jotem  Dołączył: 12 Sty 2008
bigma a orestegor - ta sama ogniskowa?
Wlasnie zrobilem sobie maly tescik na Sigmie 50-500 i starym srednioformatowym Orestegorze 500mm i drapie sie teraz po glowie, bo wyglada na to ze Sigma ma zawyzona ogniskowa, albo przejsciowka z kolnierzem o grubosci ok 1mm robi takie "makro" :-/ Ujecia z tego samego miejsca, jakosci technicznej prosze nie komentowac;) Przychodzi komus do glowy jakies inne wytlumaczenie tego faktu?
Orestegor

Sigma
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
jotem napisał/a:
Przychodzi komus do glowy jakies inne wytlumaczenie tego faktu?


Oczywiście, nie zawsze chodzi o ogniskową, ale o kąt widzenia obiektywu. Musiałbyś znać dokładnie kąt widzenia obiektywu wielkoformatowego, narysować to sobie, wyobrazić że wewnątrz masz klatkę APS-C i przy danej ogniskowej obliczyć kąt widzenia. W Sigmie zdaje się też musiałbyś policzyć kąt widzenia dla APS-C bo ten jest podawany dla filmu 35mm?

Tak czy inaczej sprawcą jest ten parametr, a przy tak wielkich ogniskowych to i pół stopnia może robić dużą różnicę. Dlaczego mogą mieć, i zapewne mają, różne kąty widzenia? Czy to możliwe? Weźmy na przykład drugi kraniec skali, obiektywy superszerokokątne. Bywa że obiektyw 16mm ma prawie 180 stopni, bywa że ma 120 stopni itd.. ogniskowa nie jest ostatecznym wyznacznikiem jeśli chodzi o kąt widzenia. Są oczywiście pewne standardy i te są raczej zachowywane we wszystkich środkowych ogniskowych, a różnice są co najwyżej "kosmetyczne".

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
To chyba normalne. Używając obiektywu do średniego, w małym obrazku wykorzystujesz tylko środkową część rzutowanego obrazu. Coś podobnego jak przelicznik dla matryc cyfrowych w odniesieniu do małego obrazka. Tak sądzę. Pzdr.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
powalos, Ty piszesz o czymś innym. Pamiętać trzeba, że ogniskowa obiektywu jest stała, niezależnie gdzie go podpinamy. Projektant obiektywu wie, że 500mm w wielkim formacie da taki i taki kąt widzenia na wielkim formacie. Gdyby ten sam producent zrobił 500mm żeby był podpinany do APSC, to na pewno kąt widzenia uzyskany i podawany przez producenta byłby znacznie mniejszy.

Jakoś tak się składa, że obiektyw 50mm na film 35mm ma kąt widzenia około 46 stopni. Taki jest kąt między końcami przekątnej klatki 35mm. Jak go podepniemy do APSC użyjemy wycinek, więc kąt widzenia będzie mniejszy, analogiczny do kąta widzenia obiektywu 75mm (w przybliżeniu zapewne). Jeśli podepniemy tamten obiektyw 50mm do średniego formatu, to nie pokryje on nam pełnej klatki 6x6, ale jak zrobimy zdjęcie i wywołamy to dostaniemy mniej więcej to, co zakładając szerokokątny obiektyw do średniego o ogniskowej 50mm, tylko że my dostaniemy tylko środkową część z wiadomych względów.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
No może nie tak to wytłumaczyłem, ale nie zmienia to faktu, że podpinając 500-tkę od sredniego formatu do małego obrazka wykorzystujemy tylko wycinek rzutowanego przez nią obrazu. Pzdr.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
powalos, nie zmienia, ale nie jest werdyktem ani w jedną stronę ani w drugą, dlaczego obraz miałby mieć inny wymiar niż na średnim formacie. Przyczyną jest specyfikacja obiektywu i tylko, a nie fakt czy kryje przekątną 20cm czy 2cm.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ok. :-B :-B :-B
 
jotem  Dołączył: 12 Sty 2008
Owszem kat widzenia tego samego obiektywu na srednim , malym obrazku czy APS-C bedzie inny, ale zazwyczaj obiektywy o tej samej ogniskowej maja ten sam lub bardzo podobny kat widzenia, a skala odwzorowania zmienia sie tylko od rozmiaru "klatki", przyanjmniej do tej pory nie spotkalem przypadku zeby bylo inaczej :-/ Inna rzecz, ze obiektyw nowy, kilkunastorkotnie drozszy i w dodatku ciemniejszy w stosunku do takiego dziadka poza AFem nie ma za wiele plusow. Zastanawiam sie dlaczego firmy produkujace szkla nie maja w swojej ofercie takich przeciez prostych optycznie konstrukcji w "ludzkiej" cenie. Dla amatora stale 500 f5.6 zupelnie by wystarczylo, a to przeciez ledwo kawalek rury i pare soczewek i powinno byc duzo tansze od skomplikowanego optycznie i meczanicznie megazooma. Pomarzyc sobie mozna ze kiedys jakas Sigma czy Tamron w koncu wpadnie na ten genialny pomysl :-D
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Dla mnie, po pierwsze, ta Sigma prawdopodobnie nie ma 500mm na końcu, tylko może jakieś 490mm, a po drugie ogniskowa jest podawana dla nieskonczoności.
Ty na tych fotkach ostrzysz bliżej, co powoduje dodatkowe skrócenie ogniskowej szkła.
 
bladawiec  Dołączył: 01 Kwi 2008
powalos napisał/a:
To chyba normalne. Używając obiektywu do średniego, w małym obrazku wykorzystujesz tylko środkową część rzutowanego obrazu. Coś podobnego jak przelicznik dla matryc cyfrowych w odniesieniu do małego obrazka. Tak sądzę. Pzdr.

Rozpatrujesz sprawę nie z tej strony co trzeba. Porównane zostały dwa obiektywy na TEJ SAMEJ MATRYCY, a nie jeden obiektyw dla dwóch rozmiarów matryc.
Przecież rzeczywista ogniskowa obiektywu nie zależy od formatu klatki. Rzeczywiste 500mm to 500mm. Dla APS-C będzie to wypadkowe 750mm, dla dużej klatki sporo mniej niż 500mm. Ale rzeczywista ogniskowa pozostaje TA SAMA. Wykorzystując obiektyw przeznaczony na małą klatkę z matrycą większą dojdzie najwyżej winietowanie, zaś wykorzystując obiektyw z klatką mniejszą winietowanie powinno być mniejsze niż przy założonego dla obiektywu rozmiaru klatki, bo - tak jak słusznie piszesz - bedzie wykorzystywany tylko wycinek kadru. Ale te efekty nie mają nic wspólnego z ogniskową, tylko konstrukcją obiektywu i w żaden sposób nie wpływają na rozmiar obrazu na matrycy! Każdy obiektyw o tej samej ogniskowej powinien dawać na TEJ SAMEJ matrycy obraz o TAKICH SAMYCH rozmiarach, najwyżej obarczony większym lub mniejszym winietowaniem.
Moim zdaniem efekt zaprezentowany przez autora wątku jest rzeczywiście dziwny. Może warto - rozwijając myśl przedstawioną przez piotr_w - zrobić jeszcze raz takie porównanie fotografując obiekt odległy ("prawie" w nieskończoności). Sam ciekawy jestem efektów.
Pozdrawiam
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
bladawiec napisał/a:
Każdy obiektyw o tej samej ogniskowej powinien dawać na TEJ SAMEJ matrycy obraz o TAKICH SAMYCH rozmiarach, najwyżej obarczony większym lub mniejszym winietowaniem.


Czytałeś co odpisałem w moim pierwszym poście? Bardzo się mylisz TYMI kategorycznymi wypowiedziami :-)

[ Dodano: 2009-03-15, 13:25 ]
Przykład, dwa zumy:

Sigma 18-50 mm f/3.5-5.6 DC HSM
18mm - 76,5 stopnia
50mm - 31,7 stopnia
( http://optyczne.pl/800-Si..._obiektywu.html )

Sigma 18-50 mm f/2.8-4.5 DC OS HSM
18mm - 69,3 stopnia
50mm - 27,9 stopnia
( http://optyczne.pl/848-Si..._obiektywu.html )

Ogniskową w przybliżeniu traktujemy tak, jak kąt krycia, nie zawsze słusznie, czego przykłąd dałeś w swojej opinii

 
jotem  Dołączył: 12 Sty 2008
 
piotr_w napisał/a:
Dla mnie, po pierwsze, ta Sigma prawdopodobnie nie ma 500mm na końcu, tylko może jakieś 490mm, a po drugie ogniskowa jest podawana dla nieskonczoności.
Ty na tych fotkach ostrzysz bliżej, co powoduje dodatkowe skrócenie ogniskowej szkła.


chyba masz racje, zrobilem probe na "daleko" (orestegor nie ostrzy mi na nieskonczonosc) i juz takich roznic nie widze. Tak czy inaczej nie lubie Sigmy :evil: Generalnie jestem Bigma rozczarowany, ale sprzedac jej raczej nie sprzedam bo sporo strace a i tak nic w zamian nie kupie w tym przedziale ogniskowych.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
jotem, sprzedawaj póki drogo, jakiś "maniak" zawsze się znajdzie ;-)
 
jotem  Dołączył: 12 Sty 2008
taaa, a jak bedzie jeszcze drozej?? ;-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
jotem, to wtedy nikt nic nie bedzie kupowal
 
jotem  Dołączył: 12 Sty 2008
poza tym ktos juz tu kiedys probowal sprzedac Bigme i nie chciala za bardzo zejsc, chocbym dostal za nia nawet 3 tys to jestem tysiak w plecy a coz kupie za 3000zl? ponizej 5tys nic nie kupie, w takich szklach pod Pentaxa nie ma w czym wybierac, praktycznie nie ma rynku wtornego :-( a systemu nie chce zmieniac, zakochalem sie :oops:
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
jotem, pamietaj tylko ze system jest dla Ciebie a nie Ty dla niego. Skoro ewidentnie szukasz tego typu szkiel, to w Pentaxie faktycznie mało.. no nic, życzę sukcesów!
 
bladawiec  Dołączył: 01 Kwi 2008
dagio napisał/a:
Czytałeś co odpisałem w moim pierwszym poście? Bardzo się mylisz TYMI kategorycznymi wypowiedziami :-)


Rzeczywiście istnieje różnica kątów krycia taka, o której pisałeś w pierwszym poście. Ale słusznie odniosłeś się do krótkich ogniskowych, bo tam wynika ona ze sposobu odwzorowania obiektywu (rektilinearny, fisheye). W przypadku obiektywów długoogniskowych, sposób odwzorowania takiego znaczenia na kąt nie ma, a do tego w tego typu obiektywach nie stosuje się jakichś egzotycznych odwzorowań (przynajmniej nie wydaje mi się, aby takie były we wspomnianych obiektywach) i stąd 500mm odpowiada (przy zogniskowaniu na nieskończoność) z pewną tolerancją 5 stopniom dla klatki małoobrazkowej. Chyba, że znamionowa ogniskowa obiektywu nie jest podana dla nieskończoności.
Widać to na wykresach: http://www.fotografuj.pl/...tu/id/69/page/4

To co jest przedstawione na obu zdjęciach w pierwszym poście trudno nazwać "tolerancją", bo różnica kąta sięga 30%, co dla ogniskowej rzędu 500mm odpowiada różnicy 150-200mm, różnica duża - co sam zresztą w swoim poście przewidziałeś. W przypadku wycinka klatki (tak jak w tym przykładzie) mogłoby to wynikać z jakiejś nieliniowości w obrazowaniu obiektywu (na zasadzie fisheye). Ale w teleobiektywie?


A skąd różnice w kątach między przedstawionymi przez Ciebie obiektywami? Przeanalizuj dokładnie ich podane specyfikacje. W obu kąty podane są dla innych klatek - w tym ciemniejszym jedynie dla klatki Nikona bo w specyfikacji widnieje tylko Nikon (klatka jest większa - stąd i kąty są większe); drugi przypadek odnosi się do klatki Sigmy. Można to sobie prosto sprawdzić kalkulatorem. A dlaczego akurat do klatki Sigmy, a nie innych, skoro też występują w specyfikacji? O to trzeba spytać optycznych. Na ich stronach jest więcej takich niekonsekwencji. Na zakończenie porównaj to jeszcze z kątami widzenia dla podobnych ogniskowych w przypadku obiektywów Zuiko, z zasady przeznaczonych dla jednego rozmiaru klatki.
Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach