matb  Dołączył: 02 Lis 2006
  [ analog] Dziwne zdjęcie
Jakoś nie jestem pewien, czy ten dział jest odpowiedni, ale nie wiem też który byłby odpowiedniejszy...
Mam taki problem, że na filmie znalazłem tak dziwnie naświetloną klatkę:

Wygląda jak walnięte w wołaniu tudzież wybitnie niedoświetlone. Tyle, że klatka obok, wykonana tym samym aparatem, w tych samych warunkach, chwilę później, tyle, że innym obiektywem wygląda tak:

Oba zdjęcia robione MEFem na Fomapaie R100. Jestem na 99% pewien, że oba zdjęcia robione w trybie automatycznego doboru czasu do przysłony. To drugie to raczej na pewno z SMC M 135/3,5, to pierwsze jak sądzę SMC M 35/2,8, może SMC M 28/3,5 (bo chyba nie M 50/1,7). Obie klatki jak napisałem wcześniej z jednego filmu, z jednego wołania. Tylko skąd taka różnica różnica w naświetleniu? Migawka zaczyna się buntować? Obiektyw krzywo domyka? Czy jeszcze coś innego?
I pytanie dodatkowe - ta "błyskawica" (widoczna szczególnie na tym ciemnym zdjęciu) to efekt uboczny czego może być? Wada filmu czy jakiś problem z wołaniem?

[ Dodano: 2008-11-27, 21:56 ]
Kurde, a kolejne zdjęcie mam prawie całkiem czarne :evil:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Niedoswietlone. Jakim aparatem? Jaki czas? Moze Ci baterie padly i aparat zszedl na krotkie czasy? Ta blyskawica wyglada jak zaciek albo wada wrodzona filmu
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Błyskawica jest na obu klatkach.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dzerry, no niedoświetlone. Tylko czemu niedoświetla? Baterie nówki nieśmigane - pierwsza rolka, a to zdjęcia z początku rolki. Kolejne wyglądają raczej OK, choć jeszcze ze dwa niedoświetlone się znajdą (ale tam to może być mój błąd).
Aparat pisałem - ME F. Czasów już nie pamiętam, ale dość krótkie były.
Czy tak może się objawiać problem z obiektywem? CHyba nie, bo to M-ki, które są z założenia "otwarte", więc jakby było coś nie tak z listkami to by raczej prześwietlał, nie?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
R100 to slajd przecież. Jak był wywoływany? Naświetlany po pierwszym wywoływaniu, czy kapiel odwracająca?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Dada, ale co to ma do rzeczy? Jak cała rolka była wywoływana tak samo to przecież albo oba zdjęcia byłyby skrewione, albo oba poprawne. A jedno jest OK, drugie nie.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Miałem coś podobnego z ME-Super na początku wakacji :-/ . W zeszłym tygodniu wysłałem go wreszcie do Zielonej Góry i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak będę wiedział co to za awaria i czy jest uleczalna to dam znać.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Może przysłona w obiektywie ciężko chodzi i popychacz nie może jej na czas domknąć???
Pozdrawiam
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
niedoświetlone czy nie, pierwsze zdjęcie mi się naprawdę podoba :-o
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Pioter napisał/a:
Może przysłona w obiektywie ciężko chodzi i popychacz nie może jej na czas domknąć???

W tedy byłoby prześwietlone.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
gdyby przysłona się nie domykała zdjęcie byłoby raczej prześwietlone, a nie na odwrót... ale teorii, co mogło się naprawdę stać, nie mam. Może pomiar światła zgłupiał od nieba i wody :-/

[ Dodano: 2008-11-28, 13:04 ]
o Stachu mnie ubiegł :-P
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
cypis napisał/a:
Może pomiar światła zgłupiał od nieba i wody

Sugerujesz, ze pomiar ma agorafobię? :mrgreen:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
dan napisał/a:
Sugerujesz, ze pomiar ma agorafobię? :mrgreen:

wtedy zdjęcie byłoby dodatkowo poruszone od lękowej drżączki ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach