macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
[ analog] ME Super i ostrzenie na nieskończoność
Sprawdzałem z dwoma szkłami i nie mogę wyostrzyć na nieskończoność (klin się nie schodzi). Na kasetce z tymi samymi szkłami jest ok.

Co to może być?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
1) źle wyjustowana matówka w ME
2) niewłaściwe potwierdzenie ostrości w K100D
Jeśli to problem z 2 szkłami to jednak podejrzewałbym problem z pkt. 1

Teraz pytanie - czy zdjęcia na K100D wychodzą ostre i czy przy wyostrzeniu na bardzo daleki obiekt masz możliwość przekręcenia jeszcze odrobinę pierścienia ostrości w stronę nieskończoności? To w celu sprawdzenia, czy aby na pewno jesteś w punkcie największej ostrości. Pamiętaj, że mnóstwo starych manualnych szkieł ma ponad 30 lat i wiele z nich mogło być naprawiane. Może w twoim przypadku tylna grupa soczewek jest za głęboko wkręcona?
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
W kasetce mam matówkę z klinem i on się schodzi na nieskończoności, korpus też potwierdza ostrość, więc to raczej będzie matówka w ME.

Jak się justuje matówkę w tym korpusie? Bawić się samemu czy lepiej jednak dać zarobić serwisowi?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
macioh, w ME chyba będzie łatwiej wyjustować niż w K100D (ostatnio sam założyłem matówkę z klinem i rastrem i z wyjustowania nie jestem do końca zadowolony). Podobno po prostu otwiera się plecki aparatu i przykłada matówkę w miejscu, gdzie powinna być klisza. Tam się ustawia ostrość, a potem tylko patrzysz, czy matówkę w wizjerze trzeba oddalić, czy przybliżyć.
W sumie, jakby było porządne LV w Pentaksach, to też łatwo by się justowało, bo nastawiałbyś ostrość na ekranie LCD w skali 1:1 i wiedziałbyś, że już ostrzej być nie może. Teraz tylko kwestia włożenia odpowiedniej liczby podkładek dystansowych pod matówkę (tylko skąd je brać).
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
ME ma w komorze lustra trzy śrubki do justowania matówki. Dwie są z tyłu, po prawej i lewej stronie matówki, trzecia ukryta jest pod gąbką tłumiącą uderzenie lustra. Ustawić możesz w ten sposób, że otwierasz tylną ściankę, w miejscu kliszy przyklejasz kalkę techniczną, obiektyw ustawiasz na określoną odległość np. 5m, aparat od obiektu też odsuwasz na 5m, i patrzysz czy masz ostro. A potem porównujesz z tym co widzisz w wizjerze.
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
pawelek-79 napisał/a:
w ME chyba będzie łatwiej wyjustować niż w K100D

Z kasetką jest wszystko ok, więc nie mam potrzeby justowania jej matówki ;-)

Panowie, dzięki za pomoc :-B :-B :-B Jutro się pobawię :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach