jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
kiepskie swiatło a potwierdzenie ostrości
Witam,

szukałem na forum ale praktycznie wszystko dotyczylo autofocusu. Mi natomiast chodzi o obiektyw manualny z automatyką przysłony. Czy mozliwe jest zeby potwierdzenie ostrości za kazdym razem minimalnie sie myliło? Warunki to pokój oświetlony zwykla żarówka i nic poza tym.

Pozdrawiam.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Jiro44, a używałeś statywu? Bo jak nie, to te minimalne pomyłki mogą być wynikiem nieświadomego ruchu aparatem.
 

answer13  Dołączył: 08 Maj 2008
Ja czasami robiąc fotki nocne mam problem z AutoFocusem w mojej K10d. Aparat oczywiście na statywie redukcja drgań-off, AF-S, Pilocik. Zauważyłem to przy okropnej ciemnicy i przy światłach dających bardzo ciepłe światło. Wtedy pozostaje mi tylko MF.
Acha podpiętą mam S17-70 2,8-4,5
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
używałem, zawsze jak mam potwierdzenie ostrości to jest jakby ff. ale w normalny dzien tak nie mam, znaczy jest wszystko dobrze wiec to nie wina obiektywu.
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
jiro44 napisał/a:
używałem, zawsze jak mam potwierdzenie ostrości to jest jakby ff. ale w normalny dzien tak nie mam, znaczy jest wszystko dobrze wiec to nie wina obiektywu.


Mam dokładnie to samo. Mowa oczywiście o użyciu potwierdzenia ostrości przy ostrzeniu ręcznym bardzo jasnym obiektywem (np. 50 f/1.7) bo z ciemnymi szkłami (kit lub Tamron 70-300) nie mam tego problemu.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Niedawno był podobny wątek http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=18297 Światło żarowe to kicha jeśli chodzi o AF.
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
no i jest w koncu pierwsza wada k200d bo dotad nic mi w nim nie przeszkadzalo :evilsmile:

PS. z ciekawosci, czy to jest typowa przypadlosc pentax'a... canon i nikon lepiej sobie z tym radza?
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
answer13 napisał/a:
Zauważyłem to przy okropnej ciemnicy i przy światłach dających bardzo ciepłe światło.

To jest całkowicie wytłumaczalne, po prostu efekt innego ogniskowania "cieplejszego" fragmentu spektrum światła, na który bardziej uczulone są sensory. Ciekawe czy w innych aparatach jest podobnie?
Ale z drugiej strony zaskoczyło mnie np. to, że K100Ds po założeniu filtra podczerwieni prawidłowo nastawia ostrość, ale to pewnie dlatego że cały obraz tworzony jest tylko przez bliską podczerwień.
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
ogólnie stawiałbym po prostu na aberracje, będę miał wkrótce na test nikona d70s i canona 350d, to sprawdzę jak to się na nich ma
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Yeti napisał/a:
To jest całkowicie wytłumaczalne, po prostu efekt innego ogniskowania "cieplejszego" fragmentu spektrum światła, na który bardziej uczulone są sensory. Ciekawe czy w innych aparatach jest podobnie?

Z tego co kiedyś czytałem, to AFy fazowe są kalibrowane dla światła o długości fali światła zielonego. Ale głowy za to nie dam, tym bardziej źródła.

[ Dodano: 2009-01-16, 18:32 ]
cerfes napisał/a:
canona 350d

Bardzo dużo w jego przypadku zależy od szkła. W sumie każdym systemie zależy, ale jakoś szczególnie 350 nie lubiły kundli i... EF-Sów.
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
WuWu84 napisał/a:
Z tego co kiedyś czytałem, to AFy fazowe są kalibrowane dla światła o długości fali światła zielonego. Ale głowy za to nie dam, tym bardziej źródła.

Ja o tym nie czytałem, ale może to mieć logiczne uzasadnienie z uwagi na to, że światło zielone (i żółte) zajmują pozycję najbliższą środka widzialnej wiązki rozszczepionej. Ale to tylko takie moje dywagacje ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach