pimak  Dołączył: 28 Mar 2009
[obiektyw] Soligor 100mm 1:3.5 - problem z pomiarem światła?
Szkło jest niczego sobie w sumie, jeżeli chodzi o samą jakość obrazu, ale mam z nim pewien problem, a może ktoś mi pomoże bo już nie mam pojęcia co to może być.

(pomijając jego faktycznie fatalną mechanikę) mam problem z pomiaram światła (?).
Używam go z k10 (firmware v. 1.10) i jest tak, że:
przy ostrości na nieskończoność wszystko cacy przy wszystkich przesłonach.
przy ostrości na najbliżej i przesłonie 3.5 - cacy.
przy ostrości na najbliżej i przesłonie większej niż 3.5 zaczyna prześwietlać.

No a przecież jak już makro no to z większą przełoną :(
normalnie na podglądzie głębi ostrości chodzi dobrze, przymyka te przesłonę, na tym takim cynglu w obiektywie też nie ma żadnych oporów, a jednak coś nie bangla.
dodam jeszcze że prześwietla nie tak bardzo, jak by prześwietlał, jeżeli by nie ruszał przesłoną i tylko wydłużał czas (na f22 z "odpowiednim" według body czasem - coś tam jednak widać, ale nawet kompensacją ekspozycji -2 nie można naprawić).

Czy ktoś może miał ten sam problem z tym albo innym szkłem? i najlepiej rozwiązał go jakoś :)

edit:
w sumie to od f6.3 zaczyna być źle i równie źle jest już do f22.
podczas gdy od f3.5 fo f5.6 jest coraz jaśniej, choć powiedzmy że do zaakceptoawnia.
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Jak mierzysz swiatlo, jezeli zielonym guzikiem to zapomnij. Musisz sie przyzwyczaic, ze przy tych obiektywach zielony guzik na bliski dystans daje Ci tylko orientacyjny pomiar czasu. Musisz dopasowywac na piechote tak jakbys mial kamere na film bez pomiaru swiatla. Porownaj odczyty czasu z zielonego guzika i swiatlomierzem, wyjda Ci roznice. Wrzuc zdjecie tego obiektywu, 100 z 3.5 to nie tak czesto spotykany obiektyw. Piszesz o jakim cynglu na obiektywie czyli jest to preselekcja przyslony. Czy mierzysz czas z "dociesnietym" cynglem czy bez? Jezeli klekot to nie wina obiektywu a poprzedniego wlasciciela. Soligor to marka a nie producent
 

pimak  Dołączył: 28 Mar 2009
Dzięki :)

Światło mierzę... no, automatycznie. w tyrybie preselekcji przysłony. chodzi mi o ekspozycję którą podpowiada mi automat aparatu.
Pomiar jest przy otwartej przysłonie (czyli niedocićniętym cynglu), a on ją domyka tuż przed zdjęciem. chyba że właśnie przełączę na manual i klinknę zielony guzik, to wówczas mierzy domykając tę przysłonę do tej pożądanej - ustawionej na pierścieniu przysłon (jeżeli ustawię na A i wybiorę w body to po naciśnięciu zielonego się zmienia i nic nie przymyka).

jeżeli to jest norma przy takich obiektywach makro i takich odległościach ostrzenia to spoko, to znaczy że tak jakby nie ma problemu :) ale jako że jest to mój pierwszy i jedyny obiektyw macro, to po prostu nie wiem co jest normą.

Co do klekotu, to nie jest konkternie klekot - i to nie jest wina właściciela, tylko to szkło jest słynne z dobrej opytki i beznadziejnej konstrukcji :p więc tu nie mam do niego żadnych pretensji.
(zdjęcia szkła podrzucę za moment jak ogarnę jak to zrobić :>)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pimak, czyli jest to klon plastikowej Cosiny Macro :?: MF czy AF :?:
 

pimak  Dołączył: 28 Mar 2009
opiszon napisał/a:
pimak, czyli jest to klon plastikowej Cosiny Macro :?: MF czy AF :?:


Tak, to jest ponoć to samo co Cosina taka (nie widziałem ale czytałem). jest MF.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
czyli ma styki, to teoretycznie powinno być ok z pomiarem

a przysłonę zmieniasz pierścieniem na obiektywie czy z body, bo ciężko mi wywnioskować z opisu :?:
 

pimak  Dołączył: 28 Mar 2009
Zmieniałem raczej w body z nastawem na A na pierścieniu i Av w body.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
hmm, ja w swojej cosinie nie zaobserwowałem problemów z naświetleniem, a pracowałem na całym zakresie przysłon

może styki zabrudzone :?: albo po prostu obiektyw ma coś nie tak :-\
 

pimak  Dołączył: 28 Mar 2009
No może jest coś z tym szkłem nie tak :(
Przeczyściłem styki i nie pomogło. dzięki Opiszonie.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
a jak ustawiasz przysłonę pierścieniem na obiektywie :?:

jest tak samo :?:
 

pimak  Dołączył: 28 Mar 2009
Śmieszna sprawa.

Na Av nie działa pierścień przysłon (jest jakby ciągle 3.5 niezależenie od tego co się nastawi i nie przymyka przy podglądzie głębii i w ogóle nie robi nic jak się kręci tym pierścieniem - cały czas 3.5 - choć wyświetla F--)

Na maualu działa jak się wciśnie zielony, to dostraja czyli rozpoznaje przysłonę i jej zmianę, ale prześwietla teraz nawet na 3.5 - tzn wiadomo że k10 zawsze troszkę prześwietla i trzeba dać mu -0.3EV zawsze (ok niech będzie - zazwyczaj) <- tak czytałem i to prawda. ale nie tak. teraz prześwietla bardzo.
chyba że wyjdzie mu czas mniejszy niż 1/5 sekundy, to niedoświetla, bo poniżej 1/5 s w manualu zielony guzik nie da... (też dziwne swoją drogą - ale to już nie dotyczy szkła bo przy innych jest tak samo).

ale wciąż tylko przy ostrtości na 'blisko' czyli wysuniętej tubie. przy ostrości na dystans naświetla dobrze (nie kwestia odległości obiektu, bo temu samemu obietowi - tej stronie w przeglądarce na monitorze lcd - daje 1/30 przy fokusie na nieskończoność i 1/6 przy bliskim fokusie przy f22 iso1600)

z drugiej strony przy f3.5 też różnica jest znaczna ale obydwa zdjęcia zą naświetlone powiedzmy poprawnie.

czy to jest jakaś norma? czy może dlatego że ten obiektyw tak 'chodzi' przód-tył przy ostrzeniu to jakoś zmienia się wpadająca przez niego ilość światła, a body nie bierze na to poprawki? ale chyba nie?

także już zupełnie zgłupiałem i nie wiem czy to ze szkłem jest coś nie tak, czy ze mną, czy o co kaman w ogóle.
Jeżeli nic się nie wyjaśni zdam się na ręczne ustawioanie tego wszystkeigo. ale może jest jakieś rozwiązanie :)

edit:
btw zdjęcia szkła:

 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
pimak, Trochę to wszystko mętne jest. Jeśli chcesz używać trybu AV, to musisz ustawić pierścień przysłon w pozycji A, inaczej będziesz mieć pełną dziurę do końca świata. Z kolei zielony przycisk działa zgodnie z przeznaczeniem tylko przy ustawieniach manualnych. Jeśli pomieszasz czynności z trybu AV z M, to nigdy nie dojdziesz do ładu z urządzeniem. A tak nawiasem mówiąc, to miałem do niedawna takiego samego Soligora i wszystko działało ;-)
 

pimak  Dołączył: 28 Mar 2009
nie no wiem. tylko sprawdzałem wszystkie możliwości :)
z tym że nie jest ok niestety przy użytkowaniu go normalnym. z pentaxem-a smc 50mm jakoś się dogaduję i ze wszystkimi takimi starymi obiektywami nie było problemu tylko z tym.

[ Dodano: 2009-03-30, 23:03 ]
chyba nie rozwiążę tego problemu i trybem manualnym się będę musiał salwować.
ale dzięki wszystkim za pomoc :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach