yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
[yacenty] różne - podróże i maszyny
Sobota w Raahe, Finlandia

1.


2.


3.


4.

 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Ładne :) Pomimo, że sceneria jest zimowa, wywołuje we mnie poczucie ciepła. Podoba mi się światło.
 

Koteki  Dołączył: 21 Paź 2007
Za kndr - światło bardzo miłe. Chciałem się przyczepić do trzymania pionu na fotce nr 2 - aż sprawdziłem w PS i... to tylko złudzenie, że wieża się lekko przechyla :roll:

Pozdrawiam!
 

yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
co do światła - dzięki, to tylko kilka suwaczków w picassie.
niestety ciężko cokolwiek zrobić kiedy się ma do dyspozycji służbowego laptopa z maksymalnie tragiczną matrycą.

Co napsułem zobacze dopiero w domu.

Sceneria zimowa, słonko tutaj jest bardzo nisko - dzień teraz i tak dłuższy to trwa od 10 do 14.30.
To co widać zamarznięte to nasz piękny Bałtyk. Po godzinie spaceru, w rękawicach ocieplanych z polaru, miałem problem żeby aparat spakować do plecaka.
Nie mniej dziękuję za komentarze.
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Zdjęcia są w miarę poprawne ihmo choć balans bieli wymaga korekty. Ale jak widać ta ciepłota kolegom się podoba. Sama zaś tematyka co mi przeszkadza to sposób komponowania. Obiekty jakoś tak nie wpadają w oko, są zbyt nieharmonijnie porozrzucane po kadrze. Ale to moje zdanie. Ja lubię porządek na zdjęciach :mrgreen: .
 

yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
z racji tego, że się dopiero uczę możesz troszkę dokładniej?
co do balansu bieli (wrócę do domu to będzie możliwość przyjrzenia się rawom, może wtedy uda się coś wyciągnąć) i do kompozycji?
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
yacenty napisał/a:
z racji tego, że się dopiero uczę możesz troszkę dokładniej?
co do balansu bieli (wrócę do domu to będzie możliwość przyjrzenia się rawom, może wtedy uda się coś wyciągnąć) i do kompozycji?


Zależy jakiego softu używasz. Jeśli lightroom to wystarczy tylko pobawić się suwakiem temperatury. Jeśli photoshop to wystarczy np pobawić się dolnym suwakiem w color balance. A już na pewno zalecam włączać funkcję pokroju wyrównanie poziomów lub auto kolor. Nie zawsze to przynosi spodziewany efekt ale w większości wypadków pomaga.

Co do kadrowania to polecam naukę opartą na podglądaniu innych, np.: stąd http://www.j-roumagnac.net/index.php . Ten pan zdjęcia ma bardzo przejrzyste, idealnie kadrowane i przemyślane.
 

yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
dzięki,
co do softu to zerknij na posta na którego odpisywałeś - niestety tylko picassa i tragiczny lcd w laptopie della - ile nie pociągnę jakiegoś suwaka to i tak efektu nie widać patrząc na matrycę na wprost :P ot taki ficzer tanich lapków
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Widziałem, widziałem. No ale... To polecam ściągnięcie darmowego Gimpa, to bardzo dobry soft. A co do monitora to możesz nabyć jakiś dobry ale używany crt, (które są tanie) i podpiąć go do laptopa. Rozwiązanie zawsze jakieś się znajdzie.
 

yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
mam tutaj portable gimp, ale jakoś nie mogę się do niego przemóc.
co do wyświetlacza - prywatny laptop ma dobrą matrycę do tego posiłkuję się dość dobrym Samsungiem 193P+ tak więc tam kolor jest OK - no ale jak się jest w delegacji to nie zabiorę ze sobą 50kg sprzętu do obróbki foto.

Co do softu to już mam odłożoną kasę i prawdopodobnie zaraz po powrocie zakupie LR, a później będę zbierał na PSa
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
yacenty napisał/a:
Co do softu to już mam odłożoną kasę i prawdopodobnie zaraz po powrocie zakupie LR, a później będę zbierał na PSa


Jak już to bierz cs4 lub cs3. Jeśli chcesz oszczędzić to nie warto brać LR.
 

yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
kurcze bardzo różne opinie czytałem, wiele osób uważa ze na początek w zupełności wystarcza, możesz jakoś to uzasadnić czemu akurat od razu PS CS4 a nie LR a za jakiś czas PS?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
yacenty, to zależy co chcesz robić ze zdjęciami.. Jeśli wołać RAW'y to LR w zupełności Ci wystarczy, do tego GIMP jak czasami coś trzeba poprawić dyskretnie.. Jak planujesz mocną obróbkę zdjęć to PS będzie lepszym wyjściem, w nim RAWy też się woła przecież.
 

yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
właśnie problem jest taki, że nie wiem co chcę robić - ten aparat mam od 10 dni, wczesniej kadyszką popełniłem może z 5 może z 10 rawów i to tyle tak zeby zobaczyć z czym to się je.
Teraz dopiero mam plan uczyć się a do nauki potrzebuję jakiegoś narzędzia, tak samo po powrocie planuje pójść na jakieś warsztaty ponieważ temat mnie lekko wkręcił
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Jeśli temat wkręcił to PS :) . Jeśli jednak nie aż na tyle to tak jak radzi kolega.
 

dany  Dołączył: 30 Wrz 2008
Za wiele ciekawego z tej Finlandii nie pokazałeś. :-|
Najciekawsza jest nr3.Pozostałe 3 foty tych sześcianów z kopertowym dachem(jeden nawet zasłania ciekawszą wieżę)prędzej mówią "tu mieszkałem"niż "ładny,ciekawy,niespotykany budynek,wart upamiętnienia podczas tej podróży"Można było pokazać jakiś detal tego ogrodzenia,portret itp,a na drugim planie zabudowę miasta.Jakoś zaciekawić widza ;-)
 

yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
ten sześcianowaty budynek, to jest ichne aj waj nie wiadomo co - najważniejszy punkt miasta, ponoć najstarsze na świecie muzeum morza - bynajmniej tak się tym chwalą.
Nie mniej dzięki za ocenę, postaram się aby kolejne były lepsze
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
1, 2, 3, 4, podobają mi się kolory, kadry trochę nieprzemyślane.
 

yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
co kraj to obyczaj :)
ciesze sie ze niektórym podobają się kolory, ciesze się ze krytykujecie z sensem tzn idą za tym argumenty
Mi nie pozostaje nic innego jak tylko obiecac ze bede sie starał aby kolejne kadry były lepsze

dzięki

[ Dodano: 2009-03-08, 20:12 ]
hej,
dziś na blogu opublikowałem kilka fotek - głównie porterty.
proszę o komentarze do zdjęć z tego linka http://www.yacenty.pl/200...o-we-wroclawiu/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach