Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Filtry w obiektywie - jak to dziala?
No wlasnie, podczas grupowego zdjecia sprzetu w Lebie wpadl mi w lapki Fafniaka Pentax 67. No i mial zalozony piekny obiektyw. Jak spojrzalem w wizjer, bylo bardzo czerwono, czyli zalozony filtr czerwony. Ale Fafniak przekrecil sprytne kolko na obiektywie, ustawil je na UV i czerwonego juz nie bylo. Nie bylo juz za bardzo czasu na rozbieranie obiektywu :mrgreen: to i nie wiem jak to dziala, bona tym pierscieniu bylo jeszcze kilka innych oznaczen, jak rozumiem filtrow. Jak to jest, ze krecac pierscieniem zmieniaja sie filtry, jak rozumiem "wbudowane" w obiektyw?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jedyne co mi przychodzi do glowy to to ze ten pierscien porusza wewnatrz obiektywu taki rewolwerowy bebenek ktory w osi optycznej obiektywu ma umieszczone filtry (UV/zolty/pomaranczowy/czerwony)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
No ja tez tak myslalem, i nie mam innego pomyslu. Ale wtedy srednica obiektywu musialaby byc potezna, na tyle zeby zmiescic kilka filtrow. Czy w tym Twoim jest to mozliwe? nie zdazylem sie przyjrzec, zreszta zastanawiac zaczalem sie w drodze do domu...
No chyba, ze ten "bebenek" jest w jakims "waskim" miejscu ukladu optycznego? dobrze kombinuje, czy gupoty gadam?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
zauważ, że takie filtry są zazwyczaj montowane w bardzo szerokich obiektywach - a zazwyczaj ich konstrukcja posiada właśnie takie "przewężenie" w okolicach przysłony (kliknij na budowę optyczną)-

http://www.bdimitrov.de/k...de/A15f3.5.html
http://www.bdimitrov.de/k...16f2.8-Fish.gif
http://www.bdimitrov.de/k...K17f4-Fish.html
http://www.bdimitrov.de/k...de/K18f3.5.html
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Znowu coś mnie ominęło na plenerze...
Fafniak, to Twoje wina! Za długo spałeś! Ty wiesz kiedy...

(Na kogoś muszę zwalić... :-) )
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
fotonyf napisał/a:
Znowu coś mnie ominęło na plenerze...


Ech Zbyszek, Zbyszek... Mamiya tak Cie w szyje paskiem usciskala, ze z braku tlenu mozg mial ograniczona percepcje i mial do wyboru - zemdlec czy tylko odlaczyc wzrok :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
No i odłączył :-)
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
Arti: zaciekawiło mnie Twoje zdanie " podczas grupowego zdjecia sprzetu w Lebie..." że jako mnie w Łebie nie było może ktoś dysponuje owym zdjęciem i moze je gdzieś wystawić??
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Standardowym wykonawca tych zdjec jest Bogusz i on je posiada :-)

Pzdr
Spinner
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
więc w imieniu wszystkich ktorzy nie byli na PPD proszę Bogusz wystaw to zdjęcie/a. Jestem bardzo ciekaw ile tego dobrodziejstwa sie tam zgromadzilo :)
pozdrawiam
sebostek
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
no nie wiem jak bedzie z tym zdjeciem, przeciez ono bylo robione, tfu, nikonem ;]
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
zauważ, że takie filtry są zazwyczaj montowane w bardzo szerokich obiektywach - a zazwyczaj ich konstrukcja posiada właśnie takie "przewężenie" w okolicach przysłony (kliknij na budowę optyczną)-


No to by mialo wtedy nawet sens. Bo i obiektyw byl szeroki, i innego rozwiazania nie moge sobie wyobrazic. Chyba ze filtr zwijany jak roleta.. ;-)

Dziekowac za wyjasnienia.

fotonyf: Bo Fafniak skutecznie dosc ten sprzet "ukrywal" zamiast chodzic dumnie i obnosic...
Ja tez go wypatrzylem w ostatnim momencie. :lol:

A Bogusz pewnie musi najpierw zdrapac w PS te nieprawomyslne nazwy na sprzecie, ktore sie na zdjeciu znalazly... :-P
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Arti napisał/a:
fotonyf: Bo Fafniak skutecznie dosc ten sprzet "ukrywal" zamiast chodzic dumnie i obnosic...


Ta powies sobie toto na szyii .....to po 10 minutach przecina ci szyje i leb odpada......mialem go na wydmach...nie wiem po co.....
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:

Ta powies sobie toto na szyii .....to po 10 minutach przecina ci szyje i leb odpada......mialem go na wydmach...nie wiem po co.....


Toz ja nie wymagam, zebys Ty go ciagle nosil na szyi, np. na wydmach.
Ale po osrodku powinienes sie po troche poswiecic i "polansowac" ze sprzetemna szyi. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach