sahib  Dołączył: 14 Lut 2009
  [K20D] Brak stabilizacji w DNG?
Z ciekawości robiłem dzisiaj kilka zdjęć w formatach PEF i DNG, żeby porównać czy są jakieś różnice i muszę powiedzieć, że jestem baaardzo mocno zaskoczony. Nie licząc lekko "walniętych" (w dwóch przypadkach) kolorów w wypadku DNG, mam wrażenie, że stabilizacja jest wyłączona przy robieniu zdjęć w tym formacie. Poniżej kilka zdjęć podglądowych, po lewej PEF, po prawej DNG:





Na drugim zdjęciu różnica jest tak dramatyczna, że ciężko mi w to było uwierzyć (ale trzy zdjęcia tego samego pod rząd nie kłamią...).

Teraz powiedzcie mi - czy to ja coś źle robię, czy Lightroom ma problemy emocjonalne, czy może powinienem zapomnieć o DNG w mojej puszce?
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Takie same parametry?

Hostnij rawy, poczytam photome.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
sahib napisał/a:
Nie licząc lekko "walniętych" (w dwóch przypadkach) kolorów w wypadku DNG, mam wrażenie, że stabilizacja jest wyłączona przy robieniu zdjęć w tym formacie.
Ta teoria wydaje mi się wielce nieprawdopodobna :roll:
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
sahib a jaki czas? Bo przy przegiętych czasach to i stabilizacja nie pomoże raz się uda a raz nie
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
sahib napisał/a:
w wypadku DNG, mam wrażenie, że stabilizacja jest wyłączona przy robieniu zdjęć w tym formacie.

To bardzo dziwne - co może mieć zapis formatu z elektroniczną stabilizacją matrycy ? Hm... ciekawe - sprawdzę wieczorem (ale ja w sumie większość w DNG robię i nie zauważyłem tego problemu).
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
MacRayers napisał/a:
To bardzo dziwne - co może mieć zapis formatu z elektroniczną stabilizacją matrycy ?

błąd w firmware wyłączający SR przy DNG :?:
wcale nie takie niemożliwe
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
opiszon napisał/a:
błąd w firmware wyłączający SR przy DNG
Ale tylko w jednym egzemlarzu K20D??
Chyba, że nikt do tej pory nie zwrócił na to uwagi.
W K10D nie ma żadnej różnicy między PEF a DNG
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
piotr_luk, a dlaczego nie :?:

przecież urządzenia elektroniczne nie są w 100% powtarzalne

może po wielu zmianach ustawień, firmware wszedł w taki stan, który wywołał opisane działanie, a nie potrafi z niego wyjść

ja bym zaczął od zresetowania ustawień i wgrania FW na nowo
 

sahib  Dołączył: 14 Lut 2009
Co do czasów, to robiłem próby wielokrotnie na tych samych ustawieniach, za każdym razem DNG wychodzi "poruszone" - czasem mniej, czasem więcej, ale zawsze zauważalnie mocniej niż w PEF. Za chwilkę dorobię kolejną próbę i podkleję.
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Soft. ;-)
 

sahib  Dołączył: 14 Lut 2009
Poniżej kolejny przykład. Tryb M, czas 1/15, f/6,7, ISO 800.

(tym razem DNG po lewej, mój błąd ;))



Cuś ewidentnie nie tak...

Wysyłam spakowaną parę RAWów, zaraz wkleję link.

 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
sahib napisał/a:
Cuś ewidentnie nie tak...
Bez dwóch zdań
 

Zybi_S  Dołączył: 26 Sty 2009
Witam

sahib

W moim przypadku nie widzę różnicy między obydwoma formatami.
Sprawdzałem na monitorze PC (Pentax Photo Browser) jak i powiększenie kadru na wyświetlaczu K20D oglądając w formacie PEF i DNG.
Test robiłem (kilka krotnie) na 1/15 F:5.6 z około 1 metra - fotografia gazety. Starałem się swobodnie trzymać aparat. W obu przypadkach działa stabilizacja.
Efekt poruszenia był gdy Fizycznie wyłączyłem stabilizację.

K20D oprogramowanie 1.00 (bez uaktualnienia), + kit 18-55 II

Pozdrawiam
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Sahib a jak to wygląda w RAW+ , czy jpegi też się różnią ?
 

sahib  Dołączył: 14 Lut 2009
RAW+ jeszcze nie próbowałem, zrobię test jutro wieczorem (teraz już padam na twarz). Zastanawiam się czy aktualizacja do 1.01 mogła mieć z tym coś wspólnego. Zrobiłem ją dwa dni temu, ale nie porównywałem wcześniej ostrości, więc nie wiem czy ma to związek...

A 30MB RAW-ów NADAL nie przegrało się na osobny serwer... Czas wymienić łącze :>
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
wiesz co to by mogło mieć coś na rzeczy gdyby stabilizacja była softwarowa, jakiś algorytm wyostrzający itp. ale w Twoim przypadku to raczej jakiś bug niż feature..
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Sprawdziłem u siebie i raczej nic takiego nie ma.

Jednakże jeżeli robisz najpierw w PEF-ie to czekasz aż ustawi ostrość, a przy okazji stabilizacja zdąży się aktywować do do ruchów aparatu. Po zmianie na DNG jak ostrość będzie od razu ustawiona i nie poczekamy aż stabilizacja złapie ruchy to nie zadziała.

Niezależnie jpeg czy raw robiłem na 1/15 f8 iso 100 50mm (75 wynikowe) i jak stabilizacja złapała nie było ruszone, za szybko zrobiłem zdjęcie wychodził ruch.

Pewnie pamiętałeś o tym ale szukam innego powodu niż siedzącego w elektronice ;-) - coby mniej kłopotów było.
 

afuszejk  Dołączył: 28 Maj 2008
ja robie tylko dng i nie zauwazylem problemu, swoja droga dziwne, tego jeszcze nikt (chyba) nie zglaszal. zycze powodzenia :-B
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
a czekasz przed zrobieniem w DNG az stabilizacja "zalapie"? bo dziala zdaje sie dopiero jak sie raczka w wizjerze zapali (zreszta zaraz zajrze do instrukcji :-> )

[ Dodano: 2009-02-26, 16:29 ]
tak, czasem trzeba zaczekac az wlaczy sie redukcja drgan (np. po wlaczeniu) przynajmniej w K10 tak jest.
 

sahib  Dołączył: 14 Lut 2009
motaba_virus napisał/a:
a czekasz przed zrobieniem w DNG az stabilizacja "zalapie"? bo dziala zdaje sie dopiero jak sie raczka w wizjerze zapali (zreszta zaraz zajrze do instrukcji :-> )

[ Dodano: 2009-02-26, 16:29 ]
tak, czasem trzeba zaczekac az wlaczy sie redukcja drgan (np. po wlaczeniu) przynajmniej w K10 tak jest.

Wiem o tym i czekałem na "łapkę" przy testach :)

Cóż, wygląda na to, że mam naprawdę wyjątkowy egzemplarz K20D :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach