MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
  [K20D] Kableki synchro i K20D - problem
Witam,
mam następujący problem.
Jedna z moich lampek doświetlających tło (mała, bez ustawień, 68W, błyskowa) sterowana jest z fotoceli (działa) lub z kabelka synchro. Gdy właśnie przewodowo próbuję wyzwolić lampkę to nie działa.
Sam kabelek (wtyk Synchro - Mały Jack w lampie) działa OK :
- testowałem zwarcie masy i pinu wewnątrz przewodu - jest błysk;
- testowałem na EOS-ie 5D - jest błysk.

Pojechałem do zaprzyjaźnionego EURO i tam na zapleczu dostałem w łapki K20D i Nikona D200. Na nowym z folii wyciągniętym K20D lampka nie błyska, na Nikonie błyska!

Co dziwne, duże lampy studyjne (opisywałem je w tym dziale) wyzwalane z kabla (wtyk Synchro - Duży Jack do lampy) działają ok.

Czy spotkał się ktoś z tym problemem ? Dlaczego na moim i całkowicie nowym k20D taki kabelek nie działa?
Sprawdzałem, czy wewnątrz rozstaw osłonki i pinu jest podobny do drugiego kabla (duży Jack-synchro) i wygląda praktycznie tak samo.
Wspominałem kiedyś, że nie mogłem u kolegi w jego studio wyzwolić jego lamp (też ma mały jack - synchro).
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Jeśli to nie tylko Twoje k20 tak ma, to raczej napisz do serwisu niż na forum ;-) Może z czegoś tam to wynika..
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
matth, napiszę do nich swoją drogą. Moje pytanie jest takie, czy ktoś miał do czynienia z kabelkiem synchro-mały Jack i miał problem. Ja sprawdzałem to na dwóch K20D i lampa nie jest wyzwalana. Kabelek Duży Jack - synchro działa ok (moje lampy studyjne). Pytam, bo nie wierzę, że nikt nie korzysta z lamp, które mają taki kabelek.
matth napisał/a:
Może z czegoś tam to wynika..

No może na pewno z czegoś....
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
MacRayers napisał/a:
Sprawdzałem, czy wewnątrz rozstaw osłonki i pinu jest podobny do drugiego kabla (duży Jack-synchro) i wygląda praktycznie tak samo.
Praktycznie to troche za mało. Wg. mnie, to coś jest z brakiem kontaktu. Akurat D200 może mieć troszkę ciaśniejsze gniazdko i działa. Kolega ma K-M wyzwala przez kabelek bez problemu takie żarówki. Moja K20 także.

[ Dodano: 2009-03-18, 22:18 ]
Ale za to poprzez kostkę miał problem, bo gniazdo było za luźne. Musiał kombinować.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
argawen, dziękuję za odpowiedź. Zrobiłem też taki test, że środkowy pin lekko wygiąłem (by dotykał na 100% wejścia - nie bocznej ścianki a złącza środkowego). Samo główne złącze zewnętrzne wchodzi z właściwym oporem (na pewno styka). Hm.. może jeszcze bardziej zegnę pin wewnątrz. Skoro po dotknięciu pinu i masy lampka błyszczy to nie może to nie działać....
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
MacRayers, powiem ci ze kabelki to jakas zmora jest. Nie wiem jak w nikonie i nawet nie mam zamiaru sprawdzac, ale w korpusach LX/istD/K10D/K20D z przejsciowkami i bez przejsciowek zawsze byl jakis problem
Rozwiazaniem jest kupno bezprzewodowego wyzwalacza i przestanie azwracania sobie glowy tym problemem
 

tanthalos  Dołączył: 04 Gru 2008
jest na to banalne rozwiązanie!!
Mialem podobny problem z kabelkiem dołączonym do żarówki. Z k20d nie błyskała, ale z practica juz tak. Okazuje się, że ponieważ kabel składa się z 2 przewodów, zmieniona jest polaryzacja między końcówkami. Mówiąc prościej- na jednym końcu tam gdzie powinien być + jest - i na odwrót. Lekarstwo jest jedno- rozciąć kabel i połączyć kabelki na odwrót niż jest. Na necie wyczytałem, że pentaxy są uczulone na zmianę polaryzacji, dlatego Nikon błyskał.
Będzie napewno działać:)
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Fafniak napisał/a:
Rozwiazaniem jest kupno bezprzewodowego wyzwalacza i przestanie azwracania sobie glowy tym problemem

Niedługo będę miał profoto i pewnie problem zniknie. Póki co jednak, chciałem małą lampkę z parasoleczką wziąć do domu na wieczorne fotografie....
2 dni temu testowałem właśnie wyzwalacze profoto (wyzwalane były 2 lampki Canonowskie serii 500). Działało to całkiem dobrze.

tanthalos napisał/a:
jest na to banalne rozwiązanie!!
tanthalos napisał/a:
Lekarstwo jest jedno- rozciąć kabel i połączyć kabelki na odwrót niż jest. Na necie wyczytałem, że pentaxy są uczulone na zmianę polaryzacji, dlatego Nikon błyskał.

Tak coś sądziłem, że może chodzić o kabelki. Wczoraj już i tak rozmontowałem cały przewód ;) Dzisiaj zostanie mi złożenie tego do kupy.
Dziękuję za odpowiedź.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
MacRayers napisał/a:
Niedługo będę miał profoto i pewnie problem zniknie.

Gdzie kupujesz? Mam nadzieję, że podzielisz się wrażeniami z użytkowania? :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach