wiosna77  Dołączył: 04 Lut 2007
[obiektyw] wpływ malenkiej ryski na tylnej soczewce na jakoś
zakupiłem obiektyw nie jest to pentax -meyer orestor 2,8/135 z wielolistkową przysłona.BYł w renowacji.Wszystko chodzi ok.Przednie szkło -kryształ ale na tylnej w połowie promienia srednicy zauważyłem maleńką-płytka ryske.Dojrzałem to lupa.Nie wiem dlaczego ale kazde szklo zawsze oglądam lupa/czy to zbocz...Nie mierzyłem tej ryski ale na moje oko a z zawodu jestem mechanikiem obrobki skrawaniem -ma to ok 1mm-1,5mm.Czy to będzie mialo jakikolwiek wplyw na jakość zdjęć?Proszę podejść do tego bez śmiechu a piszę to dlatego,ze czytalem już jak to koledzy fotograf.szkła czyścili kawałkiem koszulki bawełnianej.Serdecznie pozdrawiam wszystkich.Henryk
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Re: wpływ malenkiej ryski na tylnej soczewce na jakość zdjęć
wiosna77 napisał/a:
Czy to będzie mialo jakikolwiek wplyw na jakość zdjęć?

"Jakikolwiek" - na pewno tak.
Ale "jaki" to już inna kwestia :-D

 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
wiosna77, podobny temat już był. Na zdjęciu nic nie zauważysz.
 

Emir  Dołączył: 17 Lis 2007
wiosna77, nie martw się tym. Drobne ryski nie powinny wplywać na jakość zdjęć, co innego z brudnymi plamami, itp.
Ja sam używam sprzętu w bardzo ekstremalnych warunkach i mam mnóstwo rys na optyce - z przodu i z tyłu. Zatem sprawdzone doświadczalnie :-) Nie widać tego nawet na dużych powiększeniach.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Re: wpływ malenkiej ryski na tylnej soczewce na jakość zdjęć
wiosna77 napisał/a:
na tylnej w połowie promienia srednicy zauważyłem maleńką-płytka ryske.Dojrzałem to lupa.Nie wiem dlaczego ale kazde szklo zawsze oglądam lupa/czy to zbocz...

Tak, oglądanie szkła pod lupą już po zakupie to zbocz... ;-)

wiosna77 napisał/a:
Nie mierzyłem tej ryski ale na moje oko a z zawodu jestem mechanikiem obrobki skrawaniem

No to wiemy, że to zbocz... "zawodowe" :mrgreen:


wiosna77 napisał/a:
-ma to ok 1mm-1,5mm.Czy to będzie mialo jakikolwiek wplyw na jakość zdjęć?

Wpłynie. Pogorszy się nieco kontrast.
Pogorszy się proporcjonalnie do stosunku powierzchni rysy do powierzchni całej soczewki.
Policz sobie sam ile to będzie procent, bo nie chcę ilości zer po przecinku pomylić... ;-)
Jeśli rysa jest głęboka, to możesz jej krawędzie zaczernić np czarnym flamastrem do płytek.

edit: jeśli ryska nie jest głęboka to pewnie ma mniej niż 0.3 mm grubości co przy długości 1,5 mm daje ok. 0,45 mm2 powierzchni ryski.
Przy średnicy soczewki 1.5 cm (przykład) pole powierzchni wynosi 3.1415 * 7.5^2= 176 mm2, czyli ryska to 0.22% powierzchni soczewki. :)
Gdyby jednak ta ryska była na przedniej soczewce, to w niesprzyjających warunkach (promienie słońca na tej rysce) mogłaby doprowadzić do poważnego spadku kontrastu na całym zdjęciu.

 
wiosna77  Dołączył: 04 Lut 2007
kzachert, kzachert, Szanowny Kolego-przepraszam,ze tak do Pana sie zwracam.Przeczytałem Pana opinię i poradę i pozostałych kolegow także.Co Pan śądzi o ich opiniach bo są rozbieżne w stosunku do Pana a ta mnie pociesza.Pozdr.Henryk.Dodam,ze ruska jest płytka,gołe oko nie dojży,dopiero szkielko powiek.ukazuje ją o dł ok.1do1,5 mm.Pozdr.Henryk
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
wiosna77 napisał/a:
Co Pan śądzi o ich opiniach

Najlepsze są opinie, które nam w danym momencie pasują :evilsmile:
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Jeżeli zdjęcie jest ok, to czym się tu przejmować? Sam mam sigmę z włoskiem na stałe przyklejonym na tylnej soczewce i imho wszystko gra..
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
wiosna77 napisał/a:
w połowie promienia srednicy

To poprawnie jest, czy błąd? Trochę się zmieszałem, bo mechanik chyba wie, co mówi/pisze... :roll:
wiosna77 napisał/a:
z zawodu jestem mechanikiem obrobki skrawaniem
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Stachu napisał/a:
wiosna77 napisał/a:
w połowie promienia srednicy

To poprawnie jest, czy błąd?

Z tego co pamiętam z matematyki to nie jest to poprawinie, gdyż średnica to odcinek, więc nie może mieć promienia.
Chciał napisać w połowie promienia soczewki, ale klawiatura się omskła... ;-)
 
256mb  Dołączył: 26 Maj 2008
Raven napisał/a:
Jeżeli zdjęcie jest ok, to czym się tu przejmować? Sam mam sigmę z włoskiem na stałe przyklejonym na tylnej soczewce i imho wszystko gra..


Na twoim miejscu zrobiłbym pożądną ryskę taki włosek może spaść w każdej chwili.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Od kilku miesięcy nie spada, a był już prz kupnie... :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach