem, że to w wyniku tych "usług marketingowych".

2. To, o czym mówisz, to rozumiem stawki vat - czyli różne towary mają różne stawki: 22%, 7%, itp. Niektóre usługi/towary są zwolnione z VAT (np. wszystkie szkolenia) lub mają stawkę zerową (np. książki, ale nie wiem czy teraz nie mają jakiegoś vat), ale to nie znaczy że nie jestes płatnikiem VAT, po prostu wystawiasz fakturę VAT z obowiązującą stawką (gdy inna niż maksymalna 22%, to musisz podać nr PKWiU w odpowiedniej kolumnie na fakturze).

3. Natomiast, Gilby, umowę o dzieło podpisać możesz, jeśli działalności z tego dzieła nie masz we wpisie, czyli w Twoim przypadku nie możesz podpisać umowy o dzieło, a musisz wystawić fakturę. Nie ma znaczenia, czy fotografia (przedmiot dzieła) będzie główną działalnością, czy dwudziestą z kolei. Innymi słowy - masz to we wpisie, to znaczy, że stanowi to przedmiot Twojej działalności gospodarczej, czyli w efekcie nie możesz podpisywać umowy o dzieło jako wykonawca.

4. Samo dzieło: koszty uzyskania przychodu w przypadku, gdy przedmiot dzieła stanowi własność intelektualną/dorobek twórczy, masz zryczałtowaną do 50% (ryczałt, czyli nic nie musisz udowadniać czy i jakie koszty poniosłeś), czyli jak powiedziałeś, płacisz podatek dochodowy tylko od pozostałej połowy.
Jeśli nie jest to wł. intelektualna, to ryczałt wynosi 20%.

Podsumowując - Gliby musi wystawić fakturę VAT, pytanie tylko jaka jest stawka i trzeba to znaleźć w PKWiU.

[ Dodano: 2008-10-07, 22:29 ]
gilby napisał/a:
aha - co z tym przeniesieniem praw autorskich? Czy w umowie muszę mieć oprócz wykonania zdjęć także przeniesienie praw majątkowych do wykonanej pracy?

nie musisz, to zależy od Ciebie i Zamawiającego, możesz:
a) przenieść całe prawa na Zamawiającego
b) prawa mogą być wspólnie Wasze, czyli i Zamawiający i Ty będziecie mogli wykorzystywać dowolnie te zdjęcia
c) nie przenosisz praw, tylko określasz, w jakim zakresie wykorzystuje Zamawiający te prawa

jeśli nic nie napiszesz, praw nie przenosisz, są nadal Twoje
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
SQ6GIT, Nie będę się sprzeczał, ale odnośnie pk2 nie pisałem o stawkach VAT. Znam osobiście osobę, która prowadzi działalność artystyczną w ten sposób zarejestrowaną i nie jest płatnikiem VAT, US nie wymagał składania formularza rejestracyjnego, a w PKD ma wybrane pozostałe rodzaje działalność podlegające pod VAT - również usługi fotograficzne. Poza tym płatnikiem VATu zostaje się po przekroczeniu limitu /wartość sprzedaży opodatkowanej - 50 000 zł na rok 2008 dla tzw "małego podatnika"/ jeśli się coś nie zmieniło, więc zakładając działalność gospodarczą nie trzeba składać formularza do rejestracji jako płatnik VAT i nie ma obowiązku prowadzenia rejestru zakupu i sprzedaży VAT, oczywiście można to zrobić w zależności co się bardziej opłaca, natomiast jest to konieczne po przekroczeniu tego limitu. Również jeśli w poprzednim roku obrót był poniżej tego limitu można wystąpić o zwolnienie podmiotowe z płacenia VAT w roku następnym.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
predoo, zgadzam się, ale Gliby już jest płatnikiem VAT, więc nie ma już wyboru, bo podstawowe dla niego to usługi marketingowe, które już świadczy... :-)
 
mystrawberry  Dołączyła: 31 Lip 2012
Mam takie pytanko własnie chodzi o podadtki zwiazanez fotografia.
Nie mam działalności gospodarczej, fotografią zajmuje się dodadkowo czyli nie jest to moje główne źródlo dochodów. Wykonuje drobne zlecenia fotograficzne. Nie jest to 7 razy w tygodniu tylko tak 2-3 razy na miesiąc. Czy podpisując umowę o dzieło, która ma stanowić zabezpieczenie dla zleceniodawcy i wykonawcy, czy muszę się rozliczać na koniec roku? W przyszlosci prawdopodobnie otworzę działalność, ale obecnie nie stać mnie na to.
 

alicyja  Dołączyła: 22 Sty 2012
Truskawa a uczysz się, czy jesteś bezrobotna czy jeszcze coś innego?
Bo jeżeli jesteś bezrobotna to nie masz prawa podpisać żadnej umowy, nawet o dzieło nawet na jeden dzień trwania. Mało, że możesz utracić super-status bezrobotnego to jeszcze zapłacić grzywnę.
Najlepiej jeżeli się uczysz/studiujesz. Wtedy możesz takie umowy podpisywać, gdyż jesteś ubezpieczona. Rozliczać trzeba się pod koniec roku, jeżeli przekroczy się kwotę wolną od podatku. A rozliczać i tak się warto, bo przy drobnych kwotach dostaje się zwrot nadpłaconego podatku.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
alicyja napisał/a:
A rozliczać i tak się warto, bo przy drobnych kwotach dostaje się zwrot nadpłaconego podatku.

jak to?
myslalem ze jak sie bedzie odprowadzac poprawna kwote podatku to nie ma mowy o zwrotach..
co do umowy o dzielo.. mozna sie rozliczac co miesiac lub na koniec roku..
 
jungli
[Usunięty]
Niestety obawiam sie, ze US i tak zakwalifikuje to jako dzialalnosc systematyczna i dopitoli az kapcie spadna, nie strasze i nie zycze ale....

pozdroofka
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
jungli, to najlepiej wczesniej pojsc na spotkjanie z Panem Kierownikiem US i sie spytac jego jak to widza.. ile takich umow to zle.. a ile to ok..

[ Dodano: 2012-07-31, 21:03 ]
ps. znalazlem cos takiego:
http://www.pit.pl/artysci...rnecie_1209.php

cyt:
"Niezależnie od tego, że w podatku dochodowym nie będzie to działalność gospodarcza, to stała, zorganizowana i nakierowana na zysk działalność takiego artysty stanowić będzie działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej oraz podlegającą ubezpieczeniom w ZUS jako działalność gospodarcza. Jedynie sprzedaż okazyjna lub nie nakierowana na zysk nie będzie stanowić działalności gospodarczej, a jako taka nie będzie podlegać składkom ZUS z tego tytułu"

ciekawe czy musza zaistniec jednoczesnie trzy przeslanki: stala, zorganizowana oraz nakierowana na zysk dzialalnosc aby taki US mogl sie przyczepic.. czy wystarczy jedna.. poza tym coz to oznacza "stala", "zorganizowana", "nakierowana na zysk".. jak zwykle pewno kazdy US definiuje to inaczej..
 
jungli
[Usunięty]
Widzisz to jest tak, jak zasilasz szara strefe, to obys nie trafil na zyczliwego, ktory takie doniesienie zlozy w US i wierz mi, ze wtedy sie dop... na 100%.

CO jest, a co nie jest dzialalnoscia systematyczna, to interpretacja danego US, a oni beda bezpiecznie robic dla siebie czy dla Ciebie? jak myslisz?

Doswiadczenia zyciowe sa bezcenne, zyjemy w Polsce pamietajmy o tym.

pozdroofka
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
jungli napisał/a:
jak zasilasz szara strefe


po czym wnosisz?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
paradziqs napisał/a:
po czym wnosisz?

Po schodach pewnie ;-)
paradziqs napisał/a:
ciekawe czy musza zaistniec jednoczesnie trzy przeslanki: stala, zorganizowana oraz nakierowana na zysk dzialalnosc aby taki US mogl sie przyczepic.. czy wystarczy jedna..

Powinny zaistnieć trzy. Swego czasu pojawiła się informacja, że kontrole US biorą się za internet. Jeśli ktoś się reklamuje w sieci, że wykonuje takie czy inne usługi to jest do udowodnienia, że jest to działalność gospodarcza.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Enzo napisał/a:
Jeśli ktoś się reklamuje w sieci, że wykonuje takie czy inne usługi to jest do udowodnienia, że jest to działalność gospodarcza.


no to dla mnie to totalna bzdura...
bo od wykonywania do zarabiania na tym to daleka droga..
moge wykonywac tego typu uslugi i pobierac nawet zaplate za to.. ale np w formie listkow z drzew, albo zapalek..
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
paradziqs napisał/a:
no to dla mnie to totalna bzdura...

Jeśli nic nie robisz to się nie reklamujesz. Co jest w tym bzdurnego?
paradziqs napisał/a:
moge wykonywac tego typu uslugi i pobierac nawet zaplate za to.. ale np w formie listkow z drzew, albo zapalek..

A co za różnica czy otrzymujesz zapłatę w pieniądzu czy w naturze? Osiągasz zysk.
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
paradziqs napisał/a:
wykonywac tego typu uslugi i pobierac nawet zaplate za to.. ale np w formie listkow z drzew, albo zapalek..

do przychodu zalicza sie tzw. swiadczenia w naturze , np. zapłata towarem i od tego jest podatek dochodowy. jeśli drzewa od tych liści są pod ochroną to jeszcze trzeba zapłacić grzywnę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach