bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Filtry multigrade - foma / ilford
Są jakieś różnice między tymi filtrami (chodzi mi o filtry do szufladki powiększalnika). Różnica w cenie ogromna 109,5zł dla ilforda i 29,90 dla fomy. Czy filtry fomy "pasują" do wszelkich tabelek papierów ilforda? Czy konieczne będą jakieś testy? Warto dopłacać do ilforda?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
bbartlomiej napisał/a:
Warto dopłacać do ilforda

Proponuję kompromis : poszukaj na aukcjach filtrów Agfy.Mają cenę pośrodku,a są dobre (używam czasem,gdy cos robię w ciemni).Filtrów Fomy nie znam,ale zwykle jest tak,że kupisz tanie ,a potem zmienisz na sprawdzone i dobre.Więć lepiej oszczędzać na wstępie - kupic raz i nie zmieniać.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Aktualnie posucha na allegro, na europejskim ebay też nic nie widzę - kupię więc fomę. W czarno-białe jest recenzja pozytywna, więc może nie będzie tak źle...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
bbartlomiej, olej filtry ilforda. Olej Fomy i Agfy też olej. Kup filtry do kolorowej. Używaj purpury i żółtego. Niebieski wsadź do szafki.

:-D
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
tzn. o jakich filtrach mówisz? :) nie bardzo rozumiem...
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
Bo te filtry o które pytałeś na początku to są do fotografii B&W a "inne" są do kolorowej.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
i po problemie - na allegro prawie za pół ceny wyrwałem ilfordy.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
bbartlomiej napisał/a:
Są jakieś różnice między tymi filtrami (chodzi mi o filtry do szufladki powiększalnika).

Są duże różnice, tym większe im bardziej chcemy iść w kierunku gradacji twardej. Kilka lat temu był zrobiony test pomiędzy filtrami Agfy, Kodaka i Ilforda (Fomy nie było). Zdecydowanie najlepsze okazały się filtry Agfy. To pokrywa się z moim doświadczeniem - po tym teście kupiłem Agfę, a Ilfordy odstawiłem do szuflady.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Yeti, o widzisz, jakbyś odrobinę wcześniej napisał to bym wziął Agfy :)
No cóż, jestem początkujący, więc i tak nie zobaczę różnicy pomiędzy Ilfordem i Agfą. Te klisze co mam też są wywołane dość kontrastowo, więc tak mocno w twardą gradację nie będę musiał iść.
Ale dzięki i tak :)
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
bbartlomiej napisał/a:
więc i tak nie zobaczę różnicy pomiędzy Ilfordem i Agfą.

Nie jest aż tak źle, te różnice faktycznie widoczne są dla bardzo wymagających i to zresztą podlega pewnej subiektywnej ocenie.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
To jam mam jeszcze pytanko w kwestii zastosowania filtrów. Czy warto przycinać filtry do wymiarów szufladki (w Opemusie chyba 6x6) czy stosować na kliszę. Bo coś mnie się wydaje, że się rysują, a nie mam odwagi włożyć bezpośrednio pod żarówę, toć to przecie żelatyna. Zacząłem dopiero z multigradami, a już mi się strasznie podoba.
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
jeśli nie zamierzasz zmieniać powiększalnika na taki o innych wymiarach szufladki na filtry, to radziłbym jednak przyciąć, włożenie filtrów do szufladki będzie o wiele bardziej komfortowe i mniej czasochłonne niż upychanie ich na negatywie
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
rychu, a nie możesz pod obiektywem przytrzymać? Tak robiliśmy na kółku foto i dawało radę (zaznaczam, że nie czytałem co tam wyżej pisano, jeśli coś było na temat to przepraszam)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Anzelm, nie zamierzam wymieniać - Opemus 6 mi pasuje. Komfortowe może być pod warunkiem, że lecimy cały film w jednej tonacji, ale z tego się już wyleczyłem. Coraz częściej się zastanawiam i coraz więcej klisz wędruje z powrotem do klasera. Jedyny plus to że się nie rysują w kasecie w trakcie poprawiania pozycji kliszy.
sołtys, to też rozwiązanie, muszę spróbować. Czy ten sposób nie będzie ujawniał niedoskonałości filtra? Jednak po szufladce jeszcze mamy po drodze szkło matowe i kondensor.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach