Krasio1  Dołączył: 06 Lip 2008
Rozwiazanie problemu działania K10D ze szkłem pentax-m
Jeśli było to sorry skasujcie.

Ostatnimi czasy ni z tego ni z owego rozkminiłem jak zrobić żeby kadyszka dobierała czas do ustawionej przysłony na obiektywie M .To proste ustawić np. z przysłony 2 na 2,8 i korekta ekspozycji +1 EV ......................ale NIE !! Nie da się bo popychacz nie pacha o ile nie jest tryb na M czy tam na B.

Czy da się to obejść, może zmiana w sofcie?? czy ten pomysł ma w ogóle potencjał? Bo irytuje mnie klikanie zielonego guzika za każdym razem kiedy chce sprawdzić jaki czas albo gdy chce zrobić zdjęcie :/ ...pomocy!
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Da się to obejść, trzeba zmienić SMC-M na SMC-A i po robocie ;-)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Nawet zmiana na zwykłe szkło na M42 sprawi, że będziesz mógł dobierać przysłonę pierścieniem, a czas będzie dobierał się automatycznie. Minus jest taki, że musisz ostrzyć na przymkniętym obiektywie wtedy...
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
dsk, przecież z zawsze można zrobić odwrotnie. Najpierw wyostrzyć, a potem przymknąć.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
dsk napisał/a:
Nawet zmiana na zwykłe szkło na M42 sprawi, że będziesz mógł dobierać przysłonę pierścieniem, a czas będzie dobierał się automatycznie.

W "eMce" można wyłamać popychacz przysłony i będzie tak samo.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Krasio1, prosze uzywac jednak jezyka polskiego. Inaczej kolejny tego typu post wyladuje w koszu
 

Krasio1  Dołączył: 06 Lip 2008
lipalipski napisał/a:
W "eMce" można wyłamać popychacz przysłony i będzie tak samo.


raczej nie wyłamie popychacza w emce 85/2 :p
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Możesz spróbować rozkręcić obiektyw i wyjąć popychacz.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
djack napisał/a:
dsk, przecież z zawsze można zrobić odwrotnie. Najpierw wyostrzyć, a potem przymknąć.

Pewnie, ale to raczej przy dalekich odległościach ostrzenia. Przy bliskich niewielkie ruchy aparatem podczas przymykania mogą nieźle przesunąć ostrość. Ale fakt, można się wyćwiczyć. :-P
 

Krasio1  Dołączył: 06 Lip 2008
Yyyyhhaa udało się!! wystarczy do wszystkich styków przyłożyć kartkę żeby się nie zwierały. Działamy na trybie Av. Ściśnięciu na obiektywie przysłony o jedną działkę odpowiada korekta ekspozycji +1EV .Gdy wciśniemy spust przysłona się ściśnie i zrobimy prawidłowo naświetlone zdjęcie bez jakiegoś głupiego guzika :D
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Krasio1, ale musisz ciągle wprowadzać korektę ekspozycji? Jeśli tak, to rozwiązanie jest kiepskie - musisz zmieniać w dwóch miejscach, no i korekta ogranicza Cię do +3EV. A co jeśli będziesz chciał oprócz tego dodać korektę na plus?

No dobra, nie narzekam już więcej. :-)
 

Krasio1  Dołączył: 06 Lip 2008
dsk,nie zmieniam zbyt często przysłony bo według mnie jedyną słuszną przysłoną na mojej 85 jest 2,8 no może 4. A fakt ,że nie musze klikać tego guzika naprawdę umili mi robienie zdjęć.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Krasio1 napisał/a:
A fakt ,że nie musze klikać tego guzika naprawdę umili mi robienie zdjęć.

W to wierzę całkowicie. :-) Nawet nie chodzi o umilenie - po prosty guzik nie będzie Ci tego robienia uprzykrzał...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach