mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Jaki filtr?
Potrzebuję polara i szarej połówki do kasetki (52mm)
Jak zdążyłem sie zorientować że najlepsze ponoć są B+W oraz Hoya (w drugiej kolejności..), ale są różne rodzaje tych polarków...

Co wybrać:
hoya hmc za 129 zł
hoya hmc super za 189 zł
hoya hmc super pro 1 za 259 zł

B+W NC za 189
B+W MRC za 259

Nie ukrywam, że najchętniej wziąłbym coś w granicach 129-189 zł. Słyszałem, że hoya przereklamowana i fałszuje kolory... Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i opisy własnych doświadczeń ;-)

Szarych połówek mało na rynku więc wezmę hoye za 69zł. Czy któryś z filtrów jeszcze warto kupić?
 

tomos  Dołączył: 18 Sty 2007
dorzuce sie do pytania i dodam jeszcze:
hoya pro 1 digital za ~150zl
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Tomos - widzę że masz telekita -podziel sie wrażeniami. Jak ostrość na obu końcach, aberracje, jak chodzi AF? Możesz to wrzucić do wątku o obiektywach forumowiczów, bo tak jak na razie na moje pytanie nikt nie odpowiada...
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Z polarów masz jeszcze świetne filtry Marumi DHG - spzredaje Rays-Foto z Poznania. W/g mnie lepsze od Hoya HMC-super. Poza tym w pzrypoadku Hoya zwracaj uwagę, czy mają drugi gwint. Któreś (mam taki z oznaczeniami HMC-super, chyba serii Pro też to dotyczy) mają tylko gwint po straonie obiektywu - wtedy na obiektyw z założonym filtrem standardowego dekielka już nie założysz. Hoya oferuje specjalne do tych filtrów, ale dużo droższe i podobno łatwo się gubią.
Co do połówkowych - rozważ system Cokina. Ma on całą kupę wad i jedną zaletę - za to niezmiernie ważną przy filtrach połówkowych - możesz sobie przesunąć linię podziału tak, aby nie wypadała w połowie kadru.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
mcgyver napisał/a:
B+W oraz Hoya (w drugiej kolejności..),
Powiedziałbym, że na pierwszym miejscu B+W, dopiero po nim Hoya. Podobno ( co za słowo :-/ ) powłoki na Hoy-i czasami sie lekko scierają lub trudno jest z nich oczyścić różne smugi i itp. Ale filtrów Hoya nie miałem, więc tylko z czytania różnych for, powtarzam. Tylko ta cena za B+W :evil: .

[ Dodano: 2007-02-04, 20:48 ]
Marek Wyszomirski napisał/a:
Co do połówkowych - rozważ system Cokina.

Marek Wyszomirski napisał/a:
możesz sobie przesunąć linię podziału tak, aby nie wypadała w połowie kadru.
Bardzo dobra sprawa, popieram.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
filtry polowkowe nakrecane na obiektyw to pomylka.....jak kupisz cos takiego to wydaje mis ie ze po 3-5 zdjeciach zaczniesz ku...mi rzucac na prawo i lewo... :-P
Jedyne wyjscie - kupic holder cokin-a i filtry szare hitecha...sprzedaja w raysfoto
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
A co z tymi polarami...?
Tego B+W pewnie trzeba wziąść za 189
Marumi DHG też jest za tyle...

Kurcze to już obiektyw łatwiej wybrać.... :-/
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
mcgyver napisał/a:
Tego B+W pewnie trzeba wziąść za 189
A gdzie widziałes taką cenę za polara B+W fi 52 ?

[ Dodano: 2007-02-04, 22:24 ]
UV to się zgodzę, ale za polar to trochę mało. Byłaby to naprawdę niezła cena.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Tutaj:

http://www.allegro.pl/ite...sadna_cene.html

Rozumiem, że jego najlepiej opłaca sie brać?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
To jest filtr NC, duzo słabszy. Ma chyba jedną powłokę. Jeżeli B+W, to tylko MRC. Ale one kosztuja od 230-300 zł, zaleznie od sklepu.
B+W MRC
Ale to Marumi było chyba nawet na tym forum chwalone. Wiec może jednak Marumi.

[ Dodano: 2007-02-04, 22:37 ]
mcgyver Poza tym, poszukaj po sklepach w necie. Czasami jest taniej niż na Allegro.

[ Dodano: 2007-02-04, 22:40 ]
Marumi handluje Raysfoto
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Swego czasu używałem filtrów nakręcanych i... wielka zagwozdka była w momencie zakupu kolejnego szkła, kótre okazało się nie mieć 82mm średnicy. Kombinacji co nie miara. Skończyło się na Cokinie. Wiem, że wg wielu osób jakościowo CPL Cokina nie podskakują do B+W i innych, ciekawi mnie tylko skąd takie przesłanki. Miałem porównanie zarówno z Hoyą jak i B+W i róznica, jeśli faktycznie jest, to nie zauważalna lub zauważalna pod mikroskopem. Do onanistów sprzętowych nie należę zatem problemu nie widzę ;-)
Obecnie posprzedawałem system P - przeszedłem na mniejsze szkiełka - i znowu zbieram to co miałem, tym razem w A :-)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Między innymi ja chwaliłem Marumi DHG. Zajrzyjcie sobie - http://www.toya.net.pl/~wyszomir/TESTY/polar.html
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
argawen napisał/a:
powłoki na Hoy-i czasami się lekko scierają lub trudno jest z nich oczyścić różne smugi i itp. Ale filtrów Hoya nie miałem, więc tylko z czytania różnych for, powtarzam. Tylko ta cena za B+W :evil: .

Fakt - Hoya HMC jak się zapaprze, ło mój Boże, a ślad po paluchu tylko spirytus.
Właśnie stałem się posiadaczem B+W MRC w wersji slim 58mm za połowę ceny.
Jak się zrobi w miarę pogoda to zrobię mały teścik - polary kołowe CZJ 49mm, Hama 52mm, Hoya HMC 52mm, B+W MRC slim 58mm.
 
Adampio  Dołączył: 28 Maj 2006
Mam polara kolowego Hoya bez powlok o srednicy 72 mm (taki mialem pierwszy obiektyw) i jesli nie robi sie zdjec pod slonce (a czasem sie zapomni ze na obiektywie jest polar) to ja nic zlego o tym filtrze nie powiem. Czysci sie bardzo dobrze szmatkami do optyki z Rossmana.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach