MatthewK  Dołączył: 03 Kwi 2008
  Teleskopy, lunety i "powiększenie", a ich ogniskow
Jeśli chodzi o sprzęt do obserwacji astronomicznych, często zamiast podawania ogniskowych, podaje się jego powiększenie, ewentualnie osobno dla lunety i okularu. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś w temacie podał, jeśli jest, zależność między wartością powiększenia a ogniskową. Coś mi świta że chodzi o stosunek względem kąta widzenia obiektywu 50mm, ale to tylko domysły.

Z góry dzięki za informacje.
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
36mm - 360mm = 10x powiększenie
14m - 140mm =10x powiększenie

mikroskop i luneta - mnożysz okular i obiektyw
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Thadeus napisał/a:
36mm - 360mm = 10x powiększenie
14m - 140mm =10x powiększenie

mikroskop i luneta - mnożysz okular i obiektyw


No, prawie dobrze ;)
Nie wiem jak w mikroskopie, ale w lunecie aby uzyskać wielkość przybliżenia (no bo słowo 'powiększenie' chyab nie do końca tu przystaje) dzieli się ogniskową obiektywu przez ogniskową okularu. Również kąt widzenia zależy bardziej od okularu niż od obiektywu - tzn. ile stopni nieba można zobaczyć w jednym polu widzenia. Liczy się to dzieląc kąt widzenia okularu (jest to, poza ogniskową, podstawowy parametr okularu) przez przybliżenie jakie daje w danym teleskopie.
Przy fotografii można założyć, że przybliżenie/powiększenie można odnieść do 'normalnej' ogniskowej 50mm, wtedy luneta 1000mm da 20-krotne przybliżenie.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
No właśnie ja też jestem ciekawy jak to jest.
amas napisał/a:
Również kąt widzenia zależy bardziej od okularu niż od obiektywu
no z tego wynika że nigdy nie wiadomo jaki ostatecznie obraz otrzymamy, bo okular może mieć niewiadomy kąt widzenia.
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
hamster napisał/a:
No właśnie ja też jestem ciekawy jak to jest.
amas napisał/a:
Również kąt widzenia zależy bardziej od okularu niż od obiektywu
no z tego wynika że nigdy nie wiadomo jaki ostatecznie obraz otrzymamy, bo okular może mieć niewiadomy kąt widzenia.


Kąt widzenia okularu jest, obok ogniskowej, podstawowym jego parametrem! Jeśli sam sobie nie złożysz okularu ze szklanego złomu, to kupując go, wiesz jaki ma kąt widzenia. Poza tym jak nie wiesz, to i tak można go łatwo wyznaczyć.
A w ogóle, to proponuje pobuszować np. TU, lub TU, a potem pytać już o konkrety :)
 

MateuszG  Dołączył: 29 Paź 2008
a jak to jest z obiektywami ...

70-300mm to w końcu ile "zoomu" ?

czy np. obiektyw 200-300mm ma takie same powiekszenie co 18-300mm ?
czyli 300mm odpowiada xx zoom
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
MateuszG, zoom, powiększenie, to jest stosunek długiego końca obiektywu, do szerokiego końca

czyli 70-300 = 4,3x (w stosunku do 70mm)
200-300 = 1,5x (w stosunku do 200mm)
18-300 = 16,7x (w stosunku do 18mm)
stałka 300m = 1x

ale, jeżeli zrobisz tymi 4ma obiektywami zdjęcia na długim końcu, 300mm, to powinny one (w pewnych minimalnych granicach błędu), przedstawiać dokładnie to samo pole widzenie
 
MatthewK  Dołączył: 03 Kwi 2008
Ok, wielkie dzięki za informacje i linki. Teraz jeszcze taka kwestia - Z dawien dawnych czasów posiadam rosyjski wynalazek, okular o nazwie Turist FL, czy jakoś tak. amas, masz może jakieś dane odnośnie tego?
Zasadniczo, jest mi to potrzebne na seminarium z fizyki, podpinając to pod mój stary 400/6.3 miałbym "poglądowy" przyrząd do zaprezentowania. Problem jest w tym, że prowadzący jest dość przeczulony na brak dokładnych danych, więc namiętnie szukam teraz ogniskowej tego okularu.

Nie ma to jak studia na wydziale fizyki...
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Czy to taki wynalazek, który pozwala na użycie obiektywu jako lunety? Jak TO?
Z danych wynika, że to ma 9mm ogniskowej, czyli z obiektywem 400mm da przybliżenie około 44x, a pole widzenia samego okularu to około 37 stopni (bardzo małe), z obiektywem - niecały stopień.
 
MatthewK  Dołączył: 03 Kwi 2008
Dokładnie o to mi chodziło, dzięki raz jeszcze.

Fakt, jakość tragiczna, ale jak już jest... to trzeba się cieszyć :)
 
anonimus  Dołączył: 02 Sie 2007
Jest takie coś co pozwala zrobić z obiektywu lunetę...... i to prościej.
Bawiąc się kiedyś lunetą Doniec zauważyłem że ma gwint m42. Da się okular nakręcić na obiektyw przy pomocy pierścieni pośrednich. Ogniskowa okularu jest coś ok 8mm zapewne 8,9mm. Pokręciłem to na Telemegora 400/5,5 mając 50 powiększenia.
nawet próbowałem z konwerterem 2 to dopiero było coś.... Uważam że to najlepszy sposób polowego testowania obiektywów widać wszystkie niedoskonałości znacznie lepiej niż na wizjerze. Tak też zamierzam testować wszystkie szkła m42. Zaletą lunety tej konstrukcji to jeszcze przesłona to naprawdę użyteczne a lunecie. Jest to też tanie sama luneta Doniec to śmieszne pieniądze.
 
aardwark  Dołączył: 13 Lis 2009
Powiększenie rzeczywiste oblicza się dzieląc ogniskową teleskopu przez ogniskową okularu - czyli na przykład teleskop 1000mm z okularem 10mm daje powiększenie 100x a z 5mm - 200x. Kalkulator powiększeń przy projekcjach okularowych można znaleźć tutaj.

kalkulator astronomiczny

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach