PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Toner (?)
// od razu zaznaczam, że z ciemnią miałem kontakt tylko pośredni (przez punkt usługowy ;-) )
Czytałem kiedyś o utrwalaniu odbitek tonerami, tylko jak taką operację należy przeprowadzić? Czy kąpiel musi być natychmiastowa po naświetleniu papieru?
Czy standardowe, współczesne papiery fotograficzne nadają się do w.w. zabawy?
---> (oczywiście mówię o fotografii czarno-białej)
--------
jeśli zrobiłem dubla (albo coś pokręciłem) to przepraszam.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Tonowanie odbywa się przy użyciu innej chemii, niż stosowana do wołania. Ja tonowałem wysuszone powiększenia, ale można tonować takie prosto z płukania.
O odczynnikach poczytasz w necie (najłatwiejszy toner sepiowy).
Papier może być każdy.

Przy tonowaniu wychodzą często błędy płukania. O tym, że źle wypłukałeś utrwalacz na normalnej odbitce dowiesz się po kilku/kilkunastu latach. Jeśli zechcesz ją tonować dowiesz się zaraz na etapie odbielania - wyjdą plamy, których nie da się/nie wiem jak usunąć.

Toner podobno wpływa na poprawę trwałości. Nie wiem ile w tym prawdy. Dobrze utrwalona i wypłukana odbitka BW jest i tak bardzo trwała.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Mam zamiar barwić odbitki herbatą. Dość popularna praktyka, tyle że ja chcę to zrobić na papierze RC. Szukam czegoś, co da ciepły brązowy odcień, na razie użyłem czerwonej herbaty, ale efekt jest bardzo brzydki (pomarańczowo-brązowy). Ma ktoś jakieś doświadczenia z gatunkami herbaty(chyba powinienem zapytać na forum herbacianym :roll: )?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Niektóre tonery nie mają właściwości archiwalnych - z tego co pamietam to na pewno niebieski, sepia lepiej pod tym względem.

Najpopularniejszym jest toner selenowy (selenium toner), pogłębia czernie i zwiększa czas przechowywania..

(tonowanie herbatą wydaje mi się zupełną pomyłką)
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Cytat
(tonowanie herbatą wydaje mi się zupełną pomyłką)

Robiłem już sepią i nawiedziło mnie, żeby zobaczyć jakie efekty da herbata. Mam trochę zepsutych odbitek do ćwiczenia, jeżeli uzyskam jakieś ciekawe efekty, to super, jeżeli nie, to nie będzie płaczu.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Bawiłem się tonerem siarkowym czyli sepią. Ten specyfik powoduje, że odbitka jest utrwalona na bardzo długo. Przy okazji okazało się, że połowa moich plastików była źle wypłukana lub utrwalona, wychodziły plamy. Co ciekawe baryty były ok, niestety ten specyfik strasznie cuchnie i nie jest obojętny dla zdrowia. Po czasie pokazał się jakiś inny toner sepiowy tetenala, bez siarki ale nie wiem jak w tym przypadku jest z archiwalnością. Przy okazji odbitki do tonowania powinny być trochę zbyt kontrastowe, bo toner siarkowy obniża gradację tak około 1 stopnia.
Pozdrawiam
Piotr
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
sepia lepiej pod tym względem.


Sepia ma najwiekszą właściwosc archiwalna, potem dopiero selen.

[ Dodano: 2009-11-02, 16:42 ]
Pioter napisał/a:
Co ciekawe baryty były ok, niestety ten specyfik strasznie cuchnie i nie jest obojętny dla zdrowia.


Sa teraz sepie bezwonne, tak samo archiwalne - np. ST-20 Fotospeed'a.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach