rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
[lampa] FGZ 540+K10 dziwne zachowanie
Dzisiaj zauważyłem dziwną rzecz i nie wiem z czego wynika. Robiłem zdjęcia z lampą przy czasach 1/500 s w trybie Tv aparatu (K10d soft 1,30) i włączonym trybie HSS. Lampa kiedy nadążała się ładować to aparat naświetlał z wybranym przez mnie czasem 1/500s. W momencie kiedy nie zdążyła się naładować przełączał mi się czas na 1/180 i z tym czasem aparat naświetlał bez błysku lampy.
Też tak macie, czy coś mam schrzanione ?
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
1/180s jest najkrótszym czasem (niestety) synchronizacji dla "normalnego" błysku. Pewnie w momencie ładowania, lampa wysyła do korpusu info tylko o tym, że - jest obecna, przez co ten wydłuża czas.
Gdy się podładuje i jest gotowa do błysku ciągłego, wysyła informacje do korpusu i ten czas skraca.
Nie posiadam, co prawda, lampy z P-TTL, ale pamiętam takie zjawisko z EOS-a 50e.
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
Moim skromnym zdaniem aparat nie powinien zmieniać czasu, a jeśli już to dlaczego 1/180 a nie np. czas dobrany tak, aby właściwie doświetlić scenę. Pewnie to i kwestia oprogramowania puchy, ale czy mógłby ktoś sprawdzić u siebie jak to jest i napisać - chciałbym wiedzieć czy mam skopaną lampę w tym względzie czy ten typ tak ma :?:
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
postaram się pamiętać, w razie czego wyślij mi PW, zobaczę czy zachowuje się tak samo ale co prawda z K200D
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Kasetka + Metz 58 i seria 4 fotek z czasem podanym przez Ciebie. Ostatnia - czwarta- fotka - bez blysku ( lampa nienaladowana) -ale czas nadal 1/500sek(TV).
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
Blesso a jakie warunki oświetleniowe ? Czy bez lampy aparat był w stanie właściwie naświetlić kadr przy czasie 1/500 ?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Warunki oswietlenowe slabe -do poprawnego naswietlenia zdjecia potrzebny bylby czas 0,3 sek ( iso 200/4.0)
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
O.K. - dzięki Blesso za info.
Ciekawy jestem jeszcze zestawienia K10 + FGZ 540 (ew. K200D/K20D + FGZ 540 jak nikt z posiadaczy K10D nie skusi na mały teścik)
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
rozio, tak z ciekawości sprawdziłem, czas 1/4000 lampa naładowana -> zdjęcie z lampą, lampa nienaładowana w wizjerze wyświetla czas "1/4000" robi zdjęcie z naświetleniem 1/4000 ale zapisuje że zrobiło z czasem "1/180", wyłączając lampę ustawiając na X żeby czas był odpowiedni 1/180 robię zdjęcie i ono jest naświetlone z "1/180". Dziko :mrgreen: .

Przysłona + iso stałe więc wpływu nie mają (iso 400 f 2,8)

:mrgreen: ciekawe czyż nie?
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
dokładnie tak jak napisał darkduch u mnie jest identycznie
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
no nieźle :mrgreen: Sprawdzałem tylko zdjęcia na podglądzie i na tych co lampa nie błysnęła widniał czas 1/180. Nie domyśliłbym się, że aparat może z innym czasem robić zdjęcie, a z innym zapisywać. Dzięki Panowie za fatygę i info :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach