dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
K100D i doskonałe(?!) odszumianie w aparacie
Witam!
Zrobiłem moim jeszcze niemal ciepłym k100 zdjęcie w iso3200, dla zabawy dodałem mu czerwony filtr wbudowanym w aparat "programem" do podstawowej obróbki zdjęć, a potem w tym samym programie zamieniłem na B&W.
Po zgraniu zdjęć porównałem zdjęcie BW obrobione w aparacie z takim samym zdjęciem, ale konwertowanym do BW w ACDSee.
Okazało się, że konwersja z aparatu jest dodatkowo bardzo ładnie odszumiona.
sample poniżej (crop 100%).
PS: Nie besztajcie proszę za kadr i ekspozycję. Zdjęcia mają na celu tylko dokumentację zaobserwowanego zjawiska.

[ Dodano: 2007-01-12, 22:30 ]
Wybaczcie proszę, Drodzy Forumowicze brak ogłady. Nie przywitałem się, przepraszam.
Witam wszystkich i dzięki za porady - w większości z Waszej strony nieświadome, bo byłem na tym forum tylko podglądaczem,. Forum wybitnie pomogło w wyborze k100 (wcześniej fociłem "zaawansowanym" kompaktem).
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Dwakleszcze (niezły nick).
Prawdę powiedziawszy, nie jestem do końca pewien, ile w tym odszumiania, a ile zapisu jedynie w jednym kanale. Jak wiadomo, aparat zapisuje w RGB. Jeden z tych kanałów (dziś za dużo browarów, by sobie przypomnieć któy) kompensuje właśnie szum. Dodanie filtra czerwonego, to nic innego, jak wyeksponowanie tego kanału. Stąd wniosek, że być może w aparacie nie było żadnego odszumiania, tylko zabawa z kanałami.
 

dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
Zrobiłem test raz jeszcze, tylko bez czerwonego filtra.
Efekty były identyczne.
Jednak zasiane ziarno niepewności spowodowało,że dla porównania zrobiłem konwersję do b&w w Photoshopie.
Okazalo się, że nie mam cudownego aparatu z bardzo ciekawym sposobem odszumiania, tylko bardzo niedobry program - ACDSee.
Zdjęcie z photoshopa jest identyczne niemal w zakresie szumu, jak to z aparatu, a to z (a pfe...) ACDSee szumi ponad miarę.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Witam dwakleszcze!
dwakleszcze napisał/a:
ACDSee.
która wersja?
 

dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
ACDSee pro 8.1
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dwakleszcze, również witam na forum :)

dwakleszcze napisał/a:
Forum wybitnie pomogło w wyborze k100

bardzo miło czytać. Miłego fotografowania nowym aparatem :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sołtys, czy to już Ty, czy nadal sztuczna inteligencja? :-P Już w domu? Wracaj chłopie, współczuję nadrabiania zaległości - ale masz czytania.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Jeden z tych kanałów (dziś za dużo browarów, by sobie przypomnieć któy) kompensuje właśnie szum.


Niebieski najbardziej szumi.

A ze czerwony filtr odcina niebieski.... sprobowalbym w PSie, stosujac Channel Mixer, zrobic czarnobiel tylko z czerwonego kanału. Powinno byc ladnie.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
alkos napisał/a:
Niebieski najbardziej szumi.
szczególnie że w świetle żarowym jest go bardzo mało.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:
sołtys, czy to już Ty, czy nadal sztuczna inteligencja?

póki co sztuczna inteligencja - ktoś to musi za mnie przeczytać :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach