jarusiek  Dołączył: 29 Gru 2008
AF przestał działać
Witam serdecznie,

Pentaxa posiadam już od blisko roku w takiej konfiguracji, do tej pory sprawował się bdb. Wczoraj przytrafiło mi się trochę postrzelać na chrzcinach-wszystko działało w jak najlepszym porządku. Dzisiaj z nudów włączyłem aparat, i próbuje zrobić zdjęcie...a tu nie słychać AF- pomyślałem że przestawiłem przypadkiem na MF. Jednak aparat znajduje się w odpowiedniej pozycji tj. AF.S :-( Próbowałem wyjmować baterie, resetować ustawienia, odpiąłem obiektyw i jeszcze raz założyłem jednak nic nie pomaga :( Aparatem na pewno o nic nie uderzyłem. Dodam jeśli to pomocne, że przy MF wszystko potwierdza ostrość i robi zdjęcia, aparatu używam raczej okazjonalnie- strzelone od nowości 3900zdjęć, firmware`u nie zmieniałem nigdy.
Dziękuję za wszelką pomoc :-B
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
- Dostajesz informacje o przysłonie do body?
- Styki są czyste?
- Czy AF działa z innymi obiektywami?
*puf*

 

jarusiek  Dołączył: 29 Gru 2008
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem(bo jestem kompletnym amatorem :) ) ale:
-informacje u góry na ekranie są wyświetlane prawidłowo (wszystkie)
-Styki wyglądają na czyste, przetarłem jeszcze delikatnie spirytusem-używam non stop tylko tego jednego obiektywu więc bagnet cały czas na aparacie
-tego nie mam jak sprawdzić, bo nie mam innych obiektywów, i znajomych w pobliżu mojej miejscowości z podobnym Pentaxem również :(
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
sprawdź jeszcze czy wysuwa się "śrubokręt".

[ Dodano: 2008-12-29, 15:22 ]
Właśnie mi się coś przypomniało. Kiedyś na koncercie mialem identyczną sytuację. Okazało się, że przypadkowo właczyłem opcję uruchamiania AF poprzez przycisk "ok".
 

jarusiek  Dołączył: 29 Gru 2008
takseo napisał/a:
sprawdź jeszcze czy wysuwa się "śrubokręt".

[ Dodano: 2008-12-29, 15:22 ]
Właśnie mi się coś przypomniało. Kiedyś na koncercie mialem identyczną sytuację. Okazało się, że przypadkowo właczyłem opcję uruchamiania AF poprzez przycisk "ok".
Śrubokręt się wysuwa, a co do tej opcji po przyciśnięciu OK- gdzie to znajdę? :-)
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
jarusiek, Menu -> custom settings -> AF by Press halfway -> 1

i jeszcze wyżej jedną pozycje jest "AF button function " najlepiej jedynke choc rownie dobrze moze byc 3
 

jarusiek  Dołączył: 29 Gru 2008
Wszystko ustawione poprawnie, zresztą resetowałem ustawienia. Ehh chyba pozostaje oddanie do serwisu za jakiś czas :-(
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Jeśli masz do Gorlic po drodze,możemy się umówić na próbę z moimi obiektywami.
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
jarusiek napisał/a:
-informacje u góry na ekranie są wyświetlane prawidłowo (wszystkie)

u mnie AF posypał się razem z przekazywaniem informacji, trzeba było rozkręcić końcówkę i wstawić blaszkę lub coś podobnego (bo sprężynka przebiła oryginalną powierzchnię). Nie wiem które piny są od czego dokładnie, pewnie ta informacja mogła się pojawić już w którymś z wątków o naprawie obiektywów lub AFie.
*puf*

 

jarusiek  Dołączył: 29 Gru 2008
sam wiele nie zdziałam- co najwyżej popsuję. Więc lepiej oddać do serwisu. Teraz tylko znaleźć jakiś w okolicach Nowego Sącza, podejrzewam że będzie trudno, i trzeba ruszyć do Krk :-/ Dziwne...Ot nagle na drugi dzień przestał ostrzyć :(
jurekg jeśli się zdecyduję majstrować, odezwe się :)
 
mirekw11  Dołączył: 09 Lis 2008
jarusiek napisał/a:
sam wiele nie zdziałam- co najwyżej popsuję. Więc lepiej oddać do serwisu. Teraz tylko znaleźć jakiś w okolicach Nowego Sącza, podejrzewam że będzie trudno, i trzeba ruszyć do Krk :-/ Dziwne...Ot nagle na drugi dzień przestał ostrzyć :(
jurekg jeśli się zdecyduję majstrować, odezwe się :)

Masz już pewność że to pucha? Może to obiektyw. Warto się przekonać zanim dasz puchę do serwisu.
 

jarusiek  Dołączył: 29 Gru 2008
mirekw11 napisał/a:
Masz już pewność że to pucha? Może to obiektyw. Warto się przekonać zanim dasz puchę do serwisu.
Pewności nie mam, ale to sprawdzić mogę tylko z innymi obiektywami, a jak narazie nikogo z mojego rejonu nie znam z podobnym sprzętem. Łopatologicznie już chyba sprawdziłem...coś jeszcze pozostało? :-)
 
mirekw11  Dołączył: 09 Lis 2008
jarusiek napisał/a:
Pewności nie mam, ale to sprawdzić mogę tylko z innymi obiektywami, a jak narazie nikogo z mojego rejonu nie znam z podobnym sprzętem. Łopatologicznie już chyba sprawdziłem...coś jeszcze pozostało? :-)

Weź puszkę i wal do najbliższego sklepu gdzie mają obiektywy pentaxa, pod pozorem, że chcesz kupić jakiś i chcesz przetestować w sklepie ze swoją puszka. Zapinasz, testujesz i wszystko jasne. Grzecznie dziękujesz, że to nie to, a Ty wiesz, czy to puszka, czy szkło.
 

jarusiek  Dołączył: 29 Gru 2008
Udało się sprawdzić sprzęcior- dzięki uprzejmości jednego z Forumowiczów(JacekK z Nowego Sącza.
Wygląda na to że winowajcą jest Puszka :-( Teraz pozostaje szukać serwisu(najpewniej coś znajdę dopiero w Krakowie). Ale wpierw trzeba przygotować troszkę kasy-obawiam się że naprawa tania nie będzie :-/
 
mirekw11  Dołączył: 09 Lis 2008
No to jest problem.
Mogą być przynajmniej dwie przyczyny.
- problem w układzie zasilania silnika AF, lub uszkodzony sam silnik.
- jeśli nie masz w obiektywie potwierdzenia punktu AF przy ostrzeniu z ręki (czerwony kwadracik) to może być walnięty moduł sterowania (odczytu) AF. Jeśli masz potwierdzenie to przynajmniej tu jest ok.
Faktycznie, bez serwisu ani rusz.
 

jarusiek  Dołączył: 29 Gru 2008
mirekw11 napisał/a:
No to jest problem.
Mogą być przynajmniej dwie przyczyny.
- problem w układzie zasilania silnika AF, lub uszkodzony sam silnik.
- jeśli nie masz w obiektywie potwierdzenia punktu AF przy ostrzeniu z ręki (czerwony kwadracik) to może być walnięty moduł sterowania (odczytu) AF. Jeśli masz potwierdzenie to przynajmniej tu jest ok.
Faktycznie, bez serwisu ani rusz.
Najprawdopodobniej to pierwsze, potwierdzenie przy MF jest

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach