andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Test Pentax DA* 300mm f/4
W najnowszym marcowym numerze Digital Foto Video jest test obiektywu Pentax DA* 300mm f/4 ED [IF] SDM. Ogólnie napisali, że obiektyw...
Cytat
niczym w tym teście nie zaskoczył - i dobrze, bo oczekiwania były bardzo duże. To drogi, profesjonalny, solidnie zbudowany obiektyw, oferujący świetną jakość zdjęć
:-)

Rzeczywiście, bo np. prawie brak abberacji, zero winietowania (na APS-C) i minimalna dystorsja. :mrgreen:

A poza tym, to DFV zaliczyło dwie poważne wpadki:
1. na wykresie abberacji chromatycznej w legendzie jest... 50mm f/11 :lol:
2. pod wykresem rozdzielczości napisali, że:
Cytat
Rozdzielczość w centrum kadru okazała się zaskakująco wysoka, ale... tylko w zakresie 18-100mm. Potem następował wyraźny spadek, a powyżej 200mm wyniki są po prostu kiepskie
:shock:

No i teraz mam wątpliwości czyj wykres rozdzielczości tam zamieścili? :-/
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
No jakiegoś szkła o ogniskowych 18-200 coś tam, bo musi być ponad 200 ;)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przeglądałem w saloniku prasowym DFV i miła pani sprzedawczyni aż podejrzliwie zerkała na mnie, nie wiedząc czemu się uśmiecham do siebie przeglądając to pisemko. Oczywiście trafiłem na strony z tym wyjątkowo profesjonalnym "testem" ;-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Re: Test Pentax DA* 300mm f/4
andrusz napisał/a:
dwie poważne wpadki
Przesadzasz. Zaraz tam poważne. Małe drobiazgi, właściwie literówki, można powiedzieć. :->
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Re: Test Pentax DA* 300mm f/4
Pentagram napisał/a:
andrusz napisał/a:
dwie poważne wpadki
Przesadzasz. Zaraz tam poważne. Małe drobiazgi, właściwie literówki, można powiedzieć. :->

No, w tym drugim przypadku ta literówka, to jakieś 150 literek ;-)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Pentax nie jest dla nich ważny, więc zlepili fragmenty starych testów i po krzyku... ;-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Testy, testy, testy. Ostatnio z nudów, patrzyłem na test EF85/1.8 na 50d i 5d (photozone.de). Wszysko było pięknie, ładnie, różne rozdzielczości itp itd. Doszedłem do bokehu i zerkam (dwa okna jednocześnie, żeby porównać), a tu GO dokładnie ta sama. Myślę sobie coś nie tak, przyglądam się szczegółom, a te dokładnie takie same. Te same refleksy świateł, nawet postrzępienia fioletowych obwódek CA takie same. Chyba nie chciało się komuś i przekopiował sobie. :evilsmile:
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
dsk napisał/a:
zlepili fragmenty starych testów i po krzyku...
Może nawet obiektywu nie mieli :-P
 

Boha  Dołączył: 09 Paź 2007
Słyszałem że jest coś takiego jak generator tekstów Disco Polo więc być może jest też generator testów obiektywów. :mrgreen:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Pentagram, ale akurat w tym teście na 50d wyraźnie napisali:
Note: the results of the full format tests have been reused here. :-)
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Pentagram napisał/a:
...patrzyłem na test EF85/1.8 na 50d i 5d (photozone.de). [...] Myślę sobie coś nie tak, przyglądam się szczegółom, a te dokładnie takie same.

No i gdzie ta przysłowiowa niemiecka solidność? ;-) Ech... jest jeszcze jakiś portal, któremu można wierzyć? Trzeba chyba przestać czytać te "recenzje" typu kopiuj-wklej i samemu zacząć testować szkła :-?

A propos. Najnowsze DFV poświęcone jest... testowaniu :lol: Opisują jak amatorsko można zrobić testy aparatu. Podzielone są na: AF back-/front focus (używając papieru milimetrowanego :shock: ), rozpiętość tonalna, odwzorowanie, rozdzielczość. Dołączona jest nawet kartonowa tablica testowa (z logiem Nikon niestety).
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
andrusz napisał/a:
Digital Foto Video
dzisiaj to czasopismo przykulo moja uwage wlasnie tym testem a dokladnie zdjeciem da* 300/4 na okladce.
Ale nie dotrwalem do stron z testem, gdzies po drodze zahaczylem o opis Samsunga GX-20.

I o dziwo dowiedzialem sie ze to jest blizniaczy model Pentaxa K20.
Dziwne.

I ten blad sie powtorzyl w tekscie.

Gdybym chcial napisac o Fuji S5 Pro, ze aparat to ta sama puszka co Nikon, to bym napisal ze chodzi o model Nikona 200 czy D200 ? :roll:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Re: Test Pentax DA* 300mm f/4
andrusz napisał/a:
No i teraz mam wątpliwości czyj wykres rozdzielczości tam zamieścili? :-/


Pewnie DA 18-250 i trochę im się dwa testy pomieszały... Poważnie tak sądzę.

Przyznaję się ze wstydem, że kupiłem to pisemko 5 razy (VI-X 2008) a potem przestałem. Poziom tego czegoś do czytania jest żenująco niski. Nie ma sensu kupować gazety dla paru testów, które i tak prędzej czy później za darmo będzie można przeczytać na necie (i to porządnie zrobione, a nie taka fuszera jak w DFV...).

Już lepiej w Plejboja zainwestować...
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Re: Test Pentax DA* 300mm f/4
Benek napisał/a:
Pewnie DA 18-250 i trochę im się dwa testy pomieszały...

Masz rację.
Benek napisał/a:
Przyznaję się ze wstydem, że kupiłem to pisemko 5 razy (VI-X 2008) a potem przestałem. Poziom tego czegoś do czytania jest żenująco niski.

Eee... bez przesady, czego tu się wstydzić? To nie Zoom ;-) Spośród polskich czasopism fotograficznych DFV jest chyba najlepsze i wydaje mi się, że testy mają w miarę obiektywne.

A przy okazji doczytałem, że redakcja DFV negocjuje z producentem Imatest atrakcyjną cenę tego programu :-)
 
mas7odon  Dołączył: 01 Lut 2009
Zgadzam się z przedmówcą, DFV to chyba obok Lustrzanki najlepszy magazyn dla miłośników Foto. Zgoda, nie można testów brać jako wyroczni - to jak ze wszystkim, skonfrontować z innymi mediami i wyrobić sobie zdanie. Ale obok testów znajdują się tam tez praktyczne porady które nie są takie oczywiste dla początkujących.

Wczoraj założyłem temat o magazynach foto dostępnych na polskim rynku. Jeśli macie jakieś przemyślenia to bardzo proszę o wypowiedzenie się w tym wątku, można by zrobić małą bazę co ułatwiłoby znacznie poszukiwania początkującym :)

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=20545
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Odkopię wątek, podając LINK do testu obiektywu przeprowadzonego przez Photozone.de.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Mi raz zastrajkował jakieś półtorej roku temu, rano na wschodzie słońca. Temperatura była około 5 stopni i spora mgła więc wilgotność 100%. Po powrocie na nocleg przeszło mu i od tamtego czasu problem się nie pojawił.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
espresso napisał/a:
Ktoś słyszał o padniętym SDM w DA*300? Własnie dziś mi zastrajkował. Co prawda było minus 3-4 stopnie, ale użytkowałem już w gorszych warunkach. W domu, po wyrównaniu temperatury dalej to samo... Chyba trzeba się zastanowić na przyszłością. W kolejnym trzecim obiektywie pada SDM.


No tak, SDM to jednak szit... "po taniości" i dobrze naprawiają to w Łodzi, ja właśnie cieszę się na nowo da*50-135, w którym wyczyszczono dokładnie cały napęd rozebrawszy go wcześniej na czynniki pierwsze.

BTW gdzieś to czytałem o zwalonym napędzie w da*300, może na pentaxforums?... aż sam się cholerka boje, kiedy na moje szkło przyjdzie czas :-P
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
espresso napisał/a:
Wymieniałem już w 16-50, 50-135, teraz 300 (ogólnie o problemie z SDM w 300 oraz 200 mało słychać, udział tych obiektywów w stosunku do wymienionych zoomów jest mniejszy oraz używane są bardziej sporadycznie). Cóż z tego ze puszki robią cudne ale obiektywy kiepskie (z wyjątkami). Do tego producenci niezależni olewają ten bagnet. Cóż długiego podpinać?


Fakt, jest problem :-( Co prawda dopiero w jednym szkle (długiej gwiazdce) robiłem coś z SDMem, ale czlowiek "nie zna dnia ani godziny" :-/ Pocieszam się tylko tym, że te nowe napędy produkowane od roku są lepsze jakościowo i że jak faktycznie przyjdzie pora na wymianę to już na dobry jakościowo silnik. Bo nawet nie ma na co wymienić tego całego sprzętu... Ani Kwanon, ani wyroby od Nippon Kogaku mnie nie kręcą (mówię o puszkach)...

Swoją drogą da*300 jest tak miodnym szkłem, że ciężko byłoby mi się z nim rozstać dla innego systemu.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
espresso napisał/a:
Paffcio napisał/a:
dobrze naprawiają to w Łodzi
silniki też wymieniają? Jakiś namiar poproszę.


Nie wiem, czy wymieniają silniki (ale pewnie nie), mi czyścili napęd i teraz długa gwiazdka hula jak zloto. Namiary dam, jak tylko je dostanę od kumpla, bo on wysyłał im w jednej paczce swój i mój sprzęt do naprawy...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach