mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
[K200D] K200 mały problemik
Witam wszystkich. Mam pewien problemik i prosiłbym Was o poradę. Otóż całkiem niedawno zakupiłem K200d i zauważyłem coś co mnie trochę martwi, a mianowicie dziwną pracę migawki co pewien czas. Jak robię zdjęcie co pewien czas migawka wykonuje po paru sekundach od zrobienia zdjęcia jeszcze jeden ruch a praktycznie brzmi to jak połowa pracy, porównując z dźwiękiem wydawanym przez migawkę przy robieniu zdjęcia. Nie ma to wpływu na samo zdjęcie wychodzi ok, zanim migawka wykona ten dodatkowy ruch zauważyłem że obraz w wizjerze jest znacznie ciemniejszy od normalnego. Chciałem się poradzić czy jest to jakaś wada mojego egzemplarza (i mam się martwić ewentualnie oddać do serwisu) czy tez jest to normalne ? Nie mam zbyt wiele doświadczenia z Pentax-em jak i z cyfrowymi body wczesnej używałem i używam nadal Nikona F-65 w nim tego nie zauważyłem.
Pozdrawiam.
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
a skąd wiesz że to dźwięk migawki a nie lustra albo przysłony w obiektywie ? Mi to wygląda na zjawisko takie że z opóźnieniem popychacz "odpuszcza " przysłonie.

 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Może to popychacz przysłony, nie migawka?
Migawka jest cichuteńka, posłuchaj jej na wyzwalaniu po 2 sek (wcześniej podniesie lustro i "popcha" przysłonę).
A popychacz, to zobaczysz jak chodzi, gdy przekręcisz włącznik zasilania w prawo (jeśli masz ustawione preview method na optical.
Ale czemu tak się dzieje - nie wiem, może coś naciskasz przypadkiem?
pozdrawiam!
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
Tak to będzie chyba przysłona zrobiłem serię zdjęć patrząc z góry prosto w obiektyw sporo było ok ale po pewnym czasie przy jednym przysłona po zrobieniu zdjęcia wróciła sama prawie natychmiast do położenia jak przy zdjęciu, po czym z powrotem się cofnęła. Niczego nie dotykałem.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Może zbyt delikatny ten "pstryczek" od podglądu głębi odstrości? (ten na wyłączniku)

ps. zmień sobie temat postu, bo jednak migawka sprawna ;]
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
no to teraz pora na test z innym obiektywem
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
Ale nie robi dwóch zdjęć zawsze wychodzi jedno i to w sumie poprawne.

Nie mam innego, mam tylko kit-a, od Nikona nie będzie pasować, z moich znajomych nikt fotografią się nie interesuje większość nie zna nawet marki Pentax, nie mam skąd pożyczyć.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Możesz ew. przejść się do MediaMarkt czy innego sklepu, powiedzieć, że chciałbyś przetestować obiektyw.
Naprawdę nie wiem czego to może wina. Gdy merdasz pstryczkiem podglądu to nie zauważyłeś, by był nadwrażliwy?

Ja np. mam nadwrażliwe wyzwalanie migawki.
Wcisnę do połowy, i potem nacisnę trochę mocniej, i wyzwala migawkę przed "przeskoczeniem" na sam dół.
Bywa.
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
skoro jest tak
mertel napisał/a:
przysłona po zrobieniu zdjęcia wróciła sama prawie natychmiast do położenia jak przy zdjęciu, po czym z powrotem się cofnęła. Niczego nie dotykałem.

to znaczy, że jak sugeruje volender, aparat sam sobie samowolnie włącza podgląd - mz sprawa do serwisu, bo rozklekotany wyłącznik może z czasem płatać gorsze figle.
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
Dzięki za rady. Nie wiem czy "pstryczek" jest nadwrażliwy zbyt mało mam doświadczenia z innymi aparatami, działa trochę inaczej niż w moim Nikonie tam mam wyczuwalne dwa ruchy tu tylko jeden. Aparat ostrość ustawia praktycznie jak tylko musnę przycisk, zdjęcia robi jak już mocnej wcisnę. Zaczekam trochę może się wypowie ktoś kto spotkał się z podobnym problemem i coś poradzi. Jak nie to oddam do naprawy niech sprawdzą, bo zauważyłem że problem pojawia się coraz częściej, w pierwszych dniach użytkowania nie pamiętam aby coś takiego się stało, a teraz pojawia się co kilkanaście pstryknięć.

 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
Ten spusto-przełącznik w K200D to pięta achillesowa, w K100D było lepiej (było normalnie).
Inny Filipińczyk to teraz kleci... ale cóż, Pentax woli epatować puchą naćkaną brylantami :-<
 

Mariusz.R  Dołączył: 09 Lis 2008
Mnie to pasuje-dotykam jest ostrość,przykładam siłe i jest fota(albo nie) :evilsmile:
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
dotykasz i jest ostrość ?? NAPRAWDĘ ??? ;-)
 

Mariusz.R  Dołączył: 09 Lis 2008
Nooo...Nawet tam, gdzie chciałbym żeby była :mrgreen:
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
A nie chciałbyś odstąpić aparaciku? Wiesz, mam dużo manualnych... gdyby tak mieć od razu ostrość :mrgreen:
 

Mariusz.R  Dołączył: 09 Lis 2008
Jeszcze się nim nie nacieszyłem :mrgreen:
 

Yaner  Dołączył: 11 Sie 2008
W moim K200 nic takiego nie występuje, tzn. to z przysłoną. Jedno wciśnięcie spustu="jeden hałas"=jedno zdjęcie. Coś więc jest chyba nie tak i wizyta w serwisie wydaje się być wskazana. A w kwestii spustu i jego dwustanu kiedy ustawia ostrość a kiedy robi zdjęcie to trzeba się po prostu przyzwyczaić, też miałem z tym problem na początku użytkowanie dwusetki.
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
Dzwoniłem dziś do serwisu Apollo, powiedzieli tak jak i Wy sugerujecie że to prawdopodobnie przycisk/przełącznik główny. Trzeba będzie aparat przesłać do naprawy, ale to już po nowym roku. Zauważyłem że niestety problem cały czas narasta. Mam przesłać sprzęt DHL-em trochę też mnie to martwi, raz UPS nie źle mi załatwił przesyłkę mimo że cała była oblepiona nalepkami ze znaczkiem kruche. No nic zobaczmy jak będzie.
Dziękuję wszystkim którzy pochylili się nad moim problemem. Pozdrawiam

[ Dodano: 2009-02-11, 19:40 ]
Odgrzewam temat ponieważ całkiem niedawno aparat wrócił z serwisu. W karcie gwarancyjnej napisali że sprzęt wymagał jedynie regulacji migawki, tak też mi wcześniej powiedzieli przez telefon że tylko tyle zrobili i że to ogólnie błahostka jest. Więc niby to jednak migawka, ale niestety zauważyłem że problem powraca. Kilka razy już się zdarzyło że przysłona zaraz po pstryknięciu wraca do pozycji w jakiej jest w czasie robienia zdjęcia, dodatkowo zawiesza się cały aparat, trzeba kliknąć kilka razy w dowolne przyciski żeby się "ockną". I co teraz? Kurcze jestem trochę podłamany. W dodatku serwis Apollo trzymał aparat tak długo, naprawy dokonano chyba ostatniego regulaminowego dnia i cóż to za naprawa jest.

[ Dodano: 2009-02-11, 19:41 ]
Odgrzewam temat ponieważ całkiem niedawno aparat wrócił z serwisu. W karcie gwarancyjnej napisali że sprzęt wymagał jedynie regulacji migawki, tak też mi wcześniej powiedzieli przez telefon że tylko tyle zrobili i że to ogólnie błahostka jest. Więc niby to jednak migawka, ale niestety zauważyłem że problem powraca. Kilka razy już się zdarzyło że przysłona zaraz po pstryknięciu wraca do pozycji w jakiej jest w czasie robienia zdjęcia, dodatkowo zawiesza się cały aparat, trzeba kliknąć kilka razy w dowolne przyciski żeby się "ockną". I co teraz? Kurcze jestem trochę podłamany. W dodatku serwis Apollo trzymał aparat tak długo, naprawy dokonano chyba ostatniego regulaminowego dnia i cóż to za naprawa jest.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach