Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
[ analog] Winder, a działający nieprawidłowo licznik zdjęc
Wczoraj przyszedł mi winder (ME II), działa cacy i tak dalej. Ale przy odpalaniu z niego migawki szwankuje coś licznik klatek. Czasami działa ok, ale częściej widać jakby chciało przeskoczyć a nie może i w efekcie zostaje na tym samej cyferce. Przy naciąganiu poprzez dźwignię licznik działa ok. Da się coś z tym zrobić?

A, chodzi oczywiście o ME Supera.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Hmm... A sprawdzałeś, czy ręcznie (np. pęsetą) możesz naciągnąć film używając gniazda windera na spodzie aparatu? I czy wtyk windera po naciśnięciu spustu wykonuje obrót o jakieś 150 stopni bez problemu?
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Nie chciało mi się pęsetą grzebać, zrobiłem test papierkowy z przewijaniem, przewija tak samo jak w przypadku przewijania dźwignią.

[ Dodano: 2009-04-29, 21:47 ]
Dobra, wygląda na to że moje pleśnienie skończyło się na dwóch Proviach w lodówce oraz ME Superem w którym właśnie lustro odchyliło się do góry i tak już zostało. Tak więc problem z Winderem/Aparatem rozwiązał się tak, że aparat się zepsuł.
 
DJ_Direct  Dołączył: 03 Cze 2008
nie aparat sie zepsul, tylko lustro sie zawiesilo, poprzez uzywanie windera. Jak odkrecisz windera, to lustro opadnie. Problemem podobno jest jakies zwarcie blaszki kontaktowej - poprzez zbyt mocne dokrecenie windera. Te blaszki sa delikatne i jak za mocno dociesniesz to cos tam swiruje - tak mi to stary fotograf pentaxiarz analogowy tlumaczyl ze lata temu juz mial ten problem. Ja miewam tak samo - na winderze potrafi zawiesic lustro. Odkrecisz windera, lustro opada i dziala dalej bez problemu.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
DJ_Direct, nie pomogło. Wczoraj już nawet dolny panel korpusu był odkręcany.
 
DJ_Direct  Dołączył: 03 Cze 2008
no to kibel, chyba jednak die kamera ist kaputt :(
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Z tym Winderem to ciekawe. Niestety, z aparatem robiłem już wszystko co było pisane na forum: wyjmowanie baterii, odkręcanie dolnego panelu, próba ręcznego otwarcia migawki (bez obaw, migawka przetrwała). Zaraz sie wezme za rozkręcanie ... chce ktoś matówke?

[ Dodano: 2009-04-30, 18:13 ]
Aha, co ciekawe - światłomierz działa cały czas, tj jak sie przejdzie z L na jakikolwiek inny tryb to diody wskazań światłomierza świecą się cały czas.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Kiedyś stare Praktiki odblokowywało się dosyć mocnym i zdecydowanym "klapnięciem" spodu w dłoń. Nie wiem jak ME Super - czy ma mechanicznie podnoszone lustro, czy elektrycznie. Jeśli mechanicznie to można by spróbować.
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Trochę przerwy było,

technik219, MESa ma teraz Thrackan i wygląda na to że pełno w nim bylo takich fruwających gąbek, w pewnym momencie pewnie jedna z nich wpadła w mechanizm jakiś i ... klap (lustro wisi).

Ostatecznie zobaczy się jak dostane MESa z powrotem (wymiana MES -> browar), jak narazie nadal nikt nie wymyslił czemu licznik klatek nie działa poprawnie z winderem (czy to choćby wina windera czy aparatu).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach