dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Biale plamki na filmie
Hej,

Zeskanowalem wlasnie dwa HP5 wolane w FX-1 lite. Ilosc bialych plamek (calkowicie bez ziarna) jest zauwazalnie wieksza niz zwykle (od 5 do 30 na klatke). Plamki sa niewielkie, tak ok. 10-20 px na pliku o dluzszym boku 3400px.

Co to moze byc? Kurz? Filmy ladowalem do koreksu w rekawie ciemniowym, moze tam podlapaly syfki? Czy to mozliwe, ze te syfki nie wyplukaly sie w trakcie wolania?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
coś czuję że worek... chociaż mi się zawsze łapały przy suszeniu. zmieniałeś coś z tym?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
coś czuję że worek...

:-/

alkos napisał/a:
chociaż mi się zawsze łapały przy suszeniu. zmieniałeś coś z tym?

Suszenie jak zawsze. Poza tym te plamki to nie kurz, tylko takie biale 'dziury' w filmie. Musialy powstac w trakcie wolania.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Poza tym te plamki to nie kurz, tylko takie biale 'dziury' w filmie. Musialy powstac w trakcie wolania.


Ooo. Dziwne.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Ooo. Dziwne.

Kurz przykrywa naswietlone miejsca na filmie. Wywolywacz tam nie dociera. Pozostaja idealnie czarne. Po odwroceniu sa idealnie biale. Czyli to jakies paprochy z kurzu :-|
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Aaa. No to na 100% worek, skoro przylepily sie przed wolaniem :-/
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Hmm.. Ale kłaki z worka nie odkleiłyby się w wywoływaczu? Może przed zalaniem chemią trzeba robić płukankę :roll:
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
A jaka jest w środku w tym worku tkanina?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matth napisał/a:
Ale kłaki z worka nie odkleiłyby się w wywoływaczu? Może przed zalaniem chemią trzeba robić płukankę

To mnie wlasnie dziwi. Do wywolywacza dodalem wode o temp. 19,5 stopnia i musialem poczekac minute zanim roztwor osiagnie 20 st. W tym czasie film moczyl sie w tej wodzie wlasnie.

[ Dodano: 2008-11-20, 01:09 ]
Iza, sztuczna jakas, w sumie kurzu tam nie widzialem zadnego... Musze w dzien sprawdzic dokladniej.

Niezaleznie od tego, film ma stycznosc z materialem, bo rekaw nie jest zbyt duzy a jest wiotki, wiec dotyka do filmu.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
A może się cholera elektryzuje? Hmm.. może wsadź do worka jakąś kliszę wywołaną, poruszaj trochę i zobacz czy zbierze jakiś syf..
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matth napisał/a:
A może się cholera elektryzuje?

To na pewno..

matth napisał/a:
Hmm.. może wsadź do worka jakąś kliszę wywołaną, poruszaj trochę i zobacz czy zbierze jakiś syf.

Dobry pomysl.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dan, a jak zbierze to na system:

foliowy worek, rekaw do worka.. odkurzacz (najlepiej z wodnym zbiornikiem) i odsys totalny.. powinno pomóc..
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
No i wywlecz go na lewą stronę i wytrzep porządnie. Być może na początku trochę zostało tam pyłków od szycia, a potem będzie ok.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Ja tam bym się nie bawił z trzepaniem czy odkurzaniem. Do pralki i wsio - tylko perłę do czarnych rzeczy trzeba dolać co by nie wyblakł ;-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
matth, pralka mogłaby zniszczyć tkaninę, jej świetlną nieprzepuszczalność.. mimo przymróżonego oka i tak odradzam stanowczo..
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
dagio, informacje odnośnie możliwości prania powinny gdzieś być. Może pranie to przesada, ale woda jest woda. Płukanie bez żadnych proszków i wysuszenie na powietrzu powinno dać radę paprochom. :-)
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
ja mam białe plamki na każdej fomie 200 jaką wywołuje, na innych plamek nie ma.
nie wiem co to jest, ale olałem to.
Super te plamki usuwa plugin Polaroida

http://www.polaroid.com/s...sr/poladsr.html

gilby
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zaobserwowałem to samo.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Kurde, trudno mi uwierzyc, ze paprochy nie odkleily sie przy beltaniu. Kiedys ladowalem film w plecaku, w ktorym byl kurz i okruszki pieczywa z polowy Europy, przykryty kocem niepranym od 3 lat i na filmie nie bylo zadnych sladow.

Pamietasz, kiedys tez miales kropki na polipie. Moze cos z woda u Ciebie nie tak?

Zdarzylo mi sie kilka razy, ze kamien wzarl sie w emulsje w czasie plukania. Jednak to przeciez niemozliwe, zeby sie wzarl w czasie wolania, a potem wyplukal...

A moze zle rozpuszczony FX-1? Chociaz znajac Ciebie, od razu wiem, ze pudlo :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Pamietasz, kiedys tez miales kropki na polipie.


Ja mialem, ale byly tylko na polipie i byla definitywnie wada matrerialu.

dzerry napisał/a:
A moze zle rozpuszczony FX-1? Chociaz znajac Ciebie, od razu wiem, ze pudlo


;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach