Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 104
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc104.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 29.03.2009, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc104_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc104_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc104_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc104_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
-----------------
Wyniki:

Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc104.html

1. Briho
Edycja rawa w ACR.


2. Dancer


3. Danin


4. Davidxxx
Obróbka w Silkypix: ekspozycja +0,1 oraz contrast center w dół. Później w PS poziomy, odszumienie (NoiseNinja), dodanie troszkę czerwieni i żółci oraz zmniejszenie i wyostrzenie. W sumie bardzo niewiele było do roboty z tym RAWem:)


5. Dilbert
E tam, za dobre to zdjęcie :P Balans bieli, trochę korekcji cieni i kolorów.


6. Enzo
Standardowa obróbka w Gimpie czyli poziomy ustawione ręcznie i lekkie rozjaśnienie ciemniejszych obszarów. Zdjęcie moim zdaniem bardzo dobre (zazdroszczę modelki) i nie do końca wiedziałem co z nim zrobić. Dlatego wrzuciłem go do digiKama i przerobiłem na b&w.


7. Folab
Właścieie to nic z tym zdjęciem nie robiłem ,wyciagac cienie nie było sensu bo nic ciekawego tam nie ma,wywołałem w PPLu a w PSie lekko wzmocniłem światła.


8. JackDeJack
Obróbka w PPL: Głownie zabawa z ustawieniem WB, trochę krzywych, standardowo jak dla mnie lekko wyostrzone.


9. Pyciar
To mój pierwszy raw do konkursu i drugi w życiu, więc proszę o wyrozumiałość ;) Obróbka w UFraw z GIMP-a: zmieniłem WB z "aparatu" na "auto" (temp 4790 zieleń 1,159) - uzyskałem mniej czerwoną skórę, korekta + 1.1EV, troche uniesiona krzywa. Następnie w GIMP-ie filtr GREYStoration (odszumianie). Miałem problem z UM (odbarwienia oczu) więc zrezygnowałem...


10. Valdis62


11. Venice
Plik "wsadowy" ogólnie nie był taki zły. Ba, miał anwet swój klimat. Retusz ograniczył się do wyciagnięcia pewnych rzeczy z cieni, poprawieniu koloru skóry, delikatnym wyostrzeniu przy jednoczesnym lekkim odszumieniu. Temat szumu chciałbym jednak bardziej rozwinąć - nie wiem ile tutaj jest szumofobów jednak wg mnie o ile szum nie jest dominującym/przeszkadzającym aspektem danej fotografii to nie ma sensu nadmiernie z nim walczyć. Inna sprawa to paskudny szum kolorowy, który jest z zasady bardzo niekorzystny - tutaj przydają się różne techniki odszumiające. Jednocześnie zasady rawchallenge są jasne: pracujemy na CAŁYM pliku a więc wybalansowanie odszumiania i wydobywania detali jest tutaj rzeczą kompromisową.
 

Tham  Dołączył: 20 Kwi 2008
Moim skromnym zdaniem Valdis62
 
natus  Dołączył: 28 Mar 2008
imo Dawidxxx
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
A ja stawiam na Dancera. Oglądane na moim laptopie to zdjęcie ma dla mnie najprzyjemniejszą kolorystykę.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Najbardziej podobają mi się Dancer, Folab i Venice.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Davidxxx i Folab,
JackDeJack - z jakąś niebieską dominantą...
teraz widzę że przeszdziłem z odzumianiem i brak wyostrzenia też nie wpłynął dobrze... a ta czerwona skóra jednak naturalniej wygląda niż bladość z mojej foty... dużo pracy/nauki przede mną :mrgreen:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Ja tam nie mam faworyta :-|
pyciar napisał/a:
JackDeJack - z jakąś niebieską dominantą...
znaczy nieźle i za dużo ?
Generalnie widzę że co innego miniaturki, a co innego jak sie zaciągnie i porówna full size.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Jak dla mnie najlepsze Valdis62 i Venice.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
JackDeJack, otwarłem najlepsze miniaturki w kolejnych oknach, ustawiłem ten sam fragment i zmieniałem - po ooglądnieciu fot np folaba dilberta danina włączyłem Twoją - wtedy wyraźnie widać ten niebieski kolor... (moje też pojechało w niebieską stronę więc :-B i zabierajmy sie za następnego rawa...)
 
natus  Dołączył: 28 Mar 2008
hmm widzę że muszę coś zrobić ze swoimi monitorami - bo na dwóch komputerach różnie te same zdjęcia widze :-/

 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
to weź wydrukuj tą fotkę i porównaj :mrgreen: wyjdzie jeszcze inaczej :mrgreen:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
pyciar, faktycznie jakby moje najbardziej zimne, szczgólnie jak się porówna bezpośrednio z innymi - tak zawsze chyba robię bo mam awersję do czerwonych twarzy. Zawsze np.: w telewizorach zjeżdzam z kolorem na minimum by nie były przesycone i ciotki mnie op..ją że im grzebię w TV :mrgreen: .

Jarek Dabrowski, może by tak poprosić przy okazji autora fotki by się wypowiedział poza konkursem :idea: wtedy wiedzielibyśmy kto był najbliżej tego co autor miał na myśli / chciał osiągnąć.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
JackDeJack, mam to samo... to chyba obrzydzenie od tych wszystkich blogowych, naszoklasowych, fotkoplowych itp. zdjęć z ustawionym kontrastem/nasyceniem na max...
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Moim zdaniem aparat dobrze zarejestrował scene nie było tam żadnych błędów więc nic z tym zdjęciem nie trzeba było robic,wystarczy dobry program do wywołania PEFa a nie ma lepszego niż PPL, reszta to wyraźny kompromis ,owszem są wygodniejsze zwłaszcza przy obróbce kilkudziesięciu zdjęc na raz ,ale takiego efektu jak z PPLa nie osiągniemy z żadnego programu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach