opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Ganz napisał/a:
poproszę o obraz iso jakiegoś Live-CD z zainstalowanym i działającym (co nie zawsze się zdaża) antywirusem

przyuważyłem 3
LinuxDefender - brak aktualizacji od 2004
Chronomium - brak aktualizacji od 2004
avast! BART - aktualny, ale 1 licencja dla serwisanta kosztuje 300 dolarów na rok :-|

[ Dodano: 2008-12-02, 07:58 ]
mygosia napisał/a:
Aha - antywirusa chyba nie ma...

zawsze można clamAV dociągnąć
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Hej,

Ja jade na Ubuntu. Mialem problem z WiFi. Musialem podpiac sterowniki windowsowe. Jezeli bedziesz miec z tym problem, to zapoznaj sie z toolem "ndiswrapper" http://pl.wikipedia.org/wiki/Ndiswrapper .

Bylo po drodze jeszcze kilka przygod (np. instalowanie serwera okien z dopalaniem sprzetowym http://pl.wikipedia.org/wiki/Compiz ). Ale okazalo sie ze mozna wszystko wyklikac, plus jakies drobne dlubaniny w konfigach. Do przejscia.

Powodzenia :-B

EDIT:
radze nie pracowac na uzytkowniku "root" tylko zrobic sobie dodatkowe "zwykle" konto. Trudniej wtedy cokolwiek powaznego popsuc.
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
mygosia napisał/a:
ooo właśnie! żeby czasem na początku nie kusiło korzystać z konta root'a nadmiernie (w ubuntu to chyba się zalogować jako root nie da, ale głowy nie daję bo już nie pamiętam), Bo często to się źle kończy :evilsmile:

Jasne że się da zalogować tylko trzeba kilku zmian dokonać :-P
Wszyscy Ubuntu, a ja polecę najnowszą Fedore 10: http://fedoraproject.org/
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
To i ja dołożę cegiełkę.
Oczywiście, że dasz radę zainstalować linucha. Początkujący może mieć problem z partycjonowaniem dysku i ta część w 90% trwa najdłużej o ile chcesz zrobić to solidnie i z głową. Spokojnie do tego podejdź, zapisuj na kartce dyski i partycje.
Jeśli chcesz używać równolegle windows, zalecam pierw instalacje windowsa a potem linucha.

Co do dystrybucji, to pomyśl nad: knoppix, mepis, ubuntu. Na początek w sam raz. Jak się zaszczepisz napewno poznasz osobiście parę dystrybucji i wybierzesz sam świadomie.
Co do menedżera okien, to przedmówcy o tym nie pisali, ale możesz mieć je wszystkie zainstalowane i wybierać podczas startu systemu.
Osobiście zaczynałem od kde, potem gnome, potem długo długo fluxbox (rewelacja), na koniec wróciłem do gnome (nie byłem jedynym użytkownikiem kompa i z pewnych względów musiałem z fluxa zrezygnować).

Do do antywira pod linuksa to istnieje, sam używałem ostatnio f-prot.
Baza nie jest zbyt aktualna, ale wystarczyła by najgorsze shity pousuwać a reszty pozbyłem się już z poziomu windows.
 
forestowy
[Usunięty]
A ja włoże kij w mrowisko i napisze: zapomnij o linuxie na deskop i zainstaluj windowsy. Linux to doskonały system, perfekcyjny, cudowny, wspaniały etc........ ale na serwer.
Linux na deskopie to więcej problemów jak korzyści. ZAWSZE jest jakiś problem, a to ze sterownikami, a to z dzwiękiem, to znowu nie widzi najnowszego gadżetu zapiętego do USB, etc, itp.
Żeby nie było: mam pod sobą dwa serwery na linuxie, 30 stacji roboczych na windowsach i deskop na ubuntu.

Zaraz mnie pewnie zlinczują, ale jest to moja opinia i będę jej bronił zaciekle.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
forestowy napisał/a:
Zaraz mnie pewnie zlinczują, ale jest to moja opinia i będę jej bronił zaciekle.

Zlinczują nie, ale jest jeden dość poważny argument - Linux jest bezpłatny Winda - płatna. Ot i wszystko. Każdy system ma swoja "zady" i "walety". Przy Linuksie jednak jak widzę trzeba się czasami troche nakombinować (chociażby żeby film obejrzeć 8-) ), czasami się coś wysypie, ale wszystko jest do okiełznania czy to własnymi siłami czy z pomocą innych użyszkodników .. jeśli tylko:
a) mamy na to czas
b) nie chcemy wydawać pieniążków na system
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
"A ja włoże kij w mrowisko i napisze: zapomnij o linuxie na deskop i zainstaluj windowsy."
Eee tam zlinczują. Masz prawo mieć własne zdanie. I możesz go bronić do ostatniej kropli krwi.

Tylko...

wojenka linux v. windows nie jest tematem tego wątku.
Kolega nie pytał się co lepsze. On chce po prostu spróbować czegoś nowego.
Więc należy mu coś doradzić.

"Linux na deskopie to więcej problemów jak korzyści. ZAWSZE jest jakiś problem, a to ze sterownikami, a to z dzwiękiem, to znowu nie widzi najnowszego gadżetu zapiętego do USB, etc, itp. "

E tam.
Mówisz jakby pod windowsem nie było problemów.
No cóż - widać jestem wyjątkiem, bo w win ZAWSZE mi coś nie chciało działać. Co więcej - nie chciało "bo nie". A Linuks Ci grzecznie pisze co mu nie pasi i daje szansę na naprawienie.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
A Linuks Ci grzecznie pisze co mu nie pasi i daje szansę na naprawienie.

:-) ;-) :-> :-D :-P :-o :mrgreen: :lol: 8-) :evilsmile: :-B
 

mishieck  Dołączył: 16 Paź 2008
Ja pracuje na Ubuntu. Przez mojego lapka przeszło kilka dystrybucji od 6.06 do aktualnych. Czasami były problemy, ale z 8.10 działa "out of the box" (FSC AmiloPro).

Linux jest skrajnie konfigurowalny - możesz sobie dostosować do najróżniejszych potrzeb.

A tu mozna znaleźć kilka przydatnych informacji dla ubuntowych fotografów:
LINK
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
mygosia piszesz, że wojenka linux vs windows nie jest tematem tego wątku, a sama dorzucasz do pieca.
 
forestowy
[Usunięty]
Cytat
Linux jest bezpłatny Winda - płatna

Fakt, argument nie do podważenia. Na szczęści IMHO ceny licencji na okna w ostatnim okresie zaczynają być ludzkie, a może to my się bogacimy...
Jeśli chodzi o pozostały soft to w jednym i drugim systemie znajdziemy identyczne darmowe oprogramowanie.
Cytat
wojenka linux v. windows nie jest tematem tego wątku

nie no wojny nie do rozstrzygnięcia zaczynać nie będziemy :)
Cytat
Więc należy mu coś doradzić.

Dlatego doradzam zostać przy windzie.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
mishieck napisał/a:
A tu mozna znaleźć kilka przydatnych informacji dla ubuntowych fotografów:
LINK

A to dobre jest!!! :-B :-B :-B

[ Dodano: 2008-12-02, 10:26 ]
forestowy napisał/a:
Dlatego doradzam zostać przy windzie.

ale:
jacekh napisał/a:
Mam zamiar spróbować sie pobawić ale wolałbym usłysec pare opinni osób bardziej znających się.

Chciałbym to zrobić tak, że na jednym z dysków kompa chciałbym zostawić Windowsa a na jednym zainstalowac Linuxa.

:roll:

 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
forestowy napisał/a:
Dlatego doradzam zostać przy windzie.
A niech się pobawi, może lubi poznawać nowe środowiska pracy.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
forestowy napisał/a:
Linux na deskopie to więcej problemów jak korzyści. ZAWSZE jest jakiś problem, a to ze sterownikami, a to z dzwiękiem, to znowu nie widzi najnowszego gadżetu zapiętego do USB, etc, itp.

A to dziwne. Od tygodnia czasu siedzę na platformie Ubuntu i jakoś nie odnotowałem żadnych problemów. Miałem tylko problem z wifi, ale godzinka spędzona na guglu i znalazłem tutorial całkowicie rozwiązujący mój problem. A jaka satysfakcja, że wszystko załatwiłem z poziomu konsoli :-)

Ale przyznam, że jak na laptopie mam linuksa, tak na stacjonarnym dalej stoi xp.. Ale w moim zawodzie raczej nie mam innej możliwości. Niby aplikacja Wine oferuje odpalenie większości aplikacji windowsowych pod linuksem, ale do profesjonalnych zastosowań średnio się to zadaje.

Wniosek? Jeśli nie jesteś grafikiem, linux stoi otworem ;-) Ewentualnie jeśli posiadasz dwie maszyny.

I jeszcze jedno - Ubuntu jest moim (i nie tylko) zdaniem NAJLEPSZĄ platformą dla początkującego. Dlaczego? Pomoc jest na każdym kroku. Praktycznie nie ma problemu, którego już ktoś nie próbował rozwiązać i przy czym nie opisał do tego wyczerpującej temat instrukcji.

Zlinukścieżesię w końcu! :-B

[ Dodano: 2008-12-02, 10:35 ]
pancurski napisał/a:
To i ja dołożę cegiełkę.
Oczywiście, że dasz radę zainstalować linucha. Początkujący może mieć problem z partycjonowaniem dysku i ta część w 90% trwa najdłużej o ile chcesz zrobić to solidnie i z głową.

Kolejne "za" dla Ubuntu, jeśli chodzi o początkujących. W wersji 8.04 praktycznie nie trzeba używać głowy. Jeśli chce się przeznaczyć cały dysk na linuksa, to po prostu zaznacza się tą opcję, a on sam dobiera partycje. Nawet, jeśli chcemy korzystać z linuksa i windowsa na jednym dysku, to bez problemu ustawiamy suwaczkiem ile miejsca przeznaczymy dla każdej platformy. Jako, że ja przeznaczyłem na to całą powierzchnię dysku proces ten nie zabrał mi więcej niż 5 sekund.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
forestowy napisał/a:
Jeśli chodzi o pozostały soft to w jednym i drugim systemie znajdziemy identyczne darmowe oprogramowanie.
Tyle ze w dystrybucjach debianowych, praktycznie caly wartosciowy soft zainstaluejsz dwoma kliknieciami. Za to wlasnie uwielbiam Ubuntu.

A linuksa jako takiego kocham za uniksowa logike i porzadek oraz calkowita separacje systemu i powloki uzytkownika. Montujesz /home na drugim dysku i masz wszystko gdzies. Paradoskiem windowsa jest to, ze ten niby bezobslugiowy system wymaga od uzytkownika ciaglej obslugi oraz grzebania i obcowania z bebechami. A gdy juz cos sie naprawde zaczyna psuc, to wtedy system nigdy nie tego ci nie powie, tylko oferuje jakies automatyczne naprawy, ktore NIGDY nie dzialaja. Przy zalozeniu, ze mamy poprawnie zainstalowanego ubuntu, uzytkownik nie musi nawet wiedziec o istnieniu innych katalogow niz /home. A gdy cos sie zepsuje, system zawsze podaje komunikat, ktory wystarczy zanotowac, odpalic system z liveCD i wyguglac rozwiazanie. Z windowsem rozwiazaywanie problemow to bardziej jak dochodzenie policyjne, a gdy juz cos sie w koncu uda naprawic, to do konca nie wiadomo dlaczego.

Nie rozumiem dlaczego windows poszedl pod prad genialnych uniksowych standardow. Lubie ten system, sam go teraz uzywam w 100%, ale sa dni, gdy teksno mi za prostym swiatem linuksa.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
forestowy napisał/a:
Linux na deskopie to więcej problemów jak korzyści. ZAWSZE jest jakiś problem, a to ze sterownikami, a to z dzwiękiem, to znowu nie widzi najnowszego gadżetu zapiętego do USB, etc, itp.


Akurat z tymi rzeczami nie ma problemow. Wszystko po USB smiga az milo. Zaliczylem wielkie wooow :shock: jak po podpieciu zewnetrzenego dysku FireWire pojawila sie ikonka na pulpicie. Myslalem ze bedzie dlubanina, Ubuntu mnie rozleniwil na maxa, nic sie nie dzieje, po prostu dziala i nie wyswietla blue screenow.
 
forestowy
[Usunięty]
Cytat
Miałem tylko problem z wifi, ale godzinka spędzona na guglu i znalazłem tutorial całkowicie rozwiązujący mój problem. A jaka satysfakcja, że wszystko załatwiłem z poziomu konsoli

Weź pod uwage że dla zwykłego usera ten problem może okazać się nie do rozwiązania. 90% ludzi nie potrafi zadać poprawnego pytania w googlach aby otrzymać wynik. Nie każdy ma czas/ochotę/chęci spędzać czas na grzebaniu w googlach żeby odpalić coś co powinno działać bez problemu. Mimo że jestem informatykiem, patrze na to oczami zwykłego użytkownika.

Linux nie jest przyjazny zwykłemu użytkownikowi, mimo że na taki się kreuje ( szczególnie Ubuntu)
Powtórze jeszcze raz: nie jestem przeciwnikiem linuxa, wręcz przeciwnie, uważam go za genialny system ale do specyficznych zastosowań. Nie wyobrażam sobie serwera na windzie, ale na deskopie XP zjada Ubunto na śniadanie.

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Nie rozumiem dlaczego windows poszedl pod prad genialnych uniksowych standardow. Lubie ten system, sam go teraz uzywam w 100%, ale sa dni, gdy teksno mi za prostym swiatem linuksa.

Dlatego wlasnie sądziłem, że zbawieniem będzie winda + ubuntu ... tylko wciąż ten brak czasu, żeby "poprawnie zainstalować ubuntu" i dochodzić dlaczego ubuntu mi nie wstaje po jakiejśtam aktualizacji :cry:

[ Dodano: 2008-12-02, 11:10 ]
forestowy, to już problem "zwykłego użytkownika" a nie samego Ubuntu jakotakiego. Nie można zakładać, że znajdziemy się w tych "90% ludzi nie potrafiących zadać poprawnego pytania w googlach aby otrzymać wynik" dopóki nie spróbujemy albo sugerować, że ktoś się wśród nich znajduje. :roll:
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
forestowy napisał/a:

Weź pod uwage że dla zwykłego usera ten problem może okazać się nie do rozwiązania. 90% ludzi nie potrafi zadać poprawnego pytania w googlach aby otrzymać wynik. Nie każdy ma czas/ochotę/chęci spędzać czas na grzebaniu w googlach żeby odpalić coś co powinno działać bez problemu.


Tak, ale jaką masz gwarancję, że taki przeciętny użytkownik nie będzie miał problemów z instalacją karty sieciowej na swoim windowsie? Pamiętam, że spędziłem dłuuugie i upojne noce z XPkiem (zresztą 98 również), wierszem poleceń i tysiącami sterowników, żeby zainstalować niektóre komponenty. Albo rozwiązać problemy. Nie wiem, może vista jest ogłupiająco prosta w konfiguracji i nie ma z nią nigdy żadnych problemów. Ale póki co poleciłem Ubuntu dwóm osobom (w tym jednej kobiecie), które nie były w ogóle biegłe w obsłudze komputera. Pokazałem im jak się to obsługuje, pokazałem funkcję "Dodaj/Usuń aplikacje" i do tej pory działają bez problemu. Wszystko zainstalowało się z plug and play bezproblemowo.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Live cd z ClamAV-em http://www.inside-security.de/insert_en.html
http://www.sysresccd.org/Systools.en.php .
Spis dystrybucji live http://www.livecdlist.com/ , polecam małego Mepisa - anitX-a http://antix.mepis.org/index.php/Main_Page z fluxboksem w temacie Twice , można pomylić z P@PL ;) , a dla twardzieli naszego boćka http://forum.pld-linux.org/viewtopic.php?t=4280 .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach