babilonczyk  Dołączył: 03 Lip 2008
[ K10D] k10d - problem ze slotem na kartę
W skrócie -bohaterowie - k10d i karta z urwanym "pstryczkiem", pęknięta w tym miejscu. Uszkodzenie powstało w trakcie wyjmowania karty ze slotu, aparat zachwiał się w dłoni i lekko przekrzywił, najwyraźniej karta musiała pęknąć w tej chwili. Ewidentnie brakuje kawałka obudowy karty w okolicy "pstryczka".
Przez około tydzień czasu po uszkodzeniu karta i aparat działały świetnie. Po tygodniu aparat przy uruchamianiu zaczął wyświetlać komunikat "Card locked" i tak już mu zostało, również z innymi kartami. Sama karta ma się świetnie i działa w czytniku kart. Ale i tak pójdzie na śmietnik.

Zaglądałem jak tylko mogłem w slot na kartę i nie widać tam żadnych resztek karty. I tu zaczynają się pytania - nie wiem jak slot wygląda w środku - czy są tam tylko wystające styki czy może jest jakieś miejsce gdzie mógł wpaść kawałek plastiku z karty i teraz blokuje? Próbowałem wytrząsnąć ewentualne resztki karty, ale nic nie wyleciało. A może po prostu aparat zgłupiał i wystarczy wgrać/uaktualnić firmware? Jest jeszcze opcja oddania do serwisu - aparat jest jeszcze na gwarancji, ale co z tego, uszkodzenie powstało z mojej winy. Póki nie będę miał pewności, że nie dam rady czegoś zrobić za darmo, to nie oddam do serwisu 8-)
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
SD maja taki przelacznik do blokowania. Tak jak kiedys dyskietki.

On sie przelaczyl.

jesli w srodku jest kawaleczek drucika, to mozna to przelozyc na 'wlasciwe' miejsce nawet ...szpilka.

Ale jesli sie urwal razem z czescia karty, to niestety karta do wyrzucenia.
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
perl, ale kolega pisze, ze ma ten sam problem rowniez z innymi kartami, w domniemaniu sprawnymi, wiec to raczej nie jest problem karty.

Rozumiem tez, ze mimo tego komunikatu aparat dziala poprawnie, a wiec da sie rejestrowac zdjecia?

Zawsze mozna sprobowac od najprostrzych rzeczy typu wyjecie na dluzej baterii, ponowne wgranie firmware itp. W tym slocie jest tak malo miejsca, ze ewentualny odlamek plastiku zdaje sie uniemozliwilby wlozenie do niego karty.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
MZ nie ma najmniejszego sensu stosować metod wsiąść-wysiąść (wgrywanie firmware itp). Problem wygląda na czysto mechaniczny - ten kawałek plastiku gdzieś w środku slotu siedzi, w miejscu odczytu stanu blokady karty SD, i trzeba go np. wytrzepać postukując z wyczuciem w body, przykładając rurę ssącą odkurzacza, czy inne tego typu rzeczy. Jak to było: "American, Russian - all made in Taiwan!"? ;-)
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
rjan napisał/a:
MZ nie ma najmniejszego sensu stosować metod wsiąść-wysiąść (wgrywanie firmware itp). Problem wygląda na czysto mechaniczny - ten kawałek plastiku gdzieś w środku slotu siedzi, w miejscu odczytu stanu blokady karty SD, i trzeba go np. wytrzepać postukując z wyczuciem w body, przykładając rurę ssącą odkurzacza, czy inne tego typu rzeczy. Jak to było: "American, Russian - all made in Taiwan!"? ;-)


Ot co! ;-)

Suwak na karcie zabezpiecza przed kasowaniem, jak i przed zapisem, także problem jest.
Mechaniczny czujnik stanu karty znajduje się w slocie od strony spodniej aparatu. Widać wyraźnie pozłacany styk.
Pewnie ten się zablokował w pozycji - wciśnięte.
Ja bym go lekko "podźgał" igłą.
 

szerman  Dołączył: 20 Paź 2007
Miałem podobny komunikat w K100D. Odesłałem go na gwarancji i został mi wymieniony wtedy na nowy egzemplarz. Więc jak masz gwarancję to wysyłaj, bo naprawy samodzielne nie wiadomo jak mogą się skończyć ;)
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
szerman napisał/a:
Odesłałem go na gwarancji i został mi wymieniony wtedy na nowy egzemplarz.


Pewnie w serwisie nie wiedzieli, ze wystarczy odgiac ten kawalek blaszki :)
 

szerman  Dołączył: 20 Paź 2007
Nawet jeśli to lepiej na tym wyszedłem ;)
 
babilonczyk  Dołączył: 03 Lip 2008
piter_76 - niestety, aparat nie działa.
Dzięki za wyjaśnienie z tą blaszką od blokady karty :-B , wiem teraz jak się do tego zabrać. Wydaje mi sie, że odłamek plastiku dostał się pod ten drucik-czujnik zablokowania karty i uniemożliwia mu powrót na miejsce i dla aparatu karta jest zablokowana. Spróbuję jeszcze jak radzi rjan odkurzaczem, na razie za radą mirqus próbowałem "dźgać" igłą - nie pomogło. Wytrząsnąłem go trochę i leży teraz do góry nogami - może coś wypadnie ;-)

szerman -będę jeszcze próbował samodzielnie, bo serwisu się boję - znajdą ten plastik i będę musiał płacić kupę kasy za serwis. A przy okazji - na Twoim k100 ten komunikat pojawił się bez szczególnej przyczyny, czy też miałeś jakąś awarię karty?
 

szerman  Dołączył: 20 Paź 2007
Komunikat pojawił się bez żadnej przyczyny. Powodzenia w naprawie.
 
babilonczyk  Dołączył: 03 Lip 2008
Tak na zakończenie tematu z happy endem - wysłałem jakiś czas temu aparat do serwisu - po 3 tygodniach (bez żadnego kontaktu w tym czasie) serwis odesłał mi aparat naprawiony w ramach gwarancji :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach