flood  Dołączył: 04 Maj 2006
Kontroler SATA II
Witajcie,

proszę o podpowiedz - i utwierdzenie mnie ze dobrze rozumiem ( chyba że źle?)

Taki kontroler, na ebay;
http://www.tinyurl.pl?QnNd4nHC

jak dobrze rozumiem te dwa kanały - to mam możliwość podpięcia TYLKO dwóch dysków, a nie dwóch SATA i dwóch eSATA?

A może ktoś mi podpowie co to jest slot multiportowy - aukcja na allegro
http://www.tinyurl.pl?Oua6FUnf

postanowiłem zbudować monstrum - wszystko z p2p mieć na HDD no i ciut zaczyna brakować miejsca - 6x PATA, małe, do wyrżnięcia, 4xSATA.

Wyjdzie na to że trzeba bedzie roczne, prawie niuzywane 250SATA sprzedac i kupic 1TB
 

Mariusz.R  Dołączył: 09 Lis 2008
 
flood  Dołączył: 04 Maj 2006
Ale to tylko SATA - nie SATA II.
Chyba że różnica przy ewentualnym kopiowaniu danych nie jest jakoś szczególnie zauważalna.
Między PATA a SATA II jest zauważalna.

pzdr
flood
 

Mariusz.R  Dołączył: 09 Lis 2008
4 x sata II kosztuje >400pln W teorii różnica jest duża 150sata 300sataII,ale zależy to od płyty i dysku twardego no i pewnie samego kontrolera.
 
flood  Dołączył: 04 Maj 2006
A jaka w praktyce - wiesz moze?

Mam - 1 TB samsunga sata II, i kilka 250 sata II - ale chyba bede je wymieniał na wieksze - czyli sata II.

Plyta gigabyte.

I tu drugie pytanie jeśli wiesz - to jest PCI - dużo jest wolniejszy od PCI-X? - tak realnie, nie w cyferkach w opisie.

pzdr
flood
 

Mariusz.R  Dołączył: 09 Lis 2008
Szyna PCI-X w teorii jest szybsza około 30 razy od PCI ,a realnie niema jak sprawdzić bo takie wynalazki montowane są na nowe płyty główne.W praktyce transfery są sporo mniejsze od deklarowanych.Możesz to sam sprawdzić mając tyle dysków i znając ich specyfikację.
 
pjak  Dołączył: 28 Kwi 2008
W testach Sata vs Sata II. sprawa wygląda na grę wartą świeczki, tzna wypada, że jest szybciej.
Na żółto dysk sata II na zielono zwykłe sata. Nie bardzo mam czas czekać do końca testu, ale jak się uprzesz to wieczorem zrobię testy do końca.



Natomiast odczucia "na żywo" już nie są takie rewelacyjne"
Dysk sata II



Zwykłe Sata


Nie bardzo można też porównywać oba dyski do siebie, bo ten pierwszy ma 32 Mb cashu, a ten drugi 8Mb.
Bardzo dużo zależy też od stopnia defragmentacji na dysku. Ten SATA II Kiedyś był nie defragmentowany z pół roku i prędkość przy kopiowaniu spadła do 25-28Mb/s, więc prawie jak zwykły ATA, prawie bo mu troszkę jeszcze brakowało :mrgreen:

Oba dyski podłączone pod kontroler na płycie, oba testy kopiowania- na ten sam dysk.
 

Mariusz.R  Dołączył: 09 Lis 2008
Sam widzisz sata II powinien mieć około 300Mb/s,a ile ma ?Poza tym tak jak pisałem i sam zauważyłeś szybkość docelowa jest wypadkową kilku składników.Jeżeli płyta jest stara to wymieniłbym ją na nową z 4 slotami sata II
 
pjak  Dołączył: 28 Kwi 2008
Mariusz.R napisał/a:
Sam widzisz sata II powinien mieć około 300Mb/s,a ile ma ?Poza tym tak jak pisałem i sam zauważyłeś szybkość docelowa jest wypadkową kilku składników.Jeżeli płyta jest stara to wymieniłbym ją na nową z 4 slotami sata II

Dokładnie tak jak pisze przedmówca.
Szkoda kasy na kontroler. Wydasz coś około 70-80 dych, a za parę miesięcy okaże się, że brakuje ci jeszcze czegoś. Jak dobrze poszukasz na alledrogo i pośpiech nie będzie Twoim doradcą to za 100-150 kupisz już coś z sata II. Satrą płytę sprzedasz i generalnie nie wiem czy nie wyjdzie to samo jakbyś kupił kontroler (nie wiem jaką masz teraz płytę).
 

Mariusz.R  Dołączył: 09 Lis 2008
pjak, kontroler sata II x 4 kosztuje znacznie więcej :mrgreen:
 
pjak  Dołączył: 28 Kwi 2008
Mariusz.R napisał/a:
pjak, kontroler sata II x 4 kosztuje znacznie więcej :mrgreen:

Acha, nie wiem, bo nigdy nie szukałem. Nie był mi potrzebny.
W takim razie to już całkiem bez sensu.
 
flood  Dołączył: 04 Maj 2006
Mam gigabyte która ma 4x sata, i 3x IDE.

Sprzedawca zapewniał mnie - że oznacza to bezpośrednio 10 HDD - a tyle dokładnie miałem.
Ale w praniu - lub nie umiem ustawić - okazuje się że albo 4 sata+2 PATA, albo 6 PATA
gigabyte 945PG;
http://www.tinyurl.pl?yg2nrZ5K

obecnie widze sporą roznice kopiowania SATA vs. PATA.
Zastanawiam się czy zastosowanie kontrolera SATA na PCI ( zamiast SATA II na PCI X) będzie bliższe PATA czy SATA.

pzdr
flood
 

Mariusz.R  Dołączył: 09 Lis 2008
Dyski jako slave ustawione?
 
flood  Dołączył: 04 Maj 2006
Pytasz o PATA? - mam 1 HDD PATA + DVDR, oraz 4 sata ( pomijam dodatkowy kontroler PCI>IDE).

Co ma być w slave?

pzdr
flood
 

Mariusz.R  Dołączył: 09 Lis 2008
Czy podłączyłeś te dyski podobnie?
1slot ATA Master Slave
2slot ATA Master Slave
3slot Ata Master Slave CD/DVD--HDD
Reszta to dyski satax4
Zwróć uwagę że sloty ATA nie są takie same masz 2x Ata i 1x Ata
2x ATA jest dla HDD a 1xATA dla CD/DVD+ew.HDD

 
flood  Dołączył: 04 Maj 2006
2 na PATA - hdd i DVD, i 4 x SATA

hdd ata master, dvd - slave - a sata to nie wiem czy tam sie cos ustawia?

flood
 

Mariusz.R  Dołączył: 09 Lis 2008
Edytowałem poprzedni post zerknij
 
flood  Dołączył: 04 Maj 2006
ATA plus DVD na głównym slocie ATA - tylko on widzi napędy optyczne wg instrukcji

4 dyski ATA były ustawione na tych dodatkowych kontrolerach ( HDD only) jako master slave zworkami, i kable tez według opisu.

System widział albo je - albo wpięte rownolegle 4xSATA - w zaleznosci od ustawien biosu.
Przeniosłem więc te 4x ATA na dodatkowy kontroler PCI z poprzedniego kompa - i hula bez zastrzezen.

No ale zabrakło slotów SATA - stad moje poszukiwania ( bicie piany i rozmyslanie;-)))

pzdr
flood
 

Mariusz.R  Dołączył: 09 Lis 2008
Myślałeś o macierzy dyskowej?
 
flood  Dołączył: 04 Maj 2006
W postaci np RAID 5, czy inny?

myslalem - tylko zawsze mi bylo brak odwagi - wgranie kilkuset CDR z powrotem - to jednak kupa czasu, a jak ktos nie jest na bieząco to strach przed pomyłką jest duży.

Potrzebuję około 2 TB na pliki najważniejsze dla mnie - muzykę, reszta to jakieś kilkaset GB - mniej ważne.

Pewno dokupię kolejny 1 TB - w miejsce 4ech 250, i to bedzie najprostsze rozwiazanie, zwłąszcza ze takich mniejszych mozna sie pozbyc wciaz przyzwoicie.

zamiast zageszczac bigtowera:)

pzdr
flood

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach