JFK  Dołączył: 04 Sty 2007
  tania lampa - dedykacja?
Witam
Dotychczas tylko czytalem ale wyniki czytania okazaly sie owocne :-)
Za czesciowo wasza namowa kupilem k100d (przy okazji mala reklama: polecane tu wielokrotnie aster i piszacy na tym forum Piotr Sawicki maja kolejnego plusa takze u mnie) no i teraz rozgladam sie za dodatkami.
Jesli chodzi o szklarnie to kupie sobie jeszcze drugiego kita (chyba ze w tej cenie da sie cos lepiej w zakresie podobnym to krzyczcie :-) ) i mocowanie m42 do moich obecnych szkielek i to chyba mi starczy na jakis czas ale potrzebuje jakiejs flashki bo podpiecie lampki od zenka raczej skonczy sie wizyta w serwisie (250V na stopace ;-) )
W zwiazku z totalnie amatorskim wykorzystaniem zamierzam odpuscic sobie p-ttl w cenie body ;-)
Plan jest wiec taki by kupic w miare mocna tania lampe z wlasna automatyka
i jakims trybem manualnym. Dobrze rozumiem ze taki typowy stary
"komputerek" sam mierzy swiatlo i nie potrzebuje nic od aparatu?
No i teraz pojawia sie sprawa dedykacji. Jak zachowa sie lampa z dedykacja
do C/N/M/cokolwiek innego po podpieciu do pentaxa? Strace tylko jakies
jej automatyczne funkcje (jesli tak to np jakie) czy moze spali mi aparat
lub lampe?
Jak dokladznie dziala ta koncepcja wymiennych kostek i czy da sie kupic
taka do pentaxa? Jesli tak to gdzie i w jakiej cenie?
Ech na koniec chcialem wstawic jakis napoj ale widze ze na stanie tylko :-B :-B :-B a ja bym wolal cosik innego ale chyba nie mam wyjcia :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
JFK napisał/a:
Dobrze rozumiem ze taki typowy stary "komputerek" sam mierzy swiatlo i nie potrzebuje nic od aparatu?
Tak, ustawiasz na lampie i aparacie to samo ISO i przysłonę i voila
JFK napisał/a:
Jak zachowa się lampa z dedykacja do C/N/M/cokolwiek innego po podpieciu do pentaxa? Strace tylko jakies jej automatyczne funkcje (jesli tak to np jakie) czy moze spali mi aparat lub lampe?
Sprawdź, jakie napięcie produkuje lampa na stopce, dla pewności możesz zakleić jej styki poza środkowym. No i oczywiście taka lampa musi miec tryby własnej automatyki, bo inaczej będzie walić pełną mocą. Pamiętaj jeszcze, że lampy do Minolty mają inną stopkę, niż pozostałe (to taki dawny strzał w kolano ŚP. Minolty).
 

JFK  Dołączył: 04 Sty 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Sprawdź, jakie napięcie produkuje lampa na stopce, dla pewności możesz zakleić jej styki poza środkowym. No i oczywiście taka lampa musi miec tryby własnej automatyki, bo inaczej będzie walić pełną mocą.

Ok czyli wszystko jak sie spodziewalem :-) Balem sie tylko ze caly ten naboj w ogole nie ruszy.
Dzieki za ostrzezenie przed minolta bo tego nie wiedzialem i moglem sie wkopac ostro.
No to chyba bede sie pakowac w tego typu zabaweczke.
Znacie moze jakies konkretne modele z fajna automatyka? Ze trzy juz polecono w innym watku ale z nich da sie namierzyc tylko soligor 30d.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tu masz zestawienie napięć:
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html
A i tak najlepiej samemu pomierzyć.

Ja kiedyś z ME Super używałem Vivitara 283 i 285, to naprawdę porządne, mocne lampy, z trzema (chyba) programami. Porównywalny z Vivitarem jest Sunpak 383. Piszę tu oczywiście o starych i jarych fleszach - na nowych lampach z własną automatyką się nie znam.

[ Dodano: 2007-02-04, 17:31 ]
A jeszcze co do Minolty, to nie wiem, czy starsze manualne aparaty tej firmy nie miały jednak standardowej stopki, a zmiana nadeszła z erą puszek AF. Musiałby się wypowiedziec ktoś bardziej obeznany.

[ Dodano: 2007-02-04, 17:33 ]
A, i pomyśl o Metzu - to fajny system, wybór lamp jest duży, potrzebujesz wyłącznie stopkę z jednym stykiem. Na ebay.de chyba sporo się wala takich lamp w rozsądnych cenach.
 

JFK  Dołączył: 04 Sty 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ja kiedyś z ME Super używałem Vivitara 283 i 285,


I to chyba wlasnie te byly polecane w tamtym watku, wiec pewnie ty je polecales :-)
Tabelke napiec tez juz wyszukalem (odrobilem zadanie domowe i przetrzepalem solidnie archiwum zanim zaczalem pisac :-) ) i konkretnie z niej korzystam szukajac lampek na aukcjach.
Oczywiscie przed podpieciem do aparatu podepne pod moj mierniczek dla pewnosci.
Co do starych ale jarych to wlansie takich szukam bo jak widze ile trzeba zaplacic za nowa to troche dochodze do wniosku ze to sie mija z celem. W przedpotowych czasach zupelnie spokojnie radzielm sobie z zenitem i lampka ktora miala tylko na dupce tabelke :-) wiec nie sadze bym obecnie potrzebowal tak starsznie tego p-ttl.
Tym bardziej ze w chwili obecnej mam z nim tylko problem. Bo glupek w lampie wbudowanej jest na stale i zawsze (namet w trybie M sic! ) wali przedblyskiem az milo co w 9 przypadkach na 10 konczy sie zamknieciem oczu mojej ukochanej modelki zanim poleci migawka.
 
Adampio  Dołączył: 28 Maj 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
A jeszcze co do Minolty, to nie wiem, czy starsze manualne aparaty tej firmy nie miały jednak standardowej stopki, a zmiana nadeszła z erą puszek AF. Musiałby się wypowiedziec ktoś bardziej obeznany.

Stara porzadna X-300 (i X-300s) miala typowe sanki do typowej lampy blyskowej. Swojego tyrystorowego leciwego Unomama uzywalem i do takiej Minolty i do MZ-50

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach