alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
[ K10D] k10d - banding (1.10 i 1.00)
tutaj: iso 800 (z rawa, czegolnie niebieski kanal, ale zazwyczaj na czerwonym tez dosyc wyraznie widac):



Na iso 1600 jest jeszcze gorzej. Widac juz na iso 400, szczegolnie w sztucznym swietle.



... tez tak macie? Jesli nie, jest to podstawa do wymiany?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
taki sam banding miałem jak zrobiłem kiedyś fomapana 200 albo 100 prześwietlonego o 2/3 działki :)
niestety nie uznali tego za podstawę do wymiany materiału, znaczy bandingu
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
moge ci podeslac fotki zrobione podczas koncertu na 800 ASA - zobaczysz sobie ? Wedlug mnie costam na nich jest ale dopiero jak zaczne krzywymi mocno pracowac....
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Jakie światło? Ten ostatni kanał (niebieski, tak?) wygląda, jakby go WB ostro wyciągnęło - np przy żarówach.

[ Dodano: 2007-01-29, 12:28 ]
Wróć - to logiczne, że niebieski jest wyciągnięty, jeśli zamienia się go na skalę szarości w celu prezentacji - procentowo ma on udział w percepcji ok. 11%, więc robiąc z niego B/W wyciągasz prawie 10x. Dałbym sobie luzik - to matryca szumi przy tak małej dawce światła i tyle.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: k10d - banding (1.10 i 1.00)
alkos napisał/a:
tutaj: iso 800 (z rawa, czegolnie niebieski kanal, ale zazwyczaj na czerwonym tez dosyc wyraznie widac):

Obrazek

Na iso 1600 jest jeszcze gorzej. Widac juz na iso 400, szczegolnie w sztucznym swietle.



... tez tak macie? Jesli nie, jest to podstawa do wymiany?

Wyglada okropnie, ja bym wymienial jak najszybciej....
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Wyglada okropnie, ja bym wymienial jak najszybciej....

Ale na co? Na pleśniaka? :-) Trzeba by sprawdzić, jak się mają inne egzemplarze forumowiczów w tej kwestii. Jak pisałem - oglądanie wyciągniętego kanału niebieskiego to nie jest dobry pomysł oceny jakości zdjęcia. Negatywów jakoś nikt nie rozklejał i nie analizował :-/ Mogę sprawdzić - ale na kasetce w domu. Inna matryca, ale wyniki powinny być podobne.

Niebieskie piksele w matrycy są takie same jak każde inne - to tylko filtr nad nimi decuduje, że odpowiadają za inną część widma. Jednocześnie dostają dużo mniej światła - przy żarowym to już masakrycznie mało. Więc szumią. Jeszcze raz - oglądanie niebieskiego kanału w odcieniach szarości jest mylące - on nie ma aż tak dużego udziału w zdjęciu, maks. ok. 10% (wg percepcji). Jak się wyciągnie do 100% (też wg percepcji - dając na szaro), to i szumy 10x są większe.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Na PDMLU (albo na dpreview) - ktoś pokazywał bardzo podobne obrazki (pasiasty niebieski kanał).
Alkos, tu: http://www.dojarek.com/k10d/first/ masz moje pierwsze (i jedne z ostatnich, jak na razie) zdjęć z K10D - w nazwach plików jest iso, są tam obrazki 1:1, a jak poszukasz w wątku "K10D - ja już mam", to znajdziesz linka do spakowanych rawów - jeśli będa potrzebne.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, aparat oddales do serwisu?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
Jarek Dabrowski, aparat oddales do serwisu?
Do sklepu, obydwa. :) Jeszcze oddanie kasy się przeciąga, ale mam nadzieję, że się wszystko dobrze skończy.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, i co dalej ? Pozbyles sie na dobre K10D czy nabedziesz nastepny korpus po nowej cenie :mrgreen: (nizszej?)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
Jarek Dabrowski, i co dalej ?
Póki co, mam już Trixa, Xtola, jakiś utrwalacz, i te sprawy :)
Fafniak napisał/a:
nabedziesz nastepny korpus po nowej cenie (nizszej?)
Nabędę - ale teraz się nie śpieszę, bo okazji do focenia nie mam, a cena stoi w miejscu, żeby nie powiedzieć, ze gdzieniegdzie wzrosła - $899->$919.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Póki co, mam już Trixa, Xtola, jakiś utrwalacz, i te sprawy :)
- plesniak plesniakplesniak..... :-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Fafniak napisał/a:
Jarek Dabrowski, i co dalej ?
Póki co, mam już Trixa, Xtola, jakiś utrwalacz, i te sprawy :)
Fafniak napisał/a:
nabedziesz nastepny korpus po nowej cenie (nizszej?)
Nabędę - ale teraz się nie śpieszę, bo okazji do focenia nie mam, a cena stoi w miejscu, żeby nie powiedzieć, ze gdzieniegdzie wzrosła - $899->$919.


przynajmniej nie będziesz miał imperatywu wewnętrznego testowania każdego szkła z każdym innym . zawsze są dobre strony wszystkiego :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
przynajmniej nie będziesz miał imperatywu wewnętrznego
czy Ty mnie przypadkiem nie obrażasz?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
bEEf, dodatkowo wez pod uwage ze w oswietleniu zarowym jest bardzo malo skladowej niebieskiej - czyli samo ustawienie balansu bieli powoduje ze niebieski jest mocno wyciagany. Jak dla mnie, jezeli zdjecie w kolorze wyglada OK to jest OK. Jezeli K10D na 640 ISO daje jakosc podobna do deesa na 800 ISO, to jest bardzo dobrze. A czy tak naprawde jest - nie wiem, nie jestem szumofobem i staram sie opierac pasji podgladania pixeli.

A w ogole banding to zupelnie inne zjawisko i nijak ma sie do szumu (oraz jego geometrycznych artefaktow), wiec bardzo bym prosil tego terminu nie uzywac. Drazni mnie jeszcze bardziej od "full frame", kurna :evil:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
guerilla napisał/a:
przynajmniej nie będziesz miał imperatywu wewnętrznego
czy Ty mnie przypadkiem nie obrażasz?


przypadkiem :)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
aaa ... no troche sie spoznilem z ta uwaga o niebieskim kanale :oops: :mrgreen:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Bronek, true, true :-B Zgadzamy się - oglądanie kanału niebieskiego to jak ocena ostrości zdjęcia na podstawie cropów 1000% (tysiąc, nie sto, biorąc pod uwagę wpływ niebieskiego na zdjęcie i uwarunkowania fizyczne). Sam jestem orędownikiem cyfry (prawdopodobnie kwestia zawodu), ale... Tego też się trzeba nauczyć, to nie jest to samo, co klisza, tylko szybciej... Klisza ma ziarno, matryca - szum. Kliszy się nie da rozkleić, żeby przeanalizować jakie ziarno jest w kanale niebieskim (dlaczego? po co? wpadłby ktoś na to? pomyślcie :-) ) Troszkę spokojniej podchodźcie, zdjęcia wychodzą - jest dobrze :-)

[ Dodano: 2007-01-29, 18:09 ]
Dobra, zrobiłem eksperyment kasetką (marudzę o podglądaniu pikseli, a daję się w to wciągać - taka mała niekonsekwencja, ale to przez Was ;-) )

ISO 1600. Zobaczcie, co się dzieje w niebieskim - tu nie ma pasków, ale jakie ładne ciapki!
Choć do Mistrza jednak trochę brakuje :mrgreen: :
http://www.luc.edu/depts/...nGogh_Shoes.jpg
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Wiecie co... ja mam ochote poszukac sobie taniutkiego DSa... :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Przy okazji - widać, że k100 i k10 to jednak całkowicie różnie matryce, nie tylko +4 MP

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach