jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Hi-Matic F - Baterie
Z tego co się orientuję baterii, na których Hi-matiki chodziły (zdaje się 1,35 V) nie ma już na rynku. W związku z tym do posiadaczy modelu F (którzy używają zamienników) mam prośbę o sprzedanie patentu na użycie dostępnych na rynku baterii.

Gdzieś wyczytałem, że nadadzą się 2 baterie do ME Supera, czyli LR-44. Tylko jak to wsadzić, co by chodziło? Adapter jakiś? Inny patent? Chciałbym przynajmniej rozwiązać problem zasilania, gdy przystąpię do dalszych oględzin nowego nabytku.
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
Jeśli jest tak jak w E, to wystarczy podłożyć płytkę przewodzącą tak, żeby dociskała bateryjki (jak się ruszą to klops, bo nie wyzwoli migawki - przynajmniej w E). Ja mam zrobiony adapter - 5mm plastiku i płytka na wierzchu. Tylko, że już takie kupiłem w zestawie. Niby napięcie jest wyższe, więc światłomierz powinien działać niedokładnie, ale albo mam już te bateryjki rozładowane, albo po prostu nie zauważam (bo się nie znam).
*puf*

 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
jorge.martinez, są adaptery i inne rozwiązania http://www.ihagee.org/batt-adapt-us.pdf

można też cynkową baterię do aparatów słuchowych 1.4V, jest mniejsza, więc pokombinuj ze sreberkiem uszczelniając ją
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
jorge.martinez, ładujesz dwie "normalne" LR44 1,5V do jednej komory, a w drugiej domykasz obwód czymś - np. zestawem jednogroszówek. U mnie akurat za tego wypełniacza robi skompresowane sreberko. A potem jeszcze ewentualnie wprowadzasz korektę o 1/3EV ustalając czułość filmu. Czyli jak masz na ten przykład film o czułości ASA400 to na aparacie ustawiasz ASA320. Choć przy zdjęciach czarno białych (i negatywach kolorowych w sumie też) i tak ciężko dostrzec tę 1/3 działki, więc w sumie jak tej korekty nie wprowadzisz, to biedy nie będzie.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
matb napisał/a:
ładujesz dwie "normalne" LR44 1,5V do jednej komory, a w drugiej domykasz obwód czymś - np. zestawem jednogroszówek. U mnie akurat za tego wypełniacza robi skompresowane sreberko

Właśnie!

Ja jako rzecz zamykająca obwód mam taką fajną spiralkę - taka jak jest w komorze baterii np. w latarkach - świetnie działa.

matb napisał/a:
. A potem jeszcze ewentualnie wprowadzasz korektę o 1/3EV ustalając czułość filmu.

A to, to już olewam ;-)
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
mygosia napisał/a:
A to, to już olewam


Ja tez... Mam Hi-Matik'a E i nie widze roznicy z korekcja czy bez. Zreszta jak mam to zauwazyc skoro to i tak zwykle cz-b negatyw siedzi a dla niego to zadna prawie roznica... :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Spróbowałem najłatwiej dostępnego sposobu: 2xLR44 + 1-groszówki jako zamknięcie obwodu. Niestety stan bez zmian.

No i pytanie, co teraz? Gdzieś mi się obiło o oko, że w Hi-maticach lubią psuć się styki, czy coś takiego przy zasilaniu. Z zewnątrz komora baterii wygląda OK. Wszystkie blaszki na miejscu (chyba). Jak tu sprawdzić czy to problem owego patentu zasilającego, czy problem głębszy?

Czuję, że ten Hi-matic to będzie moje pierwsze techniczne wyzwanie tego typu, więc nie boje się, że będzie trzeba grzebać w środku.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
jorge.martinez napisał/a:
Spróbowałem najłatwiej dostępnego sposobu: 2xLR44 + 1-groszówki jako zamknięcie obwodu. Niestety stan bez zmian.

Znaczy co bez zmian? Te baterie wsadziłeś do jednej komory, czy do dwóch różnych? Bo mają być w jednej komorze. Może te groszówki prądu nie przewodzą, albo co? Spróbuj czegoś innego, może zadziała? Może baterie włożyłeś odwrotnie? To tylko takie luźne sugestie ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
matb napisał/a:
Znaczy co bez zmian?

Aparat nie reaguje.

matb napisał/a:
Te baterie wsadziłeś do jednej komory, czy do dwóch różnych? Bo mają być w jednej komorze.


No, tak też zrobiłem.
matb napisał/a:
Może te groszówki prądu nie przewodzą, albo co? Spróbuj czegoś innego, może zadziała? Może baterie włożyłeś odwrotnie?

A diabli wiedzą! Jutro wieczorem znów się pobawię. Wszak do zabawy nabywałem ów aparat :-D
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Przede wszystkim sprawdz czy biegunow baterii nie pomyliles.
Po drugie, moze trzeba styki przetrzec lekko drobnym papierem sciernym. Moga byc zasniedziale. Mialem ten problem u siebie, przetacie pomoglo.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Czy ktos ma praktyczny update w tym temacie? :-) Konkretnie o korekcje ustawionego iso.
Kupilem takie baterie. Wysylaja do Europy jakby ktos koniecznie chcial.
Dzis mi dostarczono piekna, sliczna E w stanie sklepowym i jak tylko przestanie padac to wyprowadze ja na spacer.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
radekone, tu piszą, że trzeba zrobić korekcję ekspozycji o ok 1/3 działki.

Gdzieś na forum też o tym było.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
A to juz przeszukalem. Pytalem tylko czy ktos ma update bo przez poltora roku sporo chemii w rzece uplynelo.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Mój Hi-matic wciąż czeka na lutowanie :-)
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Hi-Matic 7sII - wymieniłem baterię, ale wizjerze nic się nie dzieje :-|
Co tam w ogóle informuje, diody, wskazówka :?:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
http://www.butkus.org/chi...hi-matic_7s.htm

Tak, w automacie strzalka powinna sie poruszac. W manulu swiatlomierz nie dziala i strzalka powinna byc na dole. Dobrze wlozyles baterie? Jaka?
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Ok, tryb auto wszystko wyjaśnił, aparat działa :mrgreen: , dzięki dzerry :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach