woxy  Dołączył: 23 Lut 2009
Poświata na brzegach obiektów - o co chodzi?
Witajcie,

fotografuję K20d z KIT 18-55 II już chwilkę. Ciekawią minie zdjęcia makro.
Czasem na zdjęciach pojawiają mi się takie jakieś artefakty w posataci poświaty na brzegach obiektów. Niby światło jest, czasy krótkie, więc to raczej nie poruszenie.
Wygląda to np. tak (zerknijcie na brzegi płatków):

1.


Czyżby aż tak dużo miała by do powiedzenia GO?


I jeszcze miałem jedną fotkę ale gdzieś nie mogę znaleźć. Tam to jakby nagle mgłą zaszedł obiektyw wyglądało. Takie jakieś refrakcje świetlne czy jak to się nazywa. Wkurzające to jest, zwłaszcza gdy robię fotki w danym dniu jedna po drugiej, aż nagle zaczyna takie mydło wychodzić z każdej kolejnej. Dodam, iż raz przy "mydle" zaczęła siękończyć bateria (migał wskaźnik).
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Hmm. Jak dla mnie trochę większa odbitka by się przydała. Tak się przyglądam i chyba te kwiatki które są w centrum kadru nie mają tego rozmycia na brzegach. Może to mydlenie obiektywu na brzegach?
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
woxy, lekka poswiata jest, gdy na przyklad:
1. masz lekko zaparaowany obiektyw
2. masz odcisk palca
3. po prostu niejest idealnie czysty/odtluszczony

efekt takiego zabrudzenia to wlasnie poswiata. Ponizej masz przyklad, pies dotknal nosem soczewki, najpierw nie auwazylem, powstala plama na szkle i masz piekna poswiate na futerku jak i krawedziach butelki:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dagio napisał/a:
woxy, lekka poswiata jest, gdy na przyklad:
1. masz lekko zaparaowany obiektyw
2. masz odcisk palca
3. po prostu niejest idealnie czysty/odtluszczony


4. całkiem otwarty jasny obiektyw
5. stara konstrukcja obiektywu,
6. tzw. Leica glow,

:mrgreen:
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Ja tam widzę brak ostrości, a to makro to z kółka? Czy jakiś definiowany sprzęt?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
guerilla napisał/a:
tzw. Leica glow,
dobre :-)
 
woxy  Dołączył: 23 Lut 2009
Witajcie,

fotki były robione KIT 18-55 DAL II na 55mm (jakoś tak). Moje a'la makro narazie z braku lepszego sprzętu w ten sposób wykonuję.

Obiektyw był czysty, dzisiaj sprawdzałem, więc o żadnym zaparowaniu czy palcu nie mogło być mowy (no chyba, że fotografowana pszczoła chuchnęła w obiektyw :mrgreen: ), a czasy 1/500 f=5.6 lub te okolice.

Poniżej linki do cropów w lepszej rozdzielczości:

glow_1
glow_2
glow_3

Są to wycinki środkowych części kadru więc chyba to nie "mydlenie" obiektywu, tym bardziej, że fotka tulipana, zrobiona tego samego dnia, z takiej samej odległości nie daje efektu rozmycia. Efekt ten występuje więc czasami oraz w specyficznych warunkach, tylko jakich :?:

Zauważcie, że nawet obiekty dobrze wyostrzone (patrz kwiatek prawy dolny róg na glow_3)
posiadają ten efekt poświaty.

Mnie to tak trochę pasuje na rozszczepienie światła na brzegach elementów fotografowanych ale to tylko takie moje gdybanie.

Co Wy na to :?:
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
woxy napisał/a:
fotki były robione KIT 18-55 DAL II na 55mm (jakoś tak). Moje a'la makro
Czyli bez jakichś nasadek, filtrów itp...?
Z tego co widać to ta aura występuje tylko na białych płatkach i to też nie zawsze jest taka intensywna jak na glow_2.
Masz jakiś inny obiektyw, żeby wypróbować jak się będzie zachowywać?
 
woxy  Dołączył: 23 Lut 2009
gin z tonikiem napisał/a:
woxy napisał/a:
fotki były robione KIT 18-55 DAL II na 55mm (jakoś tak). Moje a'la makro
Czyli bez jakichś nasadek, filtrów itp...?
Z tego co widać to ta aura występuje tylko na białych płatkach i to też nie zawsze jest taka intensywna jak na glow_2.
Masz jakiś inny obiektyw, żeby wypróbować jak się będzie zachowywać?


Mam tylko ten KIT więc nie spróbuję niestety czymś innym zrobić, żadnych nakładek czy nasadek nie stosowałem. Dopiero do mnie idzie Raynox 250 :-> .

Trafiłeś w sedno z tą aurą, właśnie o to mi chodzi czemu raz jest a raz nie, i od czego by to można by uzależnić. Wiedziałbym wtedy czego unikać robiąc fotki.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
woxy napisał/a:
fotki były robione KIT 18-55 DAL II na 55mm
woxy napisał/a:
czasy 1/500 f=5.6
Proponuję lekko domknąć obiektyw, f/5.6 to dla 50 mm "pełna dziura", po której nie należy spodziewać się ani powalającej ostrości ani kontrastowości
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Czasem taka poświata jest na zdjęciach świecących obiektów np. świeca, lampa. Taki biały płatek w słoneczny dzień, też jakby "świecił".

[ Dodano: 2009-04-27, 09:05 ]
Hmm. Popatrzyłem teraz na zdjęcie białego kwiatka, robionego SMC A 1,7 (z wątku bokeh) i nic takiego tam nie widzę... Jak wrócę w miarę wcześnie do domu, to aż sam sprawdzę na swoim kicie bo sam jestem ciekawy.
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
A ja myślę, że ta cała poświata wynika z tego, że Kolega Woxy jest taki uduchowiony . . . .
I, broń Boże, nie uważam tego za wadę. Ale przy makro może trochę przeszkadzać :mrgreen:

Pązdrówka - Kuszelas
 

ladyhawke  Dołączyła: 07 Lis 2008
Zgadzam się z piotr_luk.

Kit na 50mm na 5,6 mydli, spróbuj przymknąć do 7.1 chociaż.
No i z doświadczenia wiem, że kit wymięka przy długim kicie, jeżeli chodzi o ostrość i kontrastowość.
 
woxy  Dołączył: 23 Lut 2009
ladyhawke napisał/a:
Zgadzam się z piotr_luk.

Kit na 50mm na 5,6 mydli, spróbuj przymknąć do 7.1 chociaż.
No i z doświadczenia wiem, że kit wymięka przy długim kicie, jeżeli chodzi o ostrość i kontrastowość.


Z tym 5.6 i mydłem na max ogniskowej to chyba będzie trafione rozwiązanie mojej zagwozdki. Znalazłem zdjęcie takie z tych prezentowanych ale na f10 zrobione tego samego dnia i tam nie ma "poświaty".

Dzisiaj przetestuję jeszcze raz dokładniej przesłony i dam znać jakie wyniki ;-)
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
woxy napisał/a:
f10
To może być trochę za dużo. Popróbuj f/7.1-8.0
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Normalna nieostrosc kitowego obiektywu, moze jeszcze dochodzic dyfrakcja na brzegach platkow.
Przymknij w okolice 8-9 i sprawdz jeszcze raz...
 
woxy  Dołączył: 23 Lut 2009
Witam ponownie,
przeprowadziłem testy na 55mm, 1/500, f/5.6 - f.14

Wychodzi na to iż w tym konkretnym przypadku (słońce i białe płatki) f/5.6 i f/6.3 dają poświatę "glow". Dopiero f/7.1 nadaje się do użytku.

Mówię "w tym konkretnym przypadku", gdyż robiłem na f/5.6 i 55mm sporo innych motywów "makro" i jest to 3ci przypadek gdy zauważyłem tego "glow" na fotkach.

Sprawa rozwiązana, przynajmniej w tej konretnej kwestii.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.
Woxy
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
Wygląda to naprawdę źle i nienormalnie i nie sądzę żeby sprawa była rozwiązana. Na pierwszy rzut oka wygląda mi to na zaparowany albo brudny obiektyw - odcisk palca albo zatarcie palcem, sprawdź z tyłu obiektywu - przynajmniej na pewno na zdjéciu z pieskiem - może matryca brudna (nigdy nie miałem aż tak brudnej żeby rezultat był aż tak oczobijny) Platki - to może być spadek kontrastu spowodowany brakiem odpowiedniego hooda - jeżeli robileś na 55mm to hood standardowy może byc w pewnych okolicznościach za krótki...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach