M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Wywoływacz do Neopana 1600
Interesuje mnie najlepsze zestawienie dla tego filmu (Neopan 1600).
Jakie rozcieńczenie da najlepszy wynik z tym filmem( w miare małe ładne ziarno, i jakieś szczegóły w cieniach).
Może zastosować Xtola albo Rodinala ? :-?
(ciemne zabytkowe kościoły, klasztory, zamki)
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
HC110 Kodaka lub jego odpowiednik Ilforda, lub Microphen. Xtol być może też, ale ja go nie lubię i Neopana 1600 w nim nigdy nie wywoływałem. Zresztą Neopana 1600 także nie uważam za dobry film, to raczej ostateczność (Tmax 3200 lepszy, ale i tak nic nie zastąpi nieprodukowanego już Kodaka Recordinga).

M.W napisał/a:
(ciemne zabytkowe kościoły, klasztory, zamki)


Każdy fotografuje jak chce, ale wydaje mi się że do takich tematów to akurat nie ten materiał i nie ta technika, też nie tęsknię za statywem, ale w tym wypadku wyjątkowo godny polecenia łącznie z materiałem max 400 asa czułym.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Ostatnio fotografowałem, wnętrze gotyckiej katedry filmem o czułości 400 asa. Fakt, że był ładny dzień, ale i tak duża część kościoła tonęła w cieniu. Zdjęcia wyszły super, wszystko zależy co chcesz fotografować. Jeżeli zależy ci na detalach architektonicznych to musisz rozkładać statyw, jeżeli natomiast chcesz tak jak ja uchwycić atmosferę miejsca, to po prostu naświetlasz film na światła i godzisz się z tym, że zdjęcia będą nieco mroczne... Co do neopana, to tak jak kolega raczej nie polecam, dużo fajniej wychodziło mi forsowanie Ilforda hp5, z tym, że nie ma cudów, ziarno przy forsowaniu na 1600, będzie wychodzić już od odbitki 10x15. Ja nie lubię ziarna, w związku z tym w tej chwili nie bawię się w forsowanie. Kupiłem jaśniejszy obiektyw o światłosile 1:1,6 za 50 złotych i problem sam się rozwiązał :mrgreen:
Pozdrawiam
Piotr
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Chyba jednak zdecyduje sie na Tri-X na 1600 (przyslona na 1.4), T-max 400 (przyslona przymknięta z monopodem) i Microphena.
Czy zakup monopoda z dobra głowicą to dobre rozwiązanie (statytw zbyt upierdliwy na takie wypady)?.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pioter napisał/a:
Ja nie lubię ziarna, w związku z tym w tej chwili nie bawię się w forsowanie.


Forsowanie zwieksza nie tyle ziarno, co kontrast.

M.W napisał/a:
i Microphena.


Polecam xtola - jest uniwersalny(acrossa@50 tez wywolasz), a razem z trixem@1600 w rozcienczeniu 1+3 dziala cuda :-)
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
To chyba tez kupie tego xtola.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
alkos napisał/a:
Pioter napisał/a:
Ja nie lubię ziarna, w związku z tym w tej chwili nie bawię się w forsowanie.


Forsowanie zwieksza nie tyle ziarno, co kontrast.

M.W napisał/a:
i Microphena.


Polecam xtola - jest uniwersalny(acrossa@50 tez wywolasz), a razem z trixem@1600 w rozcienczeniu 1+3 dziala cuda :-)

to prawda, że forsowanie nie zwiększa ziarna, z tym, że wg. mnie forsowanie powoduje, że staje się ono bardziej widoczne, być może chodzi tu o ten kontrast o którym piszesz. Z tego co wyczytałem, i zobaczyłem, X-tol "rozpuszcza" ziarno. Nie wszyscy lubią ten efekt, niektórzy preferują ostre ziarno, które daje np. Rodinal. Inna sprawa, że żeby zobaczyć różnice trzeba mieć porządnie wyjustowany powiększalnik, do niego dobry obiektyw, no i dobrą lupkę do ustawiania ostrości.
Pozdrawiam
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Na innym forum znalazłem zdjęcia z t-max 3200 wywolanego w xtolu 1+0, niespodziewałem sie tak małego ziarna, jestem mile zaskoczony :shock:
http://canon-board.info/s...?t=30946&page=3
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Czy ja wiem mi się wydaje, że po pomniejszeniu zdjęcia do powyższej rozdzielczości ziarno powinno albo zniknąć, albo być o wiele mniejsze. Dla mnie to jest raczej gigantyczne ziarno, albo coś skopane przy zmienianiu wielkości pliku. Z drugiej strony nie wiadomo jaka była obróbka skanu, ocena czegoś takiego to tak jak wróżenie z fusów. Najlepiej sam zrób rolkę filmu wywołaj i tyle.

Pozdrawiam
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
jeśli można coś dodać po takim czasie - gdyby odpuścić jedną działkę światła, to robiony na 800 ISO i wywołany delikatnie (bez porządnego mieszania) w xtolu 1+1 wyszedł mi z mniejszym ziarnem niż niektóre czterysetki - a już na pewno mniej niż hp5 w rodinalu 1:50

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach