emem76  Dołączyła: 05 Mar 2009
[obiektyw] zenitar m mc 2.8/16 nie widac listkow przyslony
czesc.

mam pytanie odnosnie obiektywu zenitar fisheye,
znalazlam to forum i mam nadzieje ze ktos mi moze pomoze :)

otoz zakupilam wlasnie na allegro nowy obiektyw zenitar m mc 2.8/16
mam practike plc3

obiektyw przyszedl wczoraj i po pierwszym rzucie oka okazalo sie ze przy ustawianiu przyslony nie widac w obiektywie przesuwajacych sie listkow. w ogole zadnych listkow nie widac.

nie wiem czy te obiektywy tak wlasnie maja, ze listkow nie widac, czy tez moj jest zepsuty.
jak jest w waszych obiektywach ? (zakladam ze ktos jeszcze ma takiego zenitara..)

dzieki i pozdrawiam :)
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
A posiada popychacz przysłony? Jeśli tak, to po zamontowaniu do korpusu przysłona przymyka się w momencie naciśnięcia cyngla.
Sprawdź 'na sucho', bez korpusu: przymknij przysłonę i naciśnij popychacz.

[ Dodano: 2009-03-05, 11:03 ]
A właściwie: nie naciskaj popychacza. Przed zamontowaniem do korpusu powinien być widoczny ruch przysłony w momencie obracania pierścieniem. Naciśnięcie popychacza spowoduje maksymalne otwarcie przysłony i listków nie będzie widać.
 
emem76  Dołączyła: 05 Mar 2009
posiada popychacz przyslony

sprawdze w domu jak to dziala jak tylko wroce z pracy :)

ogolnie zdziwilo mnie to ze nie widac tych listkow.
w standardowym obiektywie, ktory mam Zeiss 50/1.8 te listki chodza tak ze je widac,
wiec wydalo mi sie to dziwne..

dziekuje za informacje :)
 
szewczenkowa  Dołączył: 12 Sty 2009
o rany :roll: , to jest tak oczywiste, że aż dziwne, że pytasz. Obiektywy M zamykają przysłonę podczas kręcenia jej pierścieniem - tak jak twój Zeiss. Natomiast obiektywy A (od auto) mają ją cały czas otwartą, nawet jak pierścieniem będziesz zamykać. Zamknie się ona automatycznie do wybranej wartości dopiero przy naciśnięciu spustu do połowy, lub (gdy odpięty) naduszeniu popychacza. Taki zwykły helios np tak ma, i dlatego przy podpinaniu do cyrfowego body trza wiedzieć, by popychacz zawczasu zablokować i wtedy używasz jako M. (Są też obiektywy, które mają przełącznik pomiędzy trybami pracy przysłony.)
-> tak więc naduś popychacz i kręć pierścieniem przysłon a zobaczysz listki ;-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
zbyllu napisał/a:
właściwie: nie naciskaj popychacza. Przed zamontowaniem do korpusu powinien być widoczny ruch przysłony w momencie obracania pierścieniem. Naciśnięcie popychacza spowoduje maksymalne otwarcie przysłony i listków nie będzie widać.

Tak akurat jest w systemie Pentacon Six - Praktica "ma" odwrotnie :-D
szewczenkowa napisał/a:
Zamknie się ona automatycznie do wybranej wartości dopiero przy naciśnięciu spustu do połowy

A tak jest w Zenkach TTL :-D
 
emem76  Dołączyła: 05 Mar 2009
dziekuje za informacje,
rzeczywiscie po nacisnieciu tego przycisku z tylu widac listki.

mam nadzieje ze moj aparat bedzie z tego korzystal :)
zobacze po wywolaniu zdjec..

pozdrawiam :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach