Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Praca w wojsku, są tu jacyś wojskowi?
Wczoraj mój kolega z pracy był wezwany do WKU, dostał dokument mobilizacyjny, ale mniejsza z tym. W trakcie rozmowy z panem majorem od słowa do słowa zeszli na temat pracy w wojsku. Kolega, podobnie jak ja jest inżynierem.
Po jego powrocie z WKU zaczęliśmy sobie rozmawiać na ten temat.
W związku z kryzysem i różnymi zawirowaniami zaczęliśmy się zastanawiać, czy praca w wojsku nie jest czasem ciekawą alternatywą na te trudne czasy, w końcu to "budżetówka" a wojsko nie jest insytucją handlową, zależną od obrotów, zysków, marketingu itp. Kasa na wojsko ma być i kropka.
Nigdy jakoś nie brałem pod uwagę pracy w wojsku czy policji, zawsze byla to dla mnie podobna abstrakcja jak byc np księdzem.
I teraz pytania.
Kolega dostał numer do "kadrowca" z jednostki w Tomaszowie Maz., ale nie udało sie nam do niego dodzwonic. Czy wojsko przyjmuje takich cywilów jak ja i mój kolega?
Na jakiej to jest zasadzie - jako wojskowy czy jako pracownik cywilny?
Kolega ma 45 lat i kiedyś tam był w wojsku, ja 13 lat mniej i nigdy nie byłem, po studiach mnie nie powołali a teraz to juz obligatoryjnie zostałem przeniesiony do rezerwy.
Czy jako człowiek, który jedyny kontakt z wojskiem miał 15 lat temu na WKU na komisji mam szanse dostac sie do pracy w wojsku?
I najważniejsze, jak wojsko płaci? Jestem inżynierem automatyki i robotyki. Doświadczenie w zakładach produkcyjnych w pionach techniczno-inwestycyjnych, biegle angielski, aktualnie pracuję jako tzw główny inżynier w ledwo ciągnącej z powodu kryzysu firmie produkującej płytki ceramiczne (jak to w Opocznie).
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Spoko :mrgreen: w wojsku jest cool! :-P
Jako cywil zarabiasz ~1700 brutto (z wysługą i premią). Wojskowi mają znacznie więcej ale też etatów brak i od 2 miesięcy chodzą słuchy o redukcji zatrudnienia.
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Szumak, Mówisz serio? Bo ten major na WKU coś tam bąknął o 3500. Niby mamy więcej, ale od stycznia mamy co chwila takie tygodniowe postoje bezpłatne, zabrane premie i brak perspektyw na poprawę tak więc te 3500 w tych zakręconych czasach, pewne, stabiline od biedy na fajki i chleb by wystarczyło.

[ Dodano: 2009-05-08, 08:36 ]
Przed chwilą koledze udało sie dodzwonić. Orientacyjnie dowiedział się ok. 3.000 brutto. Hmm. Na fajki i chleb by starczyło, na szkiełka już nie bardzo.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Wito76 napisał/a:
inżynierem automatyki i robotyki

Gdzie studiowales?
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
mygosia napisał/a:
inżynierem automatyki i robotyki

To tak samo jak ja :)

Ale w wojsku na kokosy bym nie liczył raczej :(
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Politechnika Łódzka, wydz. Elektrotechniki i Elektroniki w latach 96-01

[ Dodano: 2009-05-08, 09:14 ]
rafalf napisał/a:
Ale w wojsku na kokosy bym nie liczył raczej :(

Też tak mi się wydaje. Poza tym to nie jest robota, gdzie można zrobić tzw karierę, awansować, zmienić stanowisko, załapać sie na jakieś premie, motywacyjny system wynagradzania itp. Chociaż może i pójdzie to w dobrym kierunku. Siostra jest pracownikiem budżetówki, dyrektorką szkoły i od kilku lat pomagam jej w tzw projektach na początku i na koncu roku i widzę jak w perspektywie lat zmienia sie jej wypłata i jej podwładnych. Porównując z np 2006r dosyć duży skok w górę.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
A bo ja znalam jednego chlopaka z Wroclawia. Grzesia zwanego Buźką :roll:
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
Wito76 napisał/a:
W związku z kryzysem i różnymi zawirowaniami zaczęliśmy się zastanawiać, czy praca w wojsku nie jest czasem ciekawą alternatywą na te trudne czasy, w końcu to "budżetówka" a wojsko nie jest insytucją handlową, zależną od obrotów, zysków, marketingu itp. Kasa na wojsko ma być i kropka.


Gwarantuje że zarówno wojsko jak i policję dotknął ten kryzys i to sporo. Policja dostała po dupie już dawno. Teraz mundurówka im tylko została ale o 3000 pensji to sobie pomarzyć.
Woj też dostał po tyłku, naborów też nie ma jak i do policji.
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Wito76 napisał/a:
Szumak, Mówisz serio? Bo ten major na WKU coś tam bąknął o 3500.

Mundurowi tak - zależnie od stopnia i wysługi - starszy mat ma jakieś 2100, kapitan z 3700, cywile nie. Stawki są ustalane przez ministerstwo i nie słyszałem, by były mocno zróżnicowane, dowódca placówki może co najwyżej przydzielać premie uznaniowe ale pieniędzy na to nie ma za wiele (na rok), w efekcie dostawało się 2 max 3 razy w roku premię po 200 - 300zł brutto. Do tego dochodzą bony na święta oraz trzynastka.
W tym roku dostaliśmy podwyżkę 40zł brutto. ;-)
W mojej jednostce operatorzy nasłuchowcy dostają średnio 1200zł na rękę, ja jako informatyk mam jakieś 100zł więcej. Najwyższe pensje mają w finansówce, ale to wiadomo - żony komandorów... o ile wiem to nie przekraczają 2000zł brutto, więc żadne cuda.
Obecnie z uwagi na duże cięcia budżetowe w wojsku nie spodziewamy się premi pieniężnych, a i przebąkują coś o zwolnieniach.
Pracownicy cywilni to w większości emeryci albo młodzi (np. studenci), którzy cenią sobie wolny czas bo nadgodzin się nie robi.
Moja wojskowa pensja idzie w całości na wynajem mieszkania, więc wyżyć się obecnie z tego nie da. Gdybym nie dorabiał na własnym etacie to by mnie nie było ;-)
Acha, nie tak łatwo teraz zostać mundurowym jak jeszcze kilka lat temu. Muszą być wolne etaty oraz brak protegowanych na te miejsca.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dodam że piloci F-16 zarabiają ok. 4 tysięcy pln. to chyba elita jeśli chodzi o zarobki w wojsku ;-)
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
3 kafle to niemalo szkurde

ale to moze dlatego ze ja z Polski B lub C nawet jestem a tam stawki są z .upy delikatnie mowiac
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Wito76, jako cywilny pracownik, możesz dobrze zarabiać, ale tylko jako specjalista. Znaleźć taki wakat nie jest łatwo. Poza tym, w większości instytucji wojskowych z dobrymi zarobkami, niezbędna jest osoba wprowadzająca.
guerilla, piszesz o pensji podstawowej. Pamiętaj, że jest mnóstwo różnych dodatków, w wysokości drugiej takiej pensji. ;-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Pentagram napisał/a:
Pamiętaj, że jest mnóstwo różnych dodatków, w wysokości drugiej takiej pensji. ;-)


łącznie i tak dostaniesz mniej niż rejsowy pilot od ryan air'a ;-)

dlatego chłopaki jak tylko pokończą im się kontrakty pouciekają od razu... co właściwie jest oczywiste, wkładać 2,5 mln w szkolenie człowieka a potem mu płacić 4 tysiące na rękę ? Tylko w polsce
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Pentagram napisał/a:
jako cywilny pracownik, możesz dobrze zarabiać, ale tylko jako specjalista.

Ja jestem na etacie specjalisty :-> Podobnie jak kliku moich kolegów. Prawda jest taka, że nie ma specjalnie możliwości na premiowanie pracownika. Zarobki są jak pisałem założone z góry a pracownik wpada po prostu w odpowiednie widełki zarobków. W które widełki? To już zależy od pracodawcy.
O ile wiem to w całej budżetówce jest taki schemat wynagrodzeń. I jakoś mi się nie chce wierzyć by płace były zróżnicowane w zależności od "ważności" tudzież odległości od stolicy ;-)
guerilla napisał/a:
dlatego chłopaki jak tylko pokończą im się kontrakty pouciekają od razu...

Z tego co pamiętam, to z pierwszych kandydatów na pilotów F-16 wysłanych na szkolenie do stanów wróciło chyba tylko 2, z czego jeden od razu złożył rezygnację.
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
Re: Praca w wojsku, są tu jacyś wojskowi?
Wito76 napisał/a:
Wczoraj mój kolega z pracy był wezwany do WKU......


Wito76 wal na priv jak chcesz coś się dowiedzieć o wojsku od gostka z 14-letnią wysługą.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Żona pracuje w kadrach na policji i tej instytucji kryzys nie ominął. Pracowników cywilnych na tą chwilę nie przyjmują, wstrzymane wszystkie nabory. Pracownicy z umowami na czas określony, których termin wygasa, są czule żegnani, nie przedłuża się umów. Dobre pieniądze na policji to mit, startuje się praktycznie od najniższej krajowej, chyba, że ktoś jest jakimś wybitnym specjalistą.
Na koniec: proces naboru na intratne stanowiska jest.. ...eee... specyficzny.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Powiem Tobie tak: mam prawie (niedługo będzie pełny) 40-letni staż pracy w strukturze MON (jako pracownik cywilny). Pracuję jako technik specjalista w zakresie łączności. W chwili obecnej na ręke dostaję ok. 1700zł. Odciągają mi tylko składkę na ubezpieczenie zbiorowe. Niedawno (jakieś dwa lata temu) była "restrukturyzacja" i tak jak było nas ok. 150 cywili to została niecała 1/3. Poprzednio na 12 godzinnym dyżurze było 5 osób obecnie są dwie i muszą zrobić to samo. Tym których zwolniono wypłacono tylko normalne odprawy zgodne z kodeksem. Nie było nawet mowy o jakichś odszkodowaniach itp. rzeczach. Nie muszę chyba dodawać, że praca jest w świątki i piątki, jak wypadnie dyżur (tzw. ruch ciągły). Swego czasu- gdzieś na początkuu lat 80-tych ubiegłego wieku-chciano nas wszystkich przemianować na chorążych. Nie zgodziliśmy sie i wierz mi, ze dzisiaj żałujemy. U nas chorązy ma sporo więcej. Kadra zawodowa ma się nas całkiem dobrze. Ja nie bedę szukał już innej pracy ( nie te lata aby ktoś mnie chętnie zatrudnił ). Prowadzę dodatkową działalność usługową i jakoś idzie wytrzymać. Jak chcesz do MON to tylko "w kamasze" :evilsmile: Pzdr.
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
guerilla napisał/a:
dodam że piloci F-16 zarabiają ok. 4 tysięcy pln. to chyba elita jeśli chodzi o zarobki w wojsku


Nawet, jak z dodatkami będzie to 2x więcej, to i tak jest to żenująco mało w stosunku do umiejętności i ponoszonej odpowiedzialności. :cry:

 

roket  Dołączył: 15 Lis 2008
Kuszelas,
Cytat
Nawet, jak z dodatkami będzie to 2x więcej, to i tak jest to żenująco mało w stosunku do umiejętnoci i ponoszonej odpowiedzialności. :cry:
_
Mam kolegę na stanowisku kierowniczym w stopniu majora pion administracyjny , ponad 7 tyś brutto , ale to poufna wiadomość . ;-)
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Szumak napisał/a:
Z tego co pamiętam, to z pierwszych kandydatów na pilotów F-16 wysłanych na szkolenie do stanów wróciło chyba tylko 2, z czego jeden od razu złożył rezygnację.

Zostali tam? W armii? A ten co zrezygnował, to gdzie poszedł?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach