Gandalf  Dołączył: 18 Wrz 2008
Jaki mikroskop?
Witam!
Mam zamiar kupić mikroskopu w cenie tak ok. 1200-1300 zł. Myślę nad modelami:
http://optek.pl/OPTEK+BINO_p46.html
http://optek.pl/BIOLUX+ANALYST_p47.html
http://optek.pl/GENETIK+BINO_p49.html
http://astrozakupy.pl/pro...products_id=425
Standardowe pytanie: który najlepszy (osobiście stawiam na Biolux Analyst i Analyth Bino) W tanim Optek Bino martwi mnie oświetlenie diodowe, nie jest za słabe? Zależy mi na szerokim polu widzenia( coś jak wizjer w aparacie :D czyli żeby był szeroki i komfortowy jak w Pentaksie ;-) a nie wąski i ciasy jak w Canonie ;-) ) jak i w miare dobrym powiększeniu (wiem że powyżej 1000 będzie słabo widać). Może sami polecacie jakieś inne modele (najlepiej z nakładką binokularną) Poza tym opłaca się kupować gotowe zestawy preparatów(np paczka 100 szt za 300zł myślę iż mógłbym jakieś małe zestawy ze szkoły pożyczyć ). A tak nawiasem polecacie sklep optek.pl i astrozakupy.pl?
Z góry wielkie dzięki za pomoc.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gandalf, a jeśli można spytać - co będziesz podglądać? (ja się nie znam - tak tylko pytam, bo zawsze mnie ciekawiło mikroskopowanie :> ... nawet miałem kiedyś pożyczony polski stary jakiś)
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Lubię to forum bo fajne rzeczy można poczytać :-)

Niestety, nie poradzę w temacie ale wątek pasożytniczo wykorzystam :evilsmile:
Jaki mikroskop możecie polecić do zabawy, dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym?
Tak, żeby coś było widać a był raczej w cenie kita a nie limiteda?
 
Gandalf  Dołączył: 18 Wrz 2008
To budowę i przekrój różnych tkanek, protisty(przy powiększeniu ponad 1000 można nawet te mniejsze) i co większe bakterie. Ale z bakteriami to już ciężko.

Tomekz
Osobiście mam styczność z tym modelem DO BioLight . Komfort oglądania jest niższy niż na tym modelu DO BioStage (przede wszystkim szersze pole widzenia) ale cena jest dużo lepsza i jest dobrym mikroskopem na początek. Wykonanie stoi na dobrym poziomie i szybko to się na pewno nie rozwali. Jedyne co mu brakuje to ruchomy stolik (specjalnie do tego modelu) (przestawianie paluchami na dużym powiększenie jest bardzo upierdliwe). Ew możesz próbować modele typu DO Micron lecz brakuje mu śruby mikrometrycznej i także stolika i lampy lub BioLux który ma lampę ale dalej nie ma stolika i śruby( także wygląda na jakiegoś no-name'a). Na pewno nie polecam tanich zestawów z allegro za 100 zł bo to zwykłe zabawki.

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gandalf napisał/a:
Ale z bakteriami to już ciężko.

A co? Nieśmiałe takie czy za szybko uciekają? :mrgreen:
 
Gandalf  Dołączył: 18 Wrz 2008
sołtys, Zawsze można "ubić" :-P A tak na serio to dosyć małe są (nawet bardzo :mrgreen: )
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
Gandalf, niestety nic nie pomoge, ale ciekaw jestem kim Ty z zawodu? Czy to tylko hobby? Bo ja jestem na finiszu biologii i z mikroskopami raczej dobrze się dogaduje a prace jakąś trza złapać... ;-)
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
sołtys, trzeba je mieć skąd zdobyć lub wyhodować i umić je zabarwić :P

[ Dodano: 2009-04-09, 02:04 ]
a swoją drogą to miałem najwięcej do czynienia z mikroskopami olympusa ( cx31, cx41) i w sumie można je polecić(szczególnie ten wyższy). Tylko bladego pojęcia nie mam ile to może kosztować
 
Gandalf  Dołączył: 18 Wrz 2008
makak, Hobby, jeszcze się uczę ;-) Do zawodu to bym mial budżet min 20x większy :mrgreen: .

Gringo, Cena cx41 to ok 30k, troszeczkę przekracza budżet ;-)
 

renko  Dołączył: 25 Maj 2008
Bakteryjne hobby? Polecam dwa semestry Mikrobiologii. Skutecznie potrafi z przyjaznego spojrzenia na mikroskopy wyleczyć. Tzn. mnie wyleczyło :evilsmile: Ale może powodem było połączenie jak dotąd z 4 semestrami Patomorfologii, dwoma Histologii i jednym Parazytologii. Odrzuca mnie sama myśl o patrzeniu w okular :P A pewnie jeszcze nieraz będę musiał... :-P
 
Gandalf  Dołączył: 18 Wrz 2008
renko, a tam :mrgreen: Nie strasz mnie :-P Ale i tak z pewnych powodów(stypendium, nie chcę zwracać kasy bo wpisałem mikroskop) będę musiał go kupić. A mikroskopowanie kręciło mnie od małego ;-)
 

renko  Dołączył: 25 Maj 2008
Hmmm...
To może kup jakąś taniochę, byleby można było podpiąć aparat i podciągnij jakąś nową puszkę pod element mikroskopu :-P
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Gandalf, Jeśli jesteś na tym forum to mniemam, że i fotografujesz troszeczkę. Jeśli tak, to zainteresuj się mikroskopami z trzecim tubusem do fotografii. Może to być np. Bresser Researcher Trino (chyba trzyma się w przedziale cenowym). Ma powiększenie tylko do 1000X, ale to powiększenie to tylko sprawa powiększenia okularu. Bresser oferuje wiele okularów i bez problemu można, w razie potrzeby, dokupić coś co da powiększenie 1500X albo nawet 2000X. Jest jednak pewien problem, powiększenia powyżej 1000X wymagać będą użycia olejku immersyjnego (Bresser daje to w zestawie). Jeśli chodzi o fotografię, to można nawet z mikroskopu monookularowego wyjąć okular i zastąpić go specjalną nasadką fotograficzną, ale w praktyce jest to potwornie uciążliwe i z tejże to prostej przyczyny zdecydowanie optuję za rozwiązaniem trójokularowym. Niestety nie ma mikroskopów dwuokularowych, z których jeden tubus przeznaczony jest do fotografii.
 
Gandalf  Dołączył: 18 Wrz 2008
teta, wątpię czy będę sporo na nim focił. Na ten moment to nawet aparatu nie mam. Także wiem, że na okulary typu 16x przekroczą rozdzielczość obiektywów(mikroskopowych) Ale martwi mnie moment opis ze strony astrozakupy.pl
Trzy okularowa głowica umożliwia jednoczesną obserwację oraz wykonywanie zdjęć, lub po umieszczeniu PC okularu podgląd obrazu oraz jego rejestrację po podłączeniu urządzenia do komputera. 

To by znaczyło że jak popularny mikroskop z głowicą trino dzieli światło 50/50. To osłabia komfort obserwacji normalnej. Oraz cena zakupu dwóch okularów poraża. Dlatego zastanawiam się nad Biolux Analyst lub Bresser Analyth Bino
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
spróbuj zadać pyatanie tu:
http://www.bio-forum.pl/
( http://www.bio-forum.pl/messages/33/7225.html - podobny wątek)
--renko, cośTy? Patomorfy nie lubisz? :-P
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
renko, 4 semestry patozmorfologii :> Ja po trzecim mam kumulancję :P

Gandalf, sorki nie wiedziałem, ze to takie drogie. A tak z ciekawosci- ile taki cx21 moze kosztowac nowy ( bo w sumie też niezły)
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Gandalf, Rozumiem Twoje wątpliwości. Mam trino, ale nie mam problemów z obserwacją. Co więcej, przy powiększeniach 40-400X często muszę redukować światło. Jeśli chodzi o krotność okularu, to chciałbym delikatnie zaznaczyć, że wysokie powiększenia w Analyth Bino osiągane są właśnie z okularem 16X, a zestaw obiektywów mikroskopowych jest taki sam jak w modelu Researcher.
 

renko  Dołączył: 25 Maj 2008
Gringo, PK, pato-srato :-P za miesiąc mam egzamin dwuletni. Patomorfa to ZUOOOO...
 
Gandalf  Dołączył: 18 Wrz 2008
teta, wielkie dzięki za pomoc :-B . Co do obiektywów i okularów zdaje sobie sprawę tyle, że za tą cenę wole mieć parę okularów niż głowicę trino z której i tak nie będę korzystał(nie mam lustra a i tak będę to oglądał samemu). A kamery do mikroskopów bardzo drogie za cenę kamery VGA mam kondensor do obserwacji typu ciemnego pola. No chyba że można to zamontować do normalnego aparatu bo widziałem tylko zdjęcia w ten sposób robione metodą partyzancką(często się robi spora winieta). Poza tym mam do ciebie pytanie: nie da się normalnie obserwować wkładając do jednego okularu kamerę? Powinno to chyba działać.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Gandalf, ideałem byłoby chyba upolowanie tego http://kmp.bdimitrov.de/l.../microscope.jpg
Jak kupisz mikroskop, to porozglądaj się na ibeju ;-)

[ Dodano: 2009-04-09, 22:47 ]
Aj, nie zrozumiałem, że nie będziesz fotografował. No, ale jakby Cię kiedyś naszło, to wiesz czego szukać ;-)

[ Dodano: 2009-04-09, 22:50 ]
O, myślałem, że to megarzadki towar, a tu proszę:
http://search.ebay.com/se...cope&category0=

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach