cooopec  Dołączył: 03 Sty 2009
  pentacon six - matowka - ostrość
witam

mam pytanie dotyczące ustawienia matowki w pentaconie 6.

od jakiegos czasu doswiadczalem niezgrywanie sie wskazan matowki z tym co dostawalem na filmie, ostrosc najczesciej byla za punktem ostrzenia. matowka jaka posiadam to przycieta jasna matowka z klinem i mikrorastrem od ukrainskiego arax'a. postanowilem ze sobie to wyreguluje poprzez dostawienie wysokosci matowki do obiektywu ustawionego na nieskonczonosc( w kierunku bardzo dalekiego obiektu). wszystko byloby ok gdyby nie fakt ze nie jestem w stanie tak ustawic matowki zeby ostrosc zgadzala sie w gornej i dolnej czesci mikrorastra.

druga rzecz nad ktora sie zastanawiam to zaleznosc skali glebi ostrosci na obiektywie. jak metry na obiektywie maja sie do realnych odleglosci od obiektu ostrzenia? dlaczego ostrzac na ten sam obiekt na jednym obiektywie jest to 8 metrow na drugim 10?

co moge zrobic abym w koncu nie mial problemow z ostroscia. to jest naprawde denerwujace, zamiast skupiac sie na obiekcie i kompozycji ja mysle o tym czy bede mial ostrosc czy nie, to jest jak jakas loteria. nie jestem w stanie kontrolowac ostrosci. w jaki sposob efektywnie regulowac ustawienie matowki?

w przypadku np olympusa om-2 ostrzenie zajmuje mi sekunde i mam pewnosc ze to co chce aby bylo ostre bedzie ostre.

CZY DA SIE JAKOS WYELIMINOWAĆ TEN PROBLEM?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Tak to już jest z przeróbkami - rzadko kiedy coś do czegoś pasuje. To są setne części milimetra i prędzej zjesz swój kapelusz, niż dopasujesz na tip-top. Do pentacona były produkowane matówki z mikrorastrem. Może lepiej poszukać oryginalnej?
Jeśli ostrość jest za punktem ostrzenia, to powinieneś nieco podnieść matówkę do góry. To "nieco" to może być np. 0,02mm. A jak góra mikrorastra nie zgadza się z dołem, to znaczy, że matówka nie zachowuje równoległości w stosunku do płaszczyzny filmu. Tu również może "wchodzić w grę" setna lub kilka tysięcznych milimetra. Bez ławy optycznej się nie da.
A może po prostu: obróć matówkę o 180stopni (do góry nogami)?...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach