Gareth  Dołączył: 24 Sty 2009
  [obiektyw] Nie mogę zamontować obiektywu
Witam

Mam pewien problem - otóż kupiłem sobie obiektyw Vivitar 28-85 f/3.5-4.5 MACRO na bagnecie p/k-a i nie mogę go zmontować do korpusu k10d.
Szukałem na google i na forum i nie znalazłem podobnego problemu (albo nie umiem szukać).

Osłonka, która znajduje się przy dźwigni domykania przysłony zahacza o wypukłość przy stykach Powerzoom/USM i nie mogę zamontować obiektywu :/
Czy ja robię coś nie tak, czy po prostu to nie jest kompatybilne...
Troszkę się zdenerwowałem, chociaż udało mi się kupić ten obiektyw za jedyne 100zł, ale akurat potrzebny mi był obiektyw do makro.

Jak na razie jedyny sposób (jaki ja sobie wymyśliłem) aby to "naprawić" to odkręcić tą osłonkę, przypiłować, albo odciąć ją i powinno być wszystko ok.
Czy ktoś miał taki problem?

Pozdrawiam
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Może zdjęcie tego obiektywu (tj. od strony bagnetu) umieść? Łatwiej będzie postawić diagnozę
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Tylko że jak odpinam obiektyw to osłonka popychacza przysłony dochodzi co najwyżej na jakieś 5 mm od styków... porównywałeś z kitem czy czymś innym?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Gareth napisał/a:
Osłonka, która znajduje się przy dźwigni domykania przysłony zahacza o wypukłość przy stykach Powerzoom/USM i nie mogę zamontować obiektywu
Jak na razie jedyny sposób (jaki ja sobie wymyśliłem) aby to "naprawić" to odkręcić tą osłonkę, przypiłować, albo odciąć ją i powinno być wszystko ok.

Było to opisywane m.in. przez Dadę a rozwiązanie jest takie jak wymyśliłeś.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Gareth napisał/a:
(albo nie umiem szukać)
Nom :mrgreen:
http://pentax.org.pl/view...ight=ko%B3nierz
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Re: Nie mogę zamontować obiektywu
Gareth napisał/a:
Troszkę się zdenerwowałem, chociaż udało mi się kupić ten obiektyw za jedyne 100zł, ale akurat potrzebny mi był obiektyw do makro.
Tak przy okazji, skąd pomysł, że ten obiektyw będzie dobry do makro?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bo ma napis MACRO ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ta.... jednemu, który uwierzył w to, co było napisane, to się drzazga w język wbiła :evilsmile:
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Sam napis może być trochę za mało
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Cytat
Ta.... jednemu, który uwierzył w to, co było napisane, to się drzazga w język wbiła
To co ON z TYM obiektywem robił? :shock:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie z obiektywem, tylko z płotem :lol: ;-)
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Cytat
Nie z obiektywem, tylko z płotem


To jakieś porzekadło jak myślę :-D
Kruca, za młody jestem :roll:
 
Gareth  Dołączył: 24 Sty 2009
Dziękuje za pomoc.
To identyczny przypadek jak podałeś piotr_luk.

Obiektyw już "naprawiony".
Troszkę dziwna ta jego komunikacja z korpusem, bo nie podaje poprawnej przysłony.
Jego "Macro" kończy się na tym napisie... odwzorowanie 1:5 mówi samo za siebie. Ale taki manual dobrze nadaje się do focus-stacking.
Optycznie nie jest najgorszy. Przyda się jako spacerówka po niezatłoczony miejscach (ostrzy od 1,5 metra dla 28-80mm), lub dłuższa portretówka (85mm), której mi brakowało. Zeiss Sonnar 135 jest troszkę przydługi na matrycy APS, a Zeiss Pancolar 50 nieraz ma za dużą głębie jeżeli chce się uzyskać dobrą ostrość.

Ale i tak coś czuje, że większość czasu będzie spędzał w szafie ;]

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach