adampl  Dołączył: 24 Lis 2008
[K20D] K20d: Czas naświetlania w trybie P, Av
Cześć

mam mały problem. Gdy w ciemnym pomieszczeniu chcę zrobić zdjęcie w Trybie P lub Av aparat nie jest w stanie ustawić czasu naświetlania dłuższego niż 1-2 sekundy. Prawidłowa ekspozycja przy danej przysłonie wymaga około 15sek. Żeby pstryknąć fotkę muszę przejść do manuala, który z resztą i tak podpowiada ostre niedoświetlenie.
Oczywiście w kadrze nie ma ostrego źródła światła, na które aparat mógły ustawić ekspozycję.

Czy jest możliwość wymuszenia w trybie P, Av właściwego naświetlania (powyżej tych 2sek.)?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robisz obiektywem bez styków?
 
adampl  Dołączył: 24 Lis 2008
Mam obiektyw Pentaxa z pełną współpracą korpusu.

Rozumiem, że K20d ustawia ekspozycję na światła (i dobrze), ale dlaczego ogranicza się do max 2 sekund to dla mnie zagadka... :/
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Domyślam się że bez lampy chcesz zrobić to zdjęcie? Bo jeśli tak to nic dziwnego w tym że aparat w ciemnym pomieszczeniu z "ciemnym" obiektywem ustawia takie czasy. Ja wczoraj robiłem zdjęcia w pokoju oświetlonym jedną raptem żarówką i K10 z podpiętym obiektywem 16-50 2.8 pokazywał czas 0,5s. Tak więc takie zachowanie Twojego aparatu jest raczej jak najbardziej właściwe.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marcin_G, autorowi watku chodziło, ze korpus nie ustawia dłuższych czasów od 1-2 sek. Czytaj ze zrozumieniem :-) .
Akurat sprawdziłem. Mam K20D i w ciemnym pomieszczeniu bez problemu korpus ustawia mi 30sek w trybie AV.
 
adampl  Dołączył: 24 Lis 2008
argawen - dzięki za test na twoim K20d

Jaką diagnozę postawisz? Walnięty korpus czy coś w ustawieniach muszę zmienić?
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
Re: K20d: Czas naświetlania w trybie P, Av
adampl napisał/a:
Cześć

mam mały problem. Gdy w ciemnym pomieszczeniu chcę zrobić zdjęcie w Trybie P lub Av aparat nie jest w stanie ustawić czasu naświetlania dłuższego niż 1-2 sekundy. Prawidłowa ekspozycja przy danej przysłonie wymaga około 15sek. Żeby pstryknąć fotkę muszę przejść do manuala, który z resztą i tak podpowiada ostre niedoświetlenie.
Oczywiście w kadrze nie ma ostrego źródła światła, na które aparat mógły ustawić ekspozycję.

Czy jest możliwość wymuszenia w trybie P, Av właściwego naświetlania (powyżej tych 2sek.)?


Nie wymusisz.

Początkowo też mnie to dziwiło.

Olkiem c5050 mierzę w ciemnym pokoju na najdłuższej ogniskowej (obiektyw ciemnieje do 2,6) i spokojnie zjeżdżam po drabince pomiarem do 16s (pewnie dałby radę i niżej, ale na tym czasy się kończą) i aparat wykonuje prawidłowo naświetlone zdjęcie.
Obok kładę GX-a z obiektywem f2,8 i przy czasie 6s wszystkie wskazania mrygają, czyli światłomierz wykazuje bezsilność.

Jaki stąd wniosek ?
Poproszę do GX-a bardziej zaawansowany pomiar ze starszego Olka ;-)

argawen napisał/a:
Akurat sprawdziłem. Mam K20D i w ciemnym pomieszczeniu bez problemu korpus ustawia mi 30sek w trybie AV.


argawen, ale tyle ustawia Ci przy pełnej dziurze ?

 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Światłomierz w aparacie też ma jakieś ograniczenia...
Z DPReview o K20D: "Metering range: EV 0.0 - 21 EV (ISO 100, 50 mm F1.4)"
Z Wikipedi: http://en.wikipedia.org/wiki/Exposure_value z tabelki bierzemy przysłonę f/1,4 i patrzymy na 0EV - no i jest 2s
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
:oops: tak to jest czytać po łebkach, przepraszam za zamieszanie :oops:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
mirqus napisał/a:
Nie wymusisz.

Początkowo też mnie to dziwiło.
Wymusisz, jak dobierzesz przysłonę. Mnie się udało, w ciemnym pokoju, dopiero przy f:13
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z obiektywem ze stykami, jeżeli wszystko jest w porządku, aparat ustawi czas do 30 sekund. Jeśli nie potrafi tego zrobić to coś jest nie w porządku np. brudne styki. adampl, jeśli masz drugi obiektyw ze stykami, to sprawdź również z nim. Pytałem się o styki bo dla obiektywu bez styków maksymalny ustawiany czas to 1 lub 2 sekundy (nie pamiętam dokładnie w tej chwili).

[ Dodano: 2009-01-01, 16:42 ]
Przed chwilą robiłem próbę i w ciemnym pokoju przy ISO 200 i f8 ustawił czas 20 sekund.
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
argawen napisał/a:
mirqus napisał/a:
Nie wymusisz.

Początkowo też mnie to dziwiło.
Wymusisz, jak dobierzesz przysłonę. Mnie się udało, w ciemnym pokoju, dopiero przy f:13


No tak, ale w ten sposób wymusisz tylko czas, ale nie prawidłowe naświetlenie :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robiłem zdjęcie i było prawidłowo naświetlone.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
mirqus napisał/a:
ale nie prawidłowe naświetlenie :-)
Przeciez nie napisałem, że prawidłowo naświetli. Tylko, że można wymusić 8-) .
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
No tak...

Ale nie pociągnie, to za sobą korzyści, o które zabiega adampl
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
mirqus napisał/a:
Ale nie pociągnie, to za sobą korzyści, o które zabiega adampl
Nie napisałem także, że źle naświetla.

[ Dodano: 2009-01-01, 16:57 ]
Tylko po co adampl, chce wymusić 15 sek na AV, jeżeli zna parametry ? Ja bym ustawił M i robił zdjęcia.
 
adampl  Dołączył: 24 Lis 2008
plwk: Na drugim obiektywie Pentaxa również automat nie ustawi dłuższego czasu naświetlania. Wg mojego uznania styki są OK.

argawen: W danym jednym przypadku znałem prawidłowy czas naświetlania, ale w większości innych muszę robić 2-3 fotki testowe zanim usawię ręcznie prawidłową ekspozycję. Wolę, żeby zrobił to za mnie aparat, a ja ewentualnie skoryguję niewielkie(!) odchylenie wg własnego uznania.

Nadal nie wiem czy to rzeczwiście uroda K20d, tak jak pisał Generic, czy jednak coś jest nie tak w korpusie, skoro plwk pstryka na 20 sekundach (rozumiem, że oparł sie na trybie P bez ręcznych korekt)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
adampl, dwa słowa - czułość światłomierza. Potem trochę pomyśl, pokombinuj - i będziesz wiedział.
Generic ma 100% racji.
Zwiększ wartość przysłony - czas wzrośnie, choćby i do 30sek, ale i tak zdjęcie nie będzie poprawnie naświetlone, bo warunki oświetleniowe są poniżej czułości światłomierza. W każdym aparacie jest pewna kombinacja czas/przysłona/czułość (co można wyrazić w jednostkach ekspozycji - EV), poniżej której aparat ci nie zejdzie, bo jest za ciemno. Przy tej przysłonie i czułości, które ustawiłeś, jest to 2 sek. Aparat może jedynie stwierdzić "ustawiłem 2sek, ale powinno być więcej, ale nie wiem, ile, bo mój światłomierz nie daje rady", co komunikuje miganiem wartości czasu.
 
adampl  Dołączył: 24 Lis 2008
Dzięki za pomoc. Wszystko jasne (oprócz zdjęć).

Cieszę się, że jakiś czas temu wybrałem Pentaxa. Nie ze względu na różne funkcje i uszczelnienia, ale dlatego że jest extra support m.in. na tym forum :-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
adampl napisał/a:
skoro plwk pstryka na 20 sekundach (rozumiem, że oparł sie na trybie P bez ręcznych korekt)
Nie sądzę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach