fresho  Dołączył: 15 Lut 2008
Rozmyta lewa strona kadru w kadyszce ... PROBLEM
Witam wszystkich.
Mam taki niecodzienny problem polegający na nieostrych zdjęciach ... głównie po lewej stronie kadru kadyszki.

Już tłumacze o co chodzi ...
Problem objawia się na obu praktycznie nowych szkiełkach AF jakie posiadam niezależnie od ogniskowej, czasu naświetlania i przysłony.
Na kicie najbardziej jest to widoczne przy najkrótszej ogniskowej na TAMRONie 70-300/4-5.6 LdDi przy najdłuższej.
Ogólnie przyzwyczaiłem się już do rozmytych rogów ale lewa strona kadru ZAWSZE wygląda znacznie gorzej.
Próbowałem wyłączyć stabilizację - bez zmian. Ciężko na oko ocenić czy matryca jest zamontowana idealnie prostopadle do osi szkła.
Problem jest dosyć męczący ponieważ czasem degradacja obrazu jest znaczna.
Inaczej mówiąc - jeśli lewą stronę kadru miałbym tak ostrą jak prawą byłbym zadowolony ;)

A teraz najciekawsze:
Ponieważ mam sporą stajnie stałoogniskowych wynalazków MF na bagnet i gwint stwierdzam, że problem nie dotyczy stałek! Wyszło to przy testach mydlanego TAMRONa. Przy stałkach 135, 200 i 300mm stwierdzam, że ostrość zarówno z lewej jak i prawej strony kadru jest podobna.
Byłem mocno zaskoczony bo sądziłem, że mój egzemplarz kadyszki ma defekt matrycy a tu żyleta na ORESTEGORze 300/4.5 i kompletne pomyje z TAMRONA na 300mm (w środku ostrość akceptowalna).

Do serwisu za daleko a wysyłać sprzętu i czekać na diagnozę na razie nie mam możliwości.
Przykład z ORESTEGORa.
Przykład z TAMRONa.
Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem albo cokolwiek słyszał na ten temat?
Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam,
Krzych
 
bahlazamon  Dołączył: 13 Mar 2008
Witam! Ja mam podobny chyba problem w swojej kasetce.
Pytałem o to w temacie 'bf/ff korekcja w k100 super' (mimo, że to nie jest tego rodzaju kłopot, ale jako, że tamten temat jest mój, chciałem przy okazji załatwić obie sprawy).
Zajrzyj, rzuć okiem na sample pod linkami, bo podejrzewam, że chodzić może o to samo. Z tym, że ja również nie znam przyczyny i rozwiązania.

Pozdrawiam
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
ja bym sie doszukiwał problemu w szkle...

a pierwsze dwa zdjecia są mało reprezentacyjne, bo rozmycie wynika z bliskosci obiektu (drzewa)
 

fresho  Dołączył: 15 Lut 2008
"Zauważyłem, głównie na zdjęciach krajobrazowych, że często wychodzi mi jeden,dokładnie lewy bok zdjęcia, rozmydlony, bardziej niz prawy, który to bardzo często bywa ostry niemal jak środek. Nie mam pojęcia czym jest to spowodowane, ale mogę dać przykłady na zdjęciach poniżej. "

Faktycznie bahlazamon masz ten sam problem - i co my z tym dziadostwem zrobimy?
Lubie stałki ale bez przesady - nie wszędzie mam siłę je wszystkie dźwigać, zwłaszcza ORESTEGORa, który jest chyba większy i cięższy od BIGMy 150-500.
W sumie to zbyt wiele w Twoim wątku się nie wyjaśniło...

Może ktoś jeszcze ma IDEA o co chodzi?

Chyba będę gdzieś musiał przetestować SMC 60-250 żeby mieć pewność co do szkieł AF.

[ Dodano: 2008-10-15, 23:48 ]
dilbert napisał/a:
ja bym sie doszukiwał problemu w szkle...

a pierwsze dwa zdjecia są mało reprezentacyjne, bo rozmycie wynika z bliskosci obiektu (drzewa)



Dilbert - min. też posądzam szkła ale dlaczego oba i akurat z lewej strony?
Na samplach chodziło mi o słupy telefoniczne.
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
polecam prześledzić drugi wpis, a dokładniej odnośnik o "wypaczaniu" punktu centralnego w obiektywach:
http://ricehigh.blogspot.com/
 
bahlazamon  Dołączył: 13 Mar 2008
Z tym, że ja odpuściłbym szkła, tak mi się wydaje. Moej zdjęcie było robione da* 50-135, ale zauważyłem wcześniej podobny problem i na kicie oraz na 28-105/3,2-4,5. Z tym, że u mnie nie koniecznie lewa strona z naciskiem na lewą dolną połowe.

Nie zawsze to wychodzi, ale jednak.

Fresho, dwie głowy to już nie jedna, więc jest nadzieja;)
 

fresho  Dołączył: 15 Lut 2008
dilbert napisał/a:
polecam prześledzić drugi wpis, a dokładniej odnośnik o "wypaczaniu" punktu centralnego w obiektywach:
http://ricehigh.blogspot.com/


"So, some people may question if the sensor of my 5D and/or the mount/adaptor is/are just mis-aligned. "

O - czyli canonierzy też mają te problemy ;) - dilbert - rzuciłeś nowe światło na problem.
Mam zamiar to zgłębić.
Dzięki za linka.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
fresho napisał/a:
...


Ja też już gdzieś pisałem, że lewą stronę zdjęć mam rozmytą bardziej niż prawą, ale TYLKO na kicie.
Inne obiektywy, zarówno zoomy jak i stałki dają symetryczny obraz.
Swoją drogą to dziwne, że wszyscy mają problem z lewą stroną kadru, może maszyna która robi/składa jakąś część obiektywu u wszystkich producentów obiektywów jest podobna i co jakiś czas rozkalibrowywuje się w ten sam sposób?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zanim zaczniecie wysylac paraty do srewisu to proponuje zrobic zdjecia porownawcze PLASKIEGO obiektu (np. ceglana sciana) budynek z wiekszej odleglosci a z aparatem ustawic sie jak najbardziej prostopadle(inaczej - tak aby plaszczyzna matrycy byla jak najbardziej rownolegla do plaszczyzny obiektu) do takiej sciany/budynku i wtedy rozbic zdjecia - bo narazie to co widzialem jest w roznej odleglosci od aparatu i tym samym rozny stopien rozmycia
A podejmowanie jakichkolwiek decyzji na podstawie takich zdjec jakie zaprezentowaliscie jest delik. mowiac bledne.. :-P
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
dilbert napisał/a:
polecam prześledzić drugi wpis, a dokładniej odnośnik o "wypaczaniu" punktu centralnego w obiektywach:
http://ricehigh.blogspot.com/


Dokładnie to właśnie mam miejsce u mnie w kicie.
Winietowanie jest większe po lewej stronie, a za tym idzie większa nieostrość.

 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Panowie, ja nie neguję, że może macie jakiś problem i coś jest nie tak. Ale jeśli chcecie jakiejś pomocy to wstawcie jakieś przykłady, gdzie będzie widać problem.
A tu są fotki z krzakami zasłaniającymi słup, który podobno jest mniej ostry od czegoś z prawej, czego nie widzimy. Albo krzaczory totalne, gdzie za czorta nie zgadniesz gdzie jest ostrość i czy gałęzie są w równej odległości...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006


alez straszna mam nieostrosc po prawej stronie :evilsmile:
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak, do serwisu! :-B
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Fafniak napisał/a:
alez straszna mam nieostrosc po prawej stronie :evilsmile:
a szumy chyba jeszcze gorsze ;-)
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Fafniak napisał/a:
alez straszna mam nieostrosc po prawej stronie :evilsmile:


Nie no bez jaj. W swoim przypadku mam tak na każdym zdjęciu krajobrazu wykonanym kitem z ostrością ustawioną na ∞, gdzie różnica odległości nie gra roli. Jest to właśnie spowodowane efektem decentralizacji.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ms, alez ja to rozumiem - natomiast jak czytam ze moze to byc wina puszki to zaczyna mnie to troche irytowac. Szczeg. jak okazuje sie ze na innych szklach facet m ok. a drugi pisze ze to nie wina szkiel tylko puszki... a wklejaja zdjecia ktore rownie dobrze moga byc portretami z centralnym umieszczeniem modela i powiedzic ze po obydwu stronach maja dziwne rozmycie..
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Fafniak napisał/a:
ms, alez ja to rozumiem - natomiast jak czytam ze moze to byc wina puszki to zaczyna mnie to troche irytowac. Szczeg. jak okazuje sie ze na innych szklach facet m ok. a drugi pisze ze to nie wina szkiel tylko puszki... a wklejaja zdjecia ktore rownie dobrze moga byc portretami z centralnym umieszczeniem modela i powiedzic ze po obydwu stronach maja dziwne rozmycie..


No racja, te zdjęcia dużo wyżej to rzeczywiście niewypały, już zapomniałem o nich :-B
 
bahlazamon  Dołączył: 13 Mar 2008
Panowie, ale o co ten harmider. Faktycznie, zdjęcie może niezbyt korzystne (chociaż po zielsku na wodzie mimo, że nie jest w punkcie ostrości mozna zobaczyć róznicę jak już tak chcecie czegoś mniej zlewającego się), poprawię się i obfotografuję jakies cegły.
Zresztą poczytałem tego linka od dilberta i trochę mi się rozjasniło.

Fafniak, irytuje Cię, że zastanawiałem się nad wadą puchy, a jak miałem się nie zastanawiać jeśli wystąpiło to u mnie przy kilku różnych obietywach co napisałem wyżej.
 

fresho  Dołączył: 15 Lut 2008
Bahlazamon - po LEKTURZE wychodzi na to, że mamy dziadowskie szkła.
Najbardziej zaskakuje mój TAMRON, który ma w centrum bardzo przyzwoitą rozdzielczość ale bardzo szybko w kierunku brzegów miesza detale z błotem (oczywiście najbardziej jest to widoczne po lewej stronie kadru).
Dziękuję dilbertowi za linka a wszystkim życzę ostrych słoików.
Krzych
 
bahlazamon  Dołączył: 13 Mar 2008
A tam zaraz dziadowskie;) Fakt, że nie doskonałe, po prostu musimy przymknąć na to oko.
Chociaż jeśli przy kicie to potrafię znieść, tak przy 'gwiazdce' to juz z lekka przegięcie (tak wiem, że ta gwiazdka nie zawsze powinna tę nazwę nosić;)).
No cóż, nie ma cholera doskonałości.
Dzięki dilbert, link wiele wyjaśnia i pozdrawiam wszystkich, którzy starali się coś do tej jakże twórczej dyskusji wnieść.
Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach