Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Prośba o pomoc- połączenie biosu płyty głównej i kontrolera
A więc sprawa ma się tak. Mam dysk SATA, na płycie gniazda tylko ATA.
Zakupiłem więc kontroler SATA, o taki:
http://www.allegro.pl/ite...os_vt6421a.html
Chipset VIA VT6421A, ponoć wbudowany bios.

Niestety dysk nie jest rozpoznawalny przy starcie systemu, więc komputer się nie włączy, a instalacja XP nie powiedzie... Dysk widzialny jest tylko jeśli komputer już jest włączony z innym dyskiem (ATA)

Gdzieś przeczytałem, że zeby kontroler działał przy starcie systemu trzeba połączyć go/jego bios/nie wiem z biosem płyty głównej. Jego sterowniki czy coś. Wie coś ktoś o tym i jak to zrobić?
Byłbym ogrooooomnie wdzięczny.

Płyta główna to:
Gigabyte GA-7VT600-RZ

Kontroler jak wyżej. Bardzo bym chciał, żeby to zagrało ze sobą, by ten dysk SATA mógłbyś w końcu używalny...

Serdecznie proszę kolegów w temacie o pomoc :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy do karty nie ma sterowników? Powinny być. Przy starcie instalacji XP system pyta się o obce sterowniki, trzeba potwierdzić i wskazać skąd mają być załadowane.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
plwk, dostałem z kontrolerem płytę CD, zainstalowałem normalnie podczas pracy systemu.
Zupełnie nie rozumiem jak miałbym to zrobić przy starcie instalacji ?

[ Dodano: 2009-03-07, 19:32 ]
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic923742.html O tutaj przeczytałem o tym biosie i łączeniu.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
O ile "boot from scsi" i ustawienie kolejności w kontrolerze nie działa (a tak wynika z podanego linku :-/ ) to łączenie biosu jest też podane w linku.
Przemekbelch napisał/a:
Zupełnie nie rozumiem jak miałbym to zrobić przy starcie instalacji ?
Windows pyta przy instalacji o sterowniki firm trzecich. Wtedy się je podaje.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Windows Pre-OS installation Floppy Disk (F6 Installation)

Under Windows 2000 and later OS, except Windows VISTA and Windows VISTA-x64, while user intends to install OS on the disk attached on the RAID controller, they have to prepare a floppy driver disk including the pre-OS installation files and press “F6” while boot CD is starting.

The driver disk files had been prepared in this package. Please follow the steps to prepare it.
1. Make sure the target system is already install floppy drive
2. Prepare a empty and valid floppy disk
3. Copy all files under \DRVDISK to the floppy without losing
4. Power on the target machine and boot from the Boot CD. And press “F6” while the prompt appear on the button line
5. After the booting process ask you to insert the floppy disk, please insert the prepared floppy disk to the floppy drive and press enter
6. Choose the proper item to fit the OS and RAID controller you are installing. Each item shows the matched OS for it.

Problem się zacznie jeżeli nie masz napędu dyskietek w kompie.
Wtedy trzeba zrobić własną płytę instalacyjną do XP albo walczyć z pendrivem.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Gwiazdor, tylko, że ja w tym nie siedze i nie poradze sobie z połączeniem biosu... Dlatego właśnie proszę o pomoc kogoś, kto się zna.
jack, a mógłbyś po polsku ? Jakoś nie zapewnie się czuję w angielskim...
 
pjak  Dołączył: 28 Kwi 2008
Zainteresuj się programem nLite i zintegruj sterowniki kontrolera z systemem. Wtedy będzie bez kłopotu (zwykle, bo te kontrolery na Via są koślawe na jedną nogę, a druga noga jest krzywa).
Jeśli nadal będzie miał problem, to nie pozostaje nic innego jak wrzucić obsługę kontrolera do biosu płyty.
Ale nLite jest bardzo fajny i przyjemny, więc od niego zacznij.
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Przemekbelch, w ogolnosci sprawa jest duzo prostsza.

Zeby zainstalowac system na nowym dysku musisz podczas instalacji dostarczyc sterowniki kontrolera. Te przyjmowane sa jedynie na dyskietce.
Musisz wiec przekopiowac te sterowniki z CD na dyskietke (jezeli jack podal instrukcje dla Twojego sterownika to beda w katalogu DRVDISK, jezeli nie to musisz poszukac na plycie) a nastepnie juz podczas instalacji systemu nacisnac w odpowiednim momencie F6 i nakarmic komputer ta dyskietka.

Wazna kwestia moze byc sprawdzenie, czy plyta glowna bedzie potrafila przekazac kontrole bootowania do zewnetrznego kontrolera (mozliwosc wybrania w biosie boot: SCSI albo podobnie). Ostatnio spotkalem sie z przypadkiem, gdzie bylo to niemozliwe i system musi sie bootowac z malego dysku ATA (to akurat Linux, wiec wystarczylo zmiescic na nim jadro, z Windowsem pewnie byloby gorzej).
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
gorky napisał/a:
jezeli jack podal instrukcje dla Twojego


opis znalazłem w sterownikach dostępnych przez stronę VIA w archiwum o nazwie:
windows_v-raid_v580c
adres strony

komunikaty BIOS-a kontrolera moim zdaniem powinny pojawić się przed komunikatami BIOS-a płyty głównej - może być problem z ich widzialnością - poszukałbym w opisie kontrolera kombinacji klawiszy dla wejścia do BIOS-a i spróbował w ciemno.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Po wypowiedzi jacka totalnie zgłupiałem...

Jest nowina- poszedł zasilacz i prawdopodobnie spalił płytę główną (komputer nie reaguje na przycisk power). Chyba, że coś innego poszło?

Więc trzeba kupić nową płytę, ale bez przechodzenia na ATA bo to pociągnie za sobą kupno nowego procka etc. (na sempronie to się opiera). A to nie mój komputer tylko dziewczyny, więc dodatkowe koszty nie wchodzą w grę.
A może istnieje plyta głowna obsługująca ten socket i w dodatku z wejściami SATA? Problem rozwiązałby się sam...
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Przemekbelch napisał/a:
Po wypowiedzi jacka totalnie zgłupiałem...

1) Set up the system with essential components only (no sound cards or additional peripherals that are not required at the time of installing the Operating system )
2) Plug in your SATA drive/s
3) Place your Windows CD in the CD-rom and a floppy disc with the VIA driver in the floppy drive
Note* To create the driver disk for Windows installation, you need to copy the contents of the folder named DriverDisk from the zip file, but not the folder itself - just the contents.
4) Boot the system and after the option to enter BIOS, Press the Tab key to enter user window
5) Create your RAID array or simply verify that the SATA drive has been detected
6) Exit and your system will detect the Windows installation disc in the CD-rom and will begin to load the installation program.
7) At the first Blue Screen prompt "Press F6 to install 3rd Party RAID Controller Software" Follow the instructions. It will detect the driver disc in the floppy drive and install the VIA driver
8) Continue with the Windows installation
9) If you have set up a RAID array, after the Windows installation, install the driver again by running the setup.exe file. By running it again from Windows the V-RAID tool will become available so that you can monitor or change your RAID array set up from within Windows

czyli w wolnym tłumaczeniu:
1) usunąć z komputera wszystkie karty dodatkowe, które nie są niezbędne do instalacji systemu (np. karta grafiki, jeżeli płyta główna nie ma grafiki on-board)
2) Podłącz dysk/dyski SATA
3) Umieść dysk CD instalacyjny systemu Windows w stacji CD-ROM i dyskietkę ze sterownikami VIA w stacji dyskietek
4) uruchom komputer i po uruchomieniu naciśnij klawisz TAB aby wejść w okno BIOS-a kontrolera SATA
5) Utwórz macierz RAID lub po prostu sprawdzić, czy dysk SATA został wykryty
6) Zamknij BIOS i rozpocznij instalację systemu Windows
7) Na niebieskim ekranie z podpowiedzią "Naciśnij klawisz F6, aby zainstalować oprogramowanie kontrolera RAID innych firm" postępuj zgodnie z instrukcjami. Zostanie wykryty dysk sterownika w stacji dyskietek i zostanie zainstalowany sterownik VIA
8) Przejdź do instalacji systemu Windows
9) Jeżeli masz utworzoną macierz RAID, po instalacji systemu Windows, należy zainstalować sterownik macierzy ponownie uruchamiając plik setup.exe. Po zainstalowaniu go będą narzędzia dostępne V-RAIDdo kontroli i zarządzania utworzonymi w systemie Windows macierzami.

Mam nadzieję, że ten opis się na coś przyda, że nie będziesz musiał wymieniać pc-ta
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Przemekbelch napisał/a:
Jest nowina- poszedł zasilacz i prawdopodobnie spalił płytę główną (komputer nie reaguje na przycisk power). Chyba, że coś innego poszło?
Pewnie zasilacz, nie musiał spalić płyty, ale tego się nie dowiesz bez pomierzenia zasilacza albo podłaczenia pod nowy tej płyty.
Przemekbelch napisał/a:
Więc trzeba kupić nową płytę, ale bez przechodzenia na ATA bo to pociągnie za sobą kupno nowego procka etc. (na sempronie to się opiera). A to nie mój komputer tylko dziewczyny, więc dodatkowe koszty nie wchodzą w grę.
Nie kupuj w ciemno płyty, sprawdź najsampierw zasiacz. Da się mając tylko multimetr i spinacz biurowy. :mrgreen: Pomożemy w razie porblemów.
Przemekbelch napisał/a:
A może istnieje plyta głowna obsługująca ten socket i w dodatku z wejściami SATA? Problem rozwiązałby się sam...
Ale jaki Socket? Płytę używana na 100% znajdziesz bez problemu. A zamiast tej karty kupił bym przejściówkę SATA-ATA montowaną w gnieździe ATA. Pełno tego na allegro za kilkanaście złotych. No ale to jakby inna historia. ;-)
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
jack, dzięki za instrukcję!! Niestety kilka kroków nadal nie rozumiem, widać ciemny jestem strasznie w tych sprawach...

Gwiazdor napisał/a:
Pewnie zasilacz, nie musiał spalić płyty, ale tego się nie dowiesz bez pomierzenia zasilacza albo podłaczenia pod nowy tej płyty.

Podłączyłem inny zasilacz- tak jak pisałem, komputer w ogóle nie reaguje na przycisk Power. Dodatkowo podłączyłem ten podejrzany zasilacz pod inny komputer- nie działa. Toteż spalił się i pociągnął za sobą coś jeszcze, tylko jak teraz zlokalizować co ?

Co do płyty głównej- to Socket: A.

Gwiazdor napisał/a:
A zamiast tej karty kupił bym przejściówkę SATA-ATA montowaną w gnieździe ATA. Pełno tego na allegro za kilkanaście złotych. No ale to jakby inna historia. ;-)

Nosz cholera, a specjalnie pytałem w komputerowym co lepiej, to było tylko "kupuj Pan kontroler SATA, cena podobna, a można do 3 urządzeń podłączyć więc nie opłaca się przejściówki".
Gość uczciwy, bo sam powiedział, bym brał na Allegro, bo u niego w sklepie zabule pod 60zł za to...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Na Socket A to masz małe szanse znaleźć z SATA. :-|
Jeśli i płyta poszła to czekają niestety większe wydatki. Pozostaje poszperać na giełdzie, mamy tu kilka osób co wyprzedaje "starocie komputerowe". ;-)

Z podanych linków wynika, że to akurat ten kontroler taki trefny. Gdybyś kupił coś na Silicon Image to pewnie nie było by takich pytań. :roll:
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Zawsze mogę go zwrócić bo niezgodny z umową (nie botuje mimo opisu aukcji)
Tylko myślałem, że ktoś z szanownych forumowiczów zna się na rzeczy i potrafiły połączyć tak te biosy jak napisane na elektrodzie. Ja na pewno nie umiem :-(
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Przemekbelch, ale byc moze nie trzeba zadnych biosow laczyc.

Prosciej niz jack napisal juz sie nie da wytlumaczyc, przeczytaj tez jeszcze raz moj post, szczegolnie ten fragment:
gorky napisał/a:
Musisz wiec przekopiowac sterowniki z CD na dyskietke (beda w katalogu DRVDISK) a nastepnie juz podczas instalacji systemu nacisnac w odpowiednim momencie F6 i nakarmic komputer ta dyskietka.

Dopiero jezeli system nie wstanie po instalacji to trzeba bedzie kombinowac z BIOSem.

Plyty z SATA na Socket-A byly - trzeba szukac wyzszych modeli, np:
http://allegro.pl/item567...0_socket_a.html
http://allegro.pl/item571...wna_poznan.html
http://allegro.pl/item576..._gwarancja.html
http://allegro.pl/item574...x_e_deluxe.html
http://allegro.pl/item577...ntacja_wwa.html
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
gorky, ale w tym momencie i tak nie sprawdzę, bo zasilacz się spalił i płytę główną chyba też...
Jak można w prosty sposób sprawdzić co jeszcze padło prócz zasilacza??

http://allegro.pl/item576...lka_poleca.html bądź http://allegro.pl/item576...lta_series.html (musi być tania) będzie OK? Czy szukać jednak czegoś droższego bo to padło?

Pamięć RAM to 2x1 GB 400mhz podajrze, ew. 333. Sprawdzę dziś dokładnie wszystko.
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Przemekbelch napisał/a:

Jak można w prosty sposób sprawdzić co jeszcze padło prócz zasilacza??

Generalnie trzeba podlaczac selektywnie ;)

Podlaczasz do zasilacza plyte z procesorem, bez pamieci nawet.
Na slu chu jesz 'pikniec' - jak pogooglujesz to znajdziesz kody piskow dla danej plyty (w zasadzie danego BIOSu). Jezeli piszczy kodem typu 'brak pamieci' to OK, jezeli nie to mozna podejrzewac uszkodzenie procesora.

Potem podlaczasz pamieci, karte graficzna, dyski itd - wszystko po kolei, za kazdym razem uprzednio wylaczajac zasilanie. padniety element albo sie nie podniesie sam, albo zablokuje start calosci.

Niestety troche zabawy z tym zwykle jest...
Cytat

http://allegro.pl/item576...lka_poleca.html bądź http://allegro.pl/item576...lta_series.html (musi być tania) będzie OK? Czy szukać jednak czegoś droższego bo to padło?

Moze byc - padlo przez zasilacz, nie przez plyte. Na zasilaczu oszczedzac nie warto.
Cytat

Pamięć RAM to 2x1 GB 400mhz podajrze, ew. 333. Sprawdzę dziś dokładnie wszystko.

Jezeli tylko beda pasowaly do slotu to nie powinno byc problemow - co najwyzej nie pojda z maksymalna predkoscia.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
gorky, ponownie dzięki!! :-B . Jak kupię zasilacz to wezmę się za sprawdzanie po kolei tak jak napisałeś. Dodatkowo upewnię się co to za procesor i pamięci (wczoraj nie dałem rady).
Napiszę tutaj to wszystko, wówczas może uda się dobrać odpowiednią płytę.

Powiedz mi jeszcze- skoro komputer nawet nie reaguje na wciskanie guzika to czy na 100% walnięta jest płyta główna, czy też np. może to być procek?
Tylko czy komputer nie powinien się zacząć uruchamiać, albo choćby pikać?
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Przemekbelch napisał/a:

Powiedz mi jeszcze- skoro komputer nawet nie reaguje na wciskanie guzika to czy na 100% walnięta jest płyta główna, czy też np. może to być procek?
Tylko czy komputer nie powinien się zacząć uruchamiać, albo choćby pikać?

W tego typu przypadkach nic nie da sie powiedziec na 100% bez dokladnego badania :(

Ale metoda postepowania jest ciagle taka sama - trzeba odlaczyc wszystko. WSZYSTKO - to znaczy nie tylko dyski, pamieci i karty rozszerzen, ale takze porty USB i inne kable. Najlepiej polozyc plyte z procesorem (i zalozonym radiatorem!) na stole, podpiac zasilacz i spinaczem albo srubokretem zewrzec styki do ktorych normalnie podpiety jest przycisk zasilania (wcisniecie przycisku powoduje to samo - chwilowe zwarcie dwoch pinow). Warto ewentualnie podpiac glosniczek zeby nasluchiwac pikniec. Cala reszta kabli - RESET, lampki od HDD itp. moge byc smialo odlaczone - komputer nie potrzebuje ich do dzialania.

Jezeli wiatraki nie ruszaja a zasilacz jest na 101% sprawny to bedzie raczej plyta.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach