Zwadzio  Dołączył: 29 Cze 2008
Nocne foty
Piszę z prośba o pomoc, ale tez zeby sie troszke chyba wyzalic.
Pojechalem ostatnio na nightshoty do centrum Warszawy, mroz jak na Syberii, odmarzly mi nogi, rece, aparat i w ogole wszystko. Porobilem kilka fotek, ktore byly takie fajne na wyswietlaczu ale takie slabe na komputerze po zrzuceniu... nijak nie moge ich rozswietlic, nijak nie moge odnalezc bieli, tam, gdzie ta biel powinna byc.

probowalem edytowac jpegi, potem rawy, potem znow jpegi po rawach i ciagle nie moge zbalansowac kolorow. zdjecie, ktore wrzucilem robilem jak wszystkie, raw+jpeg, f16-f19, czasy po 15-30 sek, iso 100. prawidlowo? czy inaczej powinno sie zdjecia w nocy na statywie robic?

moge wyslac komus rawa do zabawy na maila, pokazcie co umiecie i nauczcie mnie paru sztuczek ;)

to chwile potrwa zanim przypomne sobie aplołd ale sadze ze teraz i tak spicie

dzieki za pomoc i czekam na Wasze pomysly ;)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
wstaw tu coś i napisz jakie parametry były to coś podpowiemy :)
 

Zwadzio  Dołączył: 29 Cze 2008
prosze, to jest prosto z puchy, exif powinien byc w pliku, dla leniwych ;-) : 15 sek, f:19, iso100:




[ Dodano: 2009-01-06, 01:41 ]
to po edycji rawa:





a moze to ja jestem przewrazliwiony :roll:
dzieki :-)

[ Dodano: 2009-01-06, 01:52 ]
no i jeszcze zdjecie z ktorym wiazalem wieksze plany a mam turbo-mieszane uczucia:

oryginal:




po wywolaniu rawa:



no i wreszcie po edycji koncowej:




tell me what you think
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Zwadzio, myślę że wyszły Ci dość prawdziwe kolory, w sensie normalna rzecz. Miasto pewnie jakieś więkze, pochmurne niebo, tak się składa że nocą to niebo odbija wszystkie światła miasta i często wychodzi taki "fioletowy" efekt. Najgorsze, że nie mam pojęcia jaki efekt chcialbys osiagnac? Ja moge cos na szybko sprobowac, no ale nie wiem czego chcesz? :-)

[ Dodano: 2009-01-06, 02:45 ]
Tyle na szybko udało im się zrobić:


a generalnie, to miales dosc nieciekawe niebo, przydaja sie do takiej fotografii jakies kolorowe zrodla swiatla poza kadrem, ktore pomaluja Ci niebo.. generalnie masz mnostwo przestrzeni, daleko do obiektu i swiatel, mnostwo nieba i mnostwo deptaka.. chyba nie do konca potrzebnie, moim zdaniem.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Zwadzio, patrzę tak na te zdjęcia i sobie zadaję pytanie: czego Ty od nich chcesz?? :shock:
 

user  Dołączył: 27 Mar 2008
Biel ustawiaj sobie w korpusie.. Moze takie kolory Ci sie spodobaja..

edit:

ale niebo na prawde miales nieciekawe.. warto bylo poczekac na jakies chmury a nie mleko:D
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Zwadzio, Victoria z drugiego zdjęcia jest jak najbardziej ok.
Co do fragmentu Pałacu Saskiego, to byłoby chyba dobre zdjęcie do Raw Challenge (patrz: dział "Lightroom").

Spróbowałem zabawy w tę stronę, ale kosmiczne to zdjęcie. O ile pamiętam, lampy w Parku Saskim świecą raczej na żółto... Następne co mi przychodzi do głowy to już edycja punktowa. U Dagio byłoby wręcz bajkowo, gdyby nie turkusowe lampy :)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
A moim zdaniem biała kartka (w twoim wypadku śnieg) oświetlona pomarańczowym światłem powinna być pomarańczowa, a nie biała. I to jest naturalny kolor. Biały to nie jest biały tak na prawdę, tylko bardzo specyficzna powierzchnia, która odbija każdy z kolorów w takim samym stopniu, dlatego oświetlona żółtym jest żółta, oświetlona zielonym jest zielona. Niestety źródła światła w mieście, szczególnie te pomarańczowe, to praktycznie monochromatyczne źródło światła, więc nie uzyskasz dobrych kolorów.

[ Dodano: 2009-01-06, 10:21 ]
thrackan, twoje manipulacje sprawiły, że zdjęcie w ogóle nie wygląda jak nocne. :mrgreen:
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
No bo to sztuka zrobić nocne zdjęcie tak, żeby nie wyglądało, że to nocą robione :-)

Osobiście wolałabym jednak nieco ciemniejsze niebo - podoba mi się wersja dagio
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Zwadzio, ale co w tych zdjęciach Ci nie odpowiada ?!
Ja ostatnio robiłem też w centrum i wyszło takie coś...

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
hitman1986, ale te lampy przed polibudą tak normalnie świecą na zielono, czy to po twojej twórczej inwencji? Bo jeśli dobrze pamiętam, to budynek Politechniki oświetlony jest dość ciepłym światłem, o ile nie tym modnym ostatnio pomarańczowym (z lamp sodowych?).
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
pawelek-79, te dwie lampy, w przeciwieństwie do tych podświetlających budynek, świecą barwą zimną. A po lekkiej desaturacji kolorów, wyszły jak wyszły...
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
cotti napisał/a:
Osobiście wolałabym jednak nieco ciemniejsze niebo - podoba mi się wersja dagio

Ja też, tylko gdyby nie te wredne lampy. A najbardziej podoba mi się, co Dagio wydobył z samego Pałacu Saskiego.
 

Zwadzio  Dołączył: 29 Cze 2008
hmm, czego ja chce od tych zdjec? nie wiem jak to dobrze opisac slowami. kiedy zdjecia pojawily sie na podgladzie to byly to naprawde naprawde wypasy - kontrast, kolor itd. tzn dobrze wiedzialem, ze lampy sa zielone :mrgreen: ale to mi nie przeszkadzalo szczegolnie. oczywiscie rozczarowanie po zgraniu; jak ktos jest ciekawy proponuje zrzucic zdjecia na swoje body i obejrzec jakie fajne :P

nie mam duzego doswiadczenia w nocnych zdjeciach, podoba mi sie biale thrackan i Palac dagio... gdzie na forum mozna poczytac o obrobce raw zeby mi lepiej szło?

btw, nie ma chyba wątku zbiorczego ad nightshotów, wiec moze ten sie nada? jesli ktos ma jakies dobre wskazówki co do robienia zdjec oraz postprocessingu to bardzo prosze, doradzcie "mlodszym" :-P kolegom ;-)

ja moze jeszcze wrzuce pare fotek tutaj

do uslyszenia, mam nadzieje jeszcze w tym watku!

[ Dodano: 2009-01-06, 19:12 ]
ja wole jednak na jpegach operowac chyba ;-)

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Zwadzio napisał/a:
ja wole jednak na jpegach operowac chyba

A tutaj to ci się prawie B&W zrobił. W sumie to zdjęcie dość proste, bo nie masz w kadrze kolorów, które po takim brutalnym potraktowaniu nie byłyby mocno zafałszowane.
 

życzliwy  Dołączył: 29 Sie 2008
pawelek-79 napisał/a:
hitman1986, ale te lampy przed polibudą tak normalnie świecą na zielono, czy to po twojej twórczej inwencji? Bo jeśli dobrze pamiętam, to budynek Politechniki oświetlony jest dość ciepłym światłem, o ile nie tym modnym ostatnio pomarańczowym (z lamp sodowych?).

Świecą, choć gołym okiem to jakoś ciężko zauważyć. Oto przykład ze spacerku po Warszawskiej starówce (nie obrabiałem - to JPEG z puchy - nie mam RAW-a, sorki za przepał):
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
życzliwy napisał/a:
sorki za przepał

Jaki przepał ??? No i pytanie - czy taki mniej więcej kolor widziały twoje oczy, czy też trzebaby zabrać trochę tej zielonej dominanty ? Jak tak widziałeś, to moim zdaniem, trzeba balans bieli uznać za prawidłowy.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
pawelek-79 napisał/a:
No i pytanie - czy taki mniej więcej kolor widziały twoje oczy, czy też trzebaby zabrać trochę tej zielonej dominanty ? Jak tak widziałeś, to moim zdaniem, trzeba balans bieli uznać za prawidłowy.


No właśnie. Czasem widzę jak niektórzy chcą na siłę zrobić białe białym nawet jak było oświetlone żółtym. Tzn. ja właśnie staram się ustawiać WB tak jak to widziałem a nie koniecznie klikając pipetą na czymś co było "białe".
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Generic, ja też - z wyjątkiem fotografii reprodukcyjnej, gdzie kolory mają wyglądać tak jak oświetlone światłem dziennym. Taką referencyjną temperaturą jest chyba 5600K (widmo ciała doskonale czarnego rozgrzanego do powyższej temperatury).
 
erpe  Dołączył: 06 Maj 2007
Różnie można postrzegać ten problem z dokładnym odwzorowaniem barw w nocy. To chyba zależy od odbiorcy. Mam taka sytuację, że podczas burzy wychodzę na najbliższą górkę i łapię błyskawice znad horyzontu. W kadr łapie się tartak i nie byłoby problemu gdyby nie to, że jedna z ich białych lamp (takich jak te uliczne) świeci na zielono! Źle to wygląda na zdjęciu. I teraz pojawia się dylemat; ściągać zielony z RAWa(żeby podobało się innym) czy zostawić jak jest w rzeczywistości(ale o tym wiem tylko ja)?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach