kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Domyślne ustawienie suwaka contrast w ACR
Dziś mam dzień na wątpliwości. W sumie mam takich dni ze 360 w ciagu roku więc to nic nowego. Ale do brzegu. Nie wiem czy macie tak samo ale u mnie po otwarciu pliku PEF w ACR (Adobe Camera Raw) suwak odpowiadający za kontrast/contrast zawsze jest ustawiony na +25.

Mam w związku z tym pytanie. Czy takie ustawienie kontrastu jest swoistą "sugestią" ACR'a czy może informacją, że PEF ma już pdobity kontrast w górę? Czasem sam obniżam ten kontrast ale dziś "wołałem" zdjęcie ze spaceru, do tego na monitorze analogowym i zauwazyłem, że przy ustawieniu kontrastu na "0" efekt też jest OK.

żeby zobrazować. JPG z kontrastem 0


JPG z kontrastem 25


Czy ktoś rozwieje moje wątpliwości?
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Z tego co pamiętam to ACR chyba ustawia Ci kontrast tak jak masz w puszce ustawiony. Ale najprościej sprawdzić samemu. Zrób dwa zdjęcia zmieniając w międzyczasie ustawienie kontrastu w puszce i sam rozwiejesz swoje wątpliwości.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Skorzystałem z twojej rady, zrobiłem jedno zdjęcie z kontrastem ustawionym w aparacie na "0" i drugie z ustawionym na "+3". ACR dla obu pokazuje +25
W sumie, jak sie dobrze zastanowić to ten test niczego nie dowodzi. W praktyce może również oznaczać, ze ACR podbił kontrast zarówno dla zdjęcia pierwszego jak i drugiego o 25 punktów.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
kristofo napisał/a:
ACR dla obu pokazuje +25

To są domyślne ustawienia ACR, podobnie jest z jeszcze paroma parametrami.
Można je zmienić i zapisać własne ustawienia.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Zdano napisał/a:
To są domyślne ustawienia ACR, podobnie jest z jeszcze paroma parametrami

ale czy to oznacza, że ACR podbija oryginalny kontrast zdjęcia z aparatu?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Wychodzi na to, że tak.
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
Adam Sławomir, nie ustawia - to jakieś wydumanie Adobe żeby fotki kontrastowo bardziej wypadały (lepiej niz z innych programów do RAW ;) ) - ja mam stale na max minus ustawiony kontrast i miałe także na +25 w LR wiec to nie pokazuje ustawień aparatu. Ot taka fanaberia Adobe :mrgreen:
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
W sumie ta "fanaberia" Adobe mam pewne podstawy. Zaryzykowałbym stwierdzenie, ze większość ludzi lepiej odbiera kontrastowe obrazy. Oczywiście to tylko moja prywatna teoria.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach