TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Poszukiwani autorzy artykułów o programach graficznych
Z postów na naszym forum wynika, że wielu z Was korzysta z programów do obróbki zdjęć pod Linuksem. Chciałbym byście opisali te programy, które znacie, z których korzystacie. By z artykułu można się dowiedzieć co z programu można "wycisnąć", najlepiej z przykładami, jakie są wady i zalety danego programu.
Artykuły ukażą się w kolejnych numerach magazynu Dragonia, a później zebrane w całość, w monotematycznym numerze specjalnym poświęconym obróbce zdjęć pod Linuksem.
Co w zamian: sława autora z publikacji w internetowym piśmie o kilkutysięcznej liczbie pobrań. Przy okazji promocja naszego forum i naszego ulubionego producenta.
Chętnych proszę o zgłoszenia via PW lub niniejszym wątku.
Jeśli będzie więcej chętnych chcących opisać ten sam program, to skomunikuję was byście się podzielili pracą lub piszcie niezależnie, jak chcecie.
Jeśli ktoś nie czuje się na siłach opisać całości, bo korzysta np. z malej części funkcjonalności danego narzędzia, to mimo to zapraszam do współpracy, może z klocków da się złożyć całość.

Przy okazji numeru specjalnego, ze wszystkimi artykułami, chciałbym zamieścić artykuły na tematy bardziej niezależne od narzędzia, np. o workflow przy obróbce, o hi-key, HDR, panoramach, RAWach czy o RAW Challenge. Elementarz kompozycji mile widziany.
Inne tematy i pomysły mile widziane.
Warunki są dwa:
1. oprogramowanie ma działać pod Linuksem, najlepiej natywnie, bez wine czy wirtualnych komputerów.
2. artykuły mają być Wasze
Zalecenie jest tylko jedno: wykorzystane zdjęcia jako przykłady powinny być wykonane pentaksami.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Ech...
Ciężka sprawa... Korzystam z paru programów pod Linuksem, ale w żaden chyba nie wgryzłam się za bardzo - nie czuję się kompetentna, aby polecać je innym, bądź opisywać - nie jestem ani informatykiem, ani grafikiem - działam raczej na wyczucie.
Jedyny program, w którym czuję się dość swobodnie i wiem do czego służy większość przycisków, to Picasa, ale "Jaka Picasa jest - każdy widzi" :-)
Poza tym - ciężko z czasem....

Ale podbijam temat - może ktoś go zauważy :-)
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
Ja zauważyłem i już zabrałem się do roboty :-)
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
TLu, jesteś z redakcji Dragonii? Dzięki za fajne pismo, czytam każdy numer :)

Chętnie opiszę LightZone, tyle że nie jest to oprogramowanie "free as freedom", ani nawet "free as beer" bo kosztuje 149 $. Jest jakiś termin na dostarczenie tekstów?
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Ijon napisał/a:
TLu, jesteś z redakcji Dragonii? Dzięki za fajne pismo, czytam każdy numer :)

Tak jestem z redakcji Dragonii. Miło mi czytać, że czytasz.
Ijon napisał/a:

Chętnie opiszę LightZone, tyle że nie jest to oprogramowanie "free as freedom", ani nawet "free as beer" bo kosztuje 149 $. Jest jakiś termin na dostarczenie tekstów?

Pisz! Artykuły przyjmujemy cały czas.
Zalecanym formatem jest LaTeX (służę szablonem i wsparciem TeXnicznym), ale od Was przyjmę w każdym czytelnym formacie ;-)

mygosia dzięki za podbicie tematu

witsu opisuje Digikam, brawo!
 
dariuszbar  Dołączył: 30 Mar 2008
Witam.
Również czytam od jakiegoś czasu Dragonię i polecam wszystkim.
Do przeglądania i drukowania zdjęć używam kuickshow albo eog (eye of Gnome).
Do obróbki RAW Pentax Photo Laboratory (niestety pod wine) lub GIMP.
W HDR dopiero raczkuję. Do konwersji na tiff16bit używam rawstudio lub rawtherapee, a do obróbki RAW: qtpfsgui.
Program ten ma dosyć dużo różnych opcji, ale na razie próbowałem na jednym z predefiniowanych ustawień.
Jest możliwość bezpośredniego otwarcia formatu DNG, lecz nie znalazłem sposobu ustawienia temperatury barwowej.
Jak wyjdzie mi jakiś ładny HDR, to mogę to opisać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach