slavkoz1  Dołączył: 30 Mar 2008
locke,
Napisz jakie to fotki a najlepiej wklej jakiś przykład, może ktoś wtedy pomoże. Najważniejsze to zrobienie dobrej przemyślanej foty a później PS to już bajka, Sposobów selekcji jest co niemiara, trzeba je dobierać odpowiednio do fotki, konkretnego zamiaru, konkretnego efektu. W w/w przypadku sposób selekcji był dość skuteczny i mało pracochłonny, ale fotka do takiego zastosowania do bani, co nie znaczy, że nie może być lepiej, ale jak pisałeś nie chcesz siedzieć przy tym godzinami, Tak więc trzeba wysiłku w focenie więcej włożyć, jeżeli są to przedmioty prześwitujące to niestety nie da się ich mocno podświetlić od spodu raczej trzeba iść w kierunku pudełek po pizzy. IMO stół bezcieniowy nie jest konieczny, ale jeśli masz na tym zarobić parę zyli, to kup, praca stanie się przyjemnością lub kombinuj inaczej, każde doświadczenie to nauka a ta jak wiadomo jest bezcenna.
Przyjemnej zabawy.
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
slavkoz1, Wielkie dzięki za pomoc. Teraz chwilowo kompletnie nie mam czasu się tym zajęć ani nawet o tym myśleć :-) sprawy prywatno-zawodowe że tak to ujmę.

Zgadzam się, że trzeba o efekcie końcowym myśleć już podczas samego robienia zdjęcia - to może bardzo pomóc.
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
To się może podepnę do tematu...
Parę miesięcy temu kupiłem od kogoś z forum pierścienie pośrednie.. i sobie trochę poleżały. W końcu z okazji samotnych świąt znalazłem trochę czasu na poeksperymentowanie.
Po pierwsze, to okazało się, że jedyny sensowny obiektyw jaki mam do tego celu to Ricoh 35-70/3.4-4.5 macro. Reszta mojej skromnej kolekcji to kicha całkowita... (do makro).
Mam 'namiot bezcieniowy' z Ikea:), dwie lampy z boku, jedna z tyłu, i kilkanaście kolczyków żony do obrobienia.
Po drugie, wyszło z tego, że pierwsze w co muszę zainwestować to statyw. Tę satyrę co mam, to... no w każdym razie, to co poniżej to z ręki. Ale na marginesie pytanie jak pracujecie ze statywem przy tak małych GO ??

Przeczytałem ten wątek, nie wiem czy wszystko zrozumiałem :oops: , generalnie nie posiadam (i nie zamierzam:) PS, chyba muszę Gimpa zainstalować, bo ni jak mi białe tło nie chce wyjść.
Na razie wyszły mi jak poniżej.
Będę wdzięczny za opinie, czy to wystarczy na strony internetowe (żona chce spróbować to sprzedawać, więc trzeba stanąć na wysokości zadania:))




Jak uzyskać idealnie białe tło bez PS ??
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
mumonzan napisał/a:
Jak uzyskać idealnie białe tło bez PS ??

No ja próbuję zwiększyć nieco ekspozycję, minimalnie prześwietlić zdjęcie - światłomierz aparatu z białego robi szary, dlatego trzeba trochę "dodać" światła. A co do biżuterii, to swego czasu na allegro były sprzedawane kawałki białego lub czarnego plastiku, o dużym połysku - można było uzyskać efekt odbicia w takim materiale. Zresztą chyba musisz poeksperymentować ze światłem, sterując odbiciami, szczególnie wtedy, gdy masz przedmioty o wielu płaszczyznach. Na flickrze jest sporo zdjęć biżuterii, przy wielu z nich znajdziesz "strobist info", czyli jak to zostało zrobione.
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Ja ostatnio popelnilem cos takiego jak nizej, w zaimprowizowanym na szybko "studiu". Nie mam ani ciutki sprzetu do takiej fotografii, zrobione tylko z tego co w domu znalazlem. Ciekawy jestem waszych opinii. Dodam, ze nie bylo wycinane z tla! Tylko wywolany raw.



 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
mateo_m, zależy do czego Ci te zdjęcia potrzebne. Jak dla mnie bez życia, takie sprane. A takie ładne obiekty. Zrób coś z tym :mrgreen: Może spróbuj z czarnym tłem? Jakąś lampkę (np. biurkową) chyba masz w domu. Trochę kalki albo czegoś matowego i różnego koloru papier/karton też się pewnie znajdzie. Nie bój się eksperymentować.
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
mateo_m, to jak to wywoływałeś?
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
szpajchel napisał/a:
zależy do czego Ci te zdjęcia potrzebne.


Wlasciwie do niczego, ot taki maly eksperymet, ktory mnie naszedl po przejrzeniu tego watku. Celem mialo byc uzyskanie jak najbielszego tla, przy jak najmniejszej ingerecji programowej.
Uzylem trzech lamp "biurkowych". Jedna, do podswietlania od dolu, obiekt lezal na 2 kalkach technichnych (ilosc dobrana metoda prob), Dwie z bokow, nieco z gory, swiatlo rozproszone jakimis bialymi szmatkami :-P
Aparat na statywie, ekspozycja tez dobrana probami.

mumonzan napisał/a:
to jak to wywoływałeś?

Wywolywane w ACR, ustawilem kilka punktow konrolnych w okolicach przedniotow i korygowalem suwakami ekspozycja, wypelnij swiatlem az uzyskalem odczyt 255,255,255 lub zblizony.

To byl eksperyment, pewnie gdybym dluzej sie w to bawil, lub byloby to do czegos potrzebne, mogloby byc lepiej :-D
Pisaliscie w watku, ze to dosc ciezkie uzyskac biale tlo. Ja wiem, ze tak naprawde najwiekszy problem to kiedy sie juz dojdzie jak "miec" to biale tlo, jak jednoczesnie dobrze naswietlic przedmiot. Byloby to duzo latwiejsze, gdyby miec mozliwosc plynnej regulacji mocy kazdej lamp.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach