szymon_h  Dołączył: 04 Lis 2008
poprawne naswietlanie...
witam,

znacie moze jakies ciekawe strony dotyczace techniki fotografowania? glownie interesuje mnie problem kiedy nalezy skorzystac z korekcji ekspozycji, przeswietlic czy tez nie doswietlic zdjecie... po prostu to co najwazniejsze, czyli dobra ekspozycja. na ogol robie zdjecia bez zadnych korekcji a ostatnio takze aparatem z pomiarem matrycowym wiec chyba ten problem mi odpada. mimo to wolabym jednak ten problem dokladnie poznac i przed ewentualnym przystopieniem do prob na wlasna reke i straceniu kilku filmow wiedziec cos wiecej na ten temat ;-)

ewentualnie moglby byc jakis tytul ksiazki, ogolnie dostepnej(ksiegarnia, allegro)

pozdrawiam
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Brian Peterson "Ekspozycja bez tajemnic" - wszystko tam znajdziesz, o co pytasz.
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie ma czegos takiego jak poprawna ekspozycja - jest tylko efekt jaki chcesz osiagnac :mrgreen: (choc niektorzy twierdza ze to pojecietaka ekspozycje ktora pozwoli maksymalnie wykorzystac "material" ktory naswietlasz) - tylko co z twoimi zamiarami jak obrazek ma wygladac?
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
nie mieszajcie człowiekowi - pyta o gamę C-dur, a Wy tu jemu, że gama nieładnie brzmi
najpierw się musi nauczyć zasad podstawowych i o nie pyta, potem będzie kombinował z efektami :->
szymon_h, kup tego Petersona, koszt ok. 35zł
 

szymon_h  Dołączył: 04 Lis 2008
dziekuje bardzo ;-)

jutro przejde sie po ksiegarniach i poszukam a jak nie bedzie to na allegro juz znalazlem.

przy okazji... znalazlem dwa inne tytuly tego samego autora
"Czas naświetlania bez tajemnic"
"Kreatywna fotografia bez tajemnic"
sa takze warte przeczytanie?

pozdrawiam
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
szymon_h napisał/a:
"Czas naświetlania bez tajemnic"

było o tym - nie wnosi zbyt wiele nowego do kompleksowo traktującej "Ekspozycji bez tajemnic" - "Ekspozycja" powinna Ci wystarczyć, ja ją czytałem kilkukrotnie by zapamiętać.

"Kreatywna fotografia bez tajemnic" - nie wiedziałem nic o takim tytule, przejdę się dziś do Empik
 
slavkoz1  Dołączył: 30 Mar 2008
Cytat
Ja uczyłem się z tego. http://www.horazy.republika.pl/index.htm

a później?
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
To już tylko praktyka.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Polecam:
Mroczek "Książka o fotografowaniu" - mam drugą wersję.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
szymon_h napisał/a:
wolabym jednak ten problem dokladnie poznac i przed ewentualnym przystopieniem do prob na wlasna reke i straceniu kilku filmow wiedziec cos wiecej


szymon_h, to nie matematyka, Fafniak dobrze prawi: "nie ma czegoś takiego jak poprawna ekspozycja - jest tylko efekt jaki chcesz osiągnąć"

Podstawowa zasada jest prosta jak 2+2. Tam gdzie ciemno daj ekspozycję na minus gdzie jaśniej na plus. W sytuacjach mieszanych jest trudniej, ale to zależy od tego na czym zmierzysz światło, a wtedy najlepiej punktowo lub przy użyciu zewnętrznego światłomierza. Kombinacji tyle ile sytuacji :mrgreen:

I nie próbuj uciec od przepalenia lub niedoświetlenia filmu, wcześniej czy później i tak cię to czeka :-P
Pozdrawiam
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
szymon_h napisał/a:
sa takze warte przeczytanie

szymon_h, warto przeczytać kilka podobnych książek,by sobie wyrobić własne zdanie,bazując na wiedzy i sposobie jej przekazania przez róznych autorów.Obojętnie, co przeczytasz jako pierwsze,to jako następną pozycję obowiązkowo przeczytaj ksiązke Andrzeja Mroczka.Jest w niej wiele przykładów zdjęć z opisem,jak zostały wykonane.Przede wszystkim to podoba mi sie w niej zdroworozsądkowe podejście do rozwiązywania niektórych problemów i "żelaznych" reguł i twierdzeń.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
slavkoz1 napisał/a:
a później?

luhso napisał/a:
To już tylko praktyka.

i ceglane mury... trafione bądź nie :evilsmile:
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
hamster napisał/a:
i ceglane mury... trafione bądź nie :evilsmile:

Więcej wiary w ludzi - nie wszyscy posiadacze lustrzanek kończą swoja przygodę z fotografią na testach sprzętu :-P ;-)
 
Kiwny  Dołączył: 18 Sty 2008
Mam takie drobne pytanie co do książki Mroczka, ile ona powinna kosztować? Na allegro jest jeden egzemplarz za 225 zł :shock: Wiem, że produkt generalnie jest wart tyle ile ktoś jest chętny za niego zapłacić, ale czy to jest normalna cena za tą książkę, czy sprzedawcy się tylko coś pomyliło?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Ech... Ona zawsze była dość droga.
Ale czy jest tego warta, czy też histeryczny marketing Czarka do tego doprowadził, to ciężko stwierdzić ;-) Widziałam nawet cenę 999pln, jako "ostatni egzemplarz z nakładu".

Osobiście sądzę, że nie jest to pozycja dla kompletnie zielonej osoby. Raczej już nieco obeznanej w podstawach. Książka zmusza do myślenia. A jej lektura parę lat temu dość mocno zapadła mi w pamięć i ciąglę się łapię, że wykorzystuję tamte wiadomości w praktyce.

Książka jest naprawdę fajna, inspirująca itp Ale osobiście raczej nie dałabym za nią więcej niż ok. 100-120pln [nie pamiętam po ile ją kupiłam, ale z autografem autora była, tzw. "pierwszy rzut"].
 
Kiwny  Dołączył: 18 Sty 2008
Dziękuję, 100-120 zł za dobrą książkę jestem w stanie dać i w takim razie poszukam w lepszej cenie, bo dużo osób ją poleca.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Mroczek - w aukcjach zakończonych rozrzut jest od 60 zł do... 300zł!
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Przy ocenie poprawności naświetlenia pomocny jest histogram. Tu masz LINK do bardzo przystępnego artykułu omawiającego ten temat.

P.S. Długo wahałem sie czy to napisać, bo wiem, że Mroczek jest bardzo poważany na naszym forum. Ale co tam, odważe się ... JA NIE LUBIĘ JEGO KSIĄZKI :mrgreen: Pewnie jeszcze do niej nie dojrzałem. :-)
 
slavkoz1  Dołączył: 30 Mar 2008
Kiwny napisał/a:
Dziękuję, 100-120 zł za dobrą książkę jestem w stanie dać i w takim razie poszukam w lepszej cenie, bo dużo osób ją poleca.

Przeczytaj PW

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach