Ice  Dołączył: 25 Sie 2007
Bariera optyczno-mechaniczna?
Czy ktoś mógłby wyjaśnić jakie ograniczenia optyczno-mechaniczne są powodem, że do tej pory nie pojawił się żaden obiektyw o zakresie ogniskowych np. 16-70 i stałym świetle 2.8?

 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pewnie przyczyna tkwi w cenie i zapewne sporych rozmiarach takiego obiektywu. Podejrzewam, że można by skonstruować taki obiektyw o zadowalającej jakości optycznej, ale ilu potencjalnych nabywców by znalazł, gdyby kosztował kilka razy więcej niż konstrukcje typu 18-50/2,8 i gdyby ważył ponad kilogram?
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Marek napisał/a:
Pewnie przyczyna tkwi w cenie i zapewne sporych rozmiarach takiego obiektywu. Podejrzewam, że można by skonstruować taki obiektyw o zadowalającej jakości optycznej, ale ilu potencjalnych nabywców by znalazł, gdyby kosztował np. kilka- kilkanaście razy więcej niż konstrukcje typu 18-50/2,8 i gdyby ważył ponad kilogram?


a kto powiedzial, ze bylyby jakies problemy ze skonstruowaniem takiego obiektywu. Moim zdaniem nie wieksze niz np. takiego Nikkora 14-24/2,8

I dlaczego on mialby kosztowac kilka-kilkanascie razy wiecej niz np. 16-50/2,8?

Po prostu na razie jest zbyt na konstrukcje z mniejszym zakresem ogniskowych. Po co sobie komplikowac zycie. Jak rynek sie nasyci to wypuszcza cos nowego, moze i o wiekszym zakresie ogniskowych.
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Samo zaprojektowanie szkła o takich parametrach to nie jest aż taki duży problem.
Problemem jest zrobienie tego tak, aby całość miałą akceptowaną jakość optyczną.

Im obiektyw ma większy zakres, tym większe są aberracje, szczególnie przy szerokich kątach.
Jeśłi rosną aberracje, to trzeba dołożyć soczewek, które też wprowadzają własne aberracje, ewentualnie trzeba wprowadzić soczewki asferyczne, które są droższe w produkcji. Dodatkowo zwiększenie jasności wymaga większych (droższych) soczewek,
które ze wzroste średnicy zwiększają aberracje, które trzeba korygować... i tak w kólko...

Można jako przykład rzucić Tessara. Banalna konstrukcja, tyle że ciemna.
Można by pomyśleć - zróbmy cały okład optyczny 2x czy 3x większy, to dostaniemy Tessara f1.4. AFAIK takie próby byly, niestety wzraz ze wzrostem średnicy soczewek obraz stał się nie do zaakceptowania (i powstał sonnar ;-)
 

ArturMaly  Dołączył: 26 Gru 2007
Tutaj masz szkło 18-85 T2.9, co prawda nie do lustrzanki ale do kamery i kosztuje prawie 10k $ i waży 4,5Kg...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach